За весь період на Острожчині зареєстрували 572 випадки захворювання на Covid-19. З них 328 в Острозькій ОТГ, а 244 – в районі. За останній тиждень у районі зафіксували 31 випадок захворювання. Про це станом на 8 жовтня нам повідомили в Острозькій центральній районній лікарні. Згідно з розподілом на карантинні зони місто вп’яте перебуває в помаранчевій зоні. Саме тому ми простежили, як містяни дотримуються карантинних обмежень у громадських місцях.
Для цього ми відвідали магазин АТБ, Національний університет “Острозька академія”, проїхались громадським транспортом та подивилися, чи дотримуються маскового режиму в Острозькій лікарні.
Громадський транспорт
Ми проїхались у двох різних маршрутках у різні дні за напрямком “Острог – ст. Острог”. Першого разу цим автобусом доїхали до Острозької районної лікарні.
До маршрутки зайшли семеро пасажирів, усі зайняли сидячі місця. Із них лише троє їхали в медичних масках.
Вдруге за цим маршрутом дісталися до острозької залізничної станції в селі Оженин. Тут без масок до маршрутки зайшли чоловік та жінка. Ані пасажири, ані водій зауваження їм не зробили. Без масок заходили люди й на наступних зупинках.
Водій коментувати ситуацію на диктофон відмовився, але сказав, що на людей спочатку сварився. Оскільки на його зауваження не реагували, перестав казати будь-що.
З Оженина вирушала маршрутка до Рівного. У ній люди також їхали без масок.
Магазин “АТБ”
У самому закладі багато хто дотримувався маскового режиму, але в окремих відвідувачів маска не затуляла носа, у когось – висіла лише на одному вусі.
Нам вдалося поспілкуватися з відвідувачкою, яка ходила зі спущеною маскою. Вона каже, що захворіти на COVID-19 не боїться:
“Таке враження, що ми вже давним-давно перехворіли, особливо минулої осені-зими, було “повальне” ГРВІ. Взагалі вважаю, що це штучно надумано. Люди втомилися, людям набридло, люди потерпають від безгрошів’я й уряду слід прислухатися до таких, як я”, — висловилась відвідувачка, яка захотіла бути анонімною.
Сама ж адміністрація закладу відмовилася будь-що коментувати.
Національний університет «Острозька академія»
На дотримання норм карантину вирішили перевірити новий корпус Острозької академії. Студенти та студентки різних факультетів заходять у заклад через різні входи, для кожного факультету – свій поверх. Відповідно, чотири поверхи — чотири факультети.
Заходили, зі сторони гуманітарного: через аварійний вхід із задньої частини споруди.
Одразу при вході у навчальний заклад стояв антисептик та урна для використаних рукавичок і масок.
Ми перевірили, скільки студентів та студенток за одну перерву скористалися антисептиком. На перерві між першою та другою парами до університету зайшли приблизно 50 студентів і лише 9 із них продезинфікували руки перед входом.
«Я вважаю недоречним використовувати антисептик при вході. Ми тільки з дому, ми помили руки, ми ще не торкалися брудних речей. Було б логічніше при виході користуватись антисептиком, тому що ми вже побували в аудиторіях, поспілкувались із людьми — тоді це виправдано», — пояснює студентка Дарина.
«Освітній процес у закладі організовано згідно з рекомендаціями МОЗ та МОН. Серед них є й забезпечення антисептиками при вході. Проте, частина студентів та працівників користуються особистими засобами дезінфекції або ж обробляють руки після занять. Ми не контролюємо кожен їхній крок, але мотивуємо відповідально ставитись до карантинних обмежень»,— коментує ситуацію прессекретар університету Михайло Іващук.
У коридорі університету не всі студенти дотримувалися карантинних обмежень. Вони обіймалися при зустрічі, потискали одне одному руки або не завжди одягали маски.
«Студенти стараються дотримуватись санітарійних норм, а ми постійно їм нагадуємо. Звісно, абсолютно усе не можна проконтролювати, тому ми також надіємось на їхню самосвідомість та відповідальність. Загалом навчання проходить максимально безпечно, хоча й для цього треба прикладати щоденні зусилля», — коментує декан гуманітарного факультету Максим Карповець.
При виході з навчального закладу студенти не надто переймалися соціальною дистанцією та дотриманням маскового режиму: на вулицю виходили групами, частина молоді опускала маски чи взагалі знімала.
Острозька центральна районна лікарня
Коли зайшли до приміщення Острозької лікарні, то зауважили, що всі працівники та відвідувачі в коридорах були в масках. За винятком чоловіка, який приспустив її, щоб поговорити по телефону.
«Я вірю в коронавірус. Люди помирають, стільки хворих. Хоча, доки на собі не відчуєш, доти не повіриш. Треба відчути, як то кажуть, що це таке. Знайомі вже відчули, кажуть, що не доведи Господь, два-три тижні каторги», — ділиться відвідувач лікарні Юрій.
До лікарні ми прийшли близько чотирнадцятої години. Побачили, що в цей час у закладі медичні працівники прибирали всередині: мили сходи та коридори. Людей було мало.
«Практично лікарня працює тільки на ургентну допомогу — все, карантин. Планова госпіталізація не відбувається, плановий прийом у поліклініці не відбувається. Є одиничні винятки, які стосуються військкомату, тощо. Це карантин — це заборона відвідувань», — каже головний лікар Острозької ЦРЛ Василь Веляник.