Аудит «Водоканалу»: висновки депутатського корпусу

Відсутність відповідної бухгалтерії, неефективність системи управління та необґрунтованість тарифів – на це звертали увагу депутати та депутатки Острозької міськради, аналізуючи результати аудиту на позачерговій сесії міськради. Як підприємство пояснює такий стан справ та яким чином аудиторська перевірка вплине на формування комунальних тарифів – читайте нижче.

Аудиторська фірма аналізувала фінансово-господарську діяльність комунального підприємства за 2015-2017 р.

Для довідки:

«Водоканал» – це комунальне підприємство, створене Острозькою міською радою для обслуговування потреб міста. Нині «Водоканал» надає такі послуги жителям та жителькам Острога:

-постачає та відводить воду;
-вивозить та захоронює тверді побутові відходи;
-вивозить рідкі нечистоти;
-утримує будинки, споруди та прибудинкові території.

Депутатський аналіз аудиту

Депутатська ініціативна група: Борис Головацький, Сергій Іщук, Олександр Новоселецький, Андрій Смирнов, Андрій Сорока зробили свій аналіз аудиту.
Сергій Іщук говорить, що з такого документу важливо робити висновки, адже аудит дозволяє виявити порушення і пропонує способи покращення діяльності підприємства:

«Треба розуміти, що аудит від державної перевірки відрізняється тим, що не наказує, не виявляє порушення, він радить. І треба вміти читати ті самі зміни аудитора, які він розробляє, і практичні поради для підприємства».

Сергій Іщук виступає від імені ініціативної групи на засіданні Острозької міської ради           12 лютого

Ініціативна група зосередила увагу на 5 позиціях аудиту (подаємо короткий опис за письмовим поясненням ініціативної групи):

1.Ненадання підприємством інформації за 4 квартал 2017 для проведення аудиту. У письмовому пояснені свого аналізу ініціативна група зазначає, що зміна тарифу на водопостачання та водовідведення з 06.06.2017 (23,9 грн) може призвести до інакших результатів.

Головна бухгалтерка «Водоканалу» Надія Лапій на сесії міськради 12 лютого на цей пункт відповіла, що потрібну інформацію аудиторам підприємство надало. Відмовлено було аудиторам у завантажені баз даних, оскільки, за словами Надії, до цих баз даних входила персональна інформація працівників і працівниць, яку підприємство не мало права розголошувати.

Міський голова Олександр Шикер додав, що про це треба було попередити:

«Якщо аудитор запросив матеріал, а ви не даєте, то це має бути відображено у вашій заяві. Треба було зауважити аудитору».

З приводу інформації за 4 квартал головна бухгалтерка зазначила, що перевірка розпочалася в грудні:

«І справа не в тому, що ми не хотіли подати таких даних, а що ми не мали такої можливості», тобто що готувати таку документацію зарано.

2. Для аудиту не надали інформацію щодо порядку обліку воду, піднятої насосними станціями першого підйому, для підтвердження показника витрат. Попередній керівник підприємства пояснює це тим, що не всі свердловини обладнані приладами обліку.

Ініціативна група говорить, що цей факт підтверджує те, що нові тарифи, запропоновані підприємством, не є достовірними;  у разі, якщо облік води буде забезпечений, це може значно вплинути на результати роботи «Водоканалу».

3. Керівництво не дотримується єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, використовує недосконале програмне забезпечення.

У письмовому поясненні ініціативної групи вказано, що таким чином собівартість нових (запропонованих КП «Водоканал») тарифів не може бути підтверджена даними бухгалтерського обліку, а визнання підприємства збитковим є передчасним.

4. Підприємство використовувало різні методології в формуванні собівартості послуг, які не відповідають політиці підприємства.

Ініціатори пояснюють, що кошти, які надавала міськрада на бюджетні програми, «Водоканал» використовував як цільове фінансування (кошти на чітко визначені цілі), а витрати на виконання бюджетних заходів включало в собівартість послуг, за які платили мешканці та мешканки.

5. Викликає запитання різниця між витратами на оплату праці з тарифу на водовідведення: з тарифу на водопостачання відраховують 32 % на оплату праці, а з тарифу на водовідведення – 76%. Маємо різницю – 44%.

У цьому ж пункті ініціатори наводять загальні тарифи (водопостачання+водовідведення) в інших містах Рівненської області для порівняння: 15, 84 грн – Рівне; 13,48 грн – Дубно; 12,12 грн – Вараш; 17, 93 грн – Костопіль.

Аналогічний тариф в Острозі нині – 23, 9 грн. За вказаною інформацією ініціативної групи його планують підняти до 30, 91 грн.

Міський голова Олександр Шикер зауважив, що таке порівняння є недоречним, адже міста формують тарифи індивідуально.
________________________________________________________________________

Додатково повідомляємо:

На засідання міськради 12 лютого також прийшов місцевий житель Віктор Приходько, аби висловити свою думку з приводу результатів аудиту.

Віктор сказав, що інформація про скрутне становище КП «Водоканал» проходить «червоною ниткою» через увесь звіт, але незважаючи на це, попередньому директорові КП «Водоканал» Іванові Войтову, постійно виділяли премії та кошти на оздоровлення:

«Премія, як на мене, це винагорода за успіхі в роботі. А якщо немає успіхів, то яка премія».

Подаємо інформацію про зміну окладу попередньо директора КП «Водоканал» Івана Войтова відповідно до інформації, вказаної у звіті аудитора. Також у звіті вказано, що Іван Войтов був премійований за роботу в 2016 році двома окладами.

________________________________________________________________________

Під час обговорення результатів аудиту на черговій сесії міськради депутати велику увагу звертали на тарифи та їхнє коригування. Зокрема від декількох депутатів звучала пропозиція – не підіймати зараз тарифи, а перерахувати їх з урахуванням 4 кварталу 2017 року та 1 кварталу 2018.

На відео депутати та депутатки обговорюють підвищення тарифів на                      комунальні послуги під час перерви

Директор КП «Водоканал» Микола Скороход на пропозицію щодо незміни тарифів відповів:

«Підприємство через місяць закриється, бо люди без зарплати працювати не будуть».

Депутат Острозької міськради, член ініціативної групи (згаданої вище) Сергій Іщук додає, що тарифи треба перераховувати після того, як підприємство врахує побажання аудитора та почне правильно вести бухгалтерський облік, будуть об’єктивні дані для визначення тарифу.

На відео директор КП “Водоканал” Микола Скороход розповідає про принцип        формування тарифів

За результатами обговорення звіту аудитора депутати та депутатки проголосували за рішення «Про результати аудиторської перевірки Острозького КП «Водоканал» за 2015-2017 роки». Серед пунктів якого:

ІНФОРМАЦІЯ ОНОВЛЕНА о 12:03 13.02.2018

  • притягнення до відповідальності посадових осіб КП «Водоканал» за ненадання повної інформації для аудиторської перевірки;
  • перерахунок тарифів відповідно до результатів діяльності в 4 кварталі 2017 та 1-2 кварталі 2018 року. У разі, якщо тарифи будуть змінені протягом 1-го кварталу 2018, різницю відшкодувати кошти підприємству з міського бюджету (кошти за збиткову роботу);
  • впорядкування бухгалтерського обліку на підприємстві відповідно до вимог законодавства;
  • забезпечення 100%-го обліку системи водопостачання, водовідведення та енергоспоживання;
  • проведення заходів щодо позовно-претензійної роботи в 1-ому кварталі 2018 року (прозвітувати про це у квітні на засіданні ради).

Також на сайті міськради опублікували інформацію щодо доручення директорові       КП “Водоканал” Миколі Скороходові та Управлінню містобудування, архітектури, ЖКГ, благоустрою та землекористування разом з постійною депутатською комісією з питань ЖКГ представити план заходів щодо виведення “Водоканалу” з кризи та його стабілізації з урахуванням вискновків проведеного аудиту. .

Рішення щодо відшкодування коштів фізичним особам з міського бюджету (у разі зміни тарифу) викликало також обговорення серед присутніх на черговому засіданні сесії.

Заступниця міського голови з економічних та фінансових питань, депутатка Острозької міської ради Ольга Логвін пояснила, що для міського бюджету таке відшкодування – серйозна сума:

«Цьогорічний бюджет міста Острога не має достатнього фінансового ресурсу, порівняно з минулим. Сьогодні ми маємо звернення від Острозької центральної лікарні та Острозького ПМСД (центру первинної медико-санітарної допомоги) про потребу коштів для виплати заробітної платні медикам, в розмірі більше, як на мільйон триста гривень. Окрім того, для виплати заробітної платні плати вчителям треба знайти додаткових два з половиною мільйони гривень.

Звичайно, якщо постане питання відшкодовувати різницю в тарифах, то просто доведеться переспрямувати кошти з інших напрямків або зменшити видатки на утримання та відновлення інфраструктури (поточні, капітальні ремонти доріг, освітлення) чи зменшувати фінансування інших галузей».

Орієнтовно в квітні депутати та депутатки міськради знову зберуться для обговорення тарифів за результатами роботи ОКП «Водоканал» у першому кварталі.

Ольга КИРИЛЕНКО

Фото, інфографіка: Владислав Бойченко

Фото Ольги Логвін з фейсбук-сторінки