Пекти млинці та святкувати Масляну українці звикли впродовж останніх років. Але чи справді це свято є українським народним, а не нав’язаним?
“… масляна не наше свято!!!
“Українці смакували більше варениками, сирниками, пухкими млинцями пшеничними і гречаними із сиром, з повидлом. Опудало не спалювали – це теж російські традиції. Хоч Колодій – це язичницький бог Сонця і природних сил, але вся обрядовість тісно переплелась із християнськими звичаями, підготовкою організму до важкого посту. Тому українці зустрічали Весну співами і танцями, веселились і щедро смакували стравами”,
– коментує на своїй сторінці в фейсбуці мистецтвознавець Микола Бендюк.
Таких же поглядів дотримується й це джерело. Історично українці святкували Масницю, свято ще називали Колодієм.
Існують відмінності між українською Масницею та російською Масляною. На Масницю пекли не млинці, а вареники з сиром та вершковим маслом і страви з молочних продуктів.
Зараз етнографи стверджують, що таке злиття традицій навмисно встановили в радянські часи. Тоді по всій території СРСР намагалися встановлювати однакові свята.
Проте існує думка, що Масляна не може бути російським святом, бо виникла значно раніше. Її святкували ще давні слов’яни. Вони пекли млинці, що нагадували сонце.
“Про Колодія чи Масницю я не чула. У нас ми це називаємо Масляною та просто печемо млинці”, –
розповідає студентка НаУ “ОА”, родом із Коростеня, Інна Костюкевич.
“У нас не святкують Масляну, тому що міська рада відмовилася від праросійських свят. У сім’ї теж не святкують”,
– відповіла студентка НаУ “ОА” Софія Гризовська, родом із Сарн.
Нагадаємо, що 18 лютого о 15.00 в Острозі святкуватимуть Масляну (насправді, Масницю).
Анна ДІКУН