Студентка ОА Анастасія Верховецька родом із Дніпра,членкиня громадської організації “New Vision”. Організація створює освітні проекти для школярів, у тому числі – шкільні дебати. Анастасія, яка на власному досвіді переконалась в ефективності шкільних дебатів, хоче створити в Острозі осередок “New Vision” та проводити дебатні ігри для місцевих школярів.
“У нас є осередок Федерації дебатів України (далі ФДУ, – авт.), але він спрямований на студентів. Мені захотілося вийти за кордони академії, та організувати щось для острозьких школярів. Мені здається, що те, що школи не активні – це стереотип”, – розповідає дівчина.
Зараз головна мета Анастасії – зацікавити дітей, батьків, вчителів.*
*На момент публікації Острозький НВК «Школа І-ІІІ ступенів-гімназія» вже готовий до співпраці.
“Зараз реалізується Нова українська школа, головне завдання якої – навчити дітей критично мислити. Дебати – це один із засобів”.
– Є стереотип, що школярів у маленьких містах нічого не цікавить: тільки відсидіти уроки, поїсти, погуляти. Не боїшся цього?
“Насправді, маленький страх є, бо я не місцева та не знаю місцевого контингенту. Але практика показує, що у селах та малих містечках молодь активна. У Дніпрі нещодавно був дебатний турнір, і багато учасників приїхали з малих населених пунктів. Малі містечка зараз розвиваються”.
Школярі гратимуть у дебати за двома форматами: Карла Попера (є окремий раунд запитань) та Всесвітнім дебатним форматом (запитання ставлять протягом основної гри). Кількість гравців у команді: троє.
За словами Анастасії, такі формати простіші для школярів, ніж студентські: гравцям дають тему заздалегідь.*
*Під час дебатів від ФДУ гравці мають лише 15 хвилин на підготовку.
– У студентських дебатах теми можуть бути дуже різні: про фемінізм, новітні технології, економіку. Тут є якісь обмеження?
“Це мусять бути актуальні теми. У шкільних дебатах зазвичай грають про цінності. Ми часто грали про мову ворожнечі, цінність дебатів, соціальні мережі, миротворчі війська. Пам’ятаю, як під час своєї першої гри я виправдала диктатуру. Яка б не була тема, дебати допомагають побачити різні сторони проблеми.”
– А ти не боїшся, що до тебе прийдуть якісь батьки і запитають: “чому ви змушуєте нашу дитину виправдовувати диктатуру”?
“Ця тема досить контроверсійна, і я намагатимусь підбирати такі теми, які не викликатимуть негативу. Але дебати – це розвіювання стереотипів. Ми звикли, що диктатура – це погано. Але якщо ми заглибимося в історію, то дізнаємося, що перша диктатура – це просто одноосібна влада. Проте, коли я шукала інформацію для своїх аргументів, я дізналася про такі жахіття сучасної диктатури, про які і не знала. Тобто впевнилася, що диктатура у нашому розумінні – це погано, тому з нею необхідно боротись”.
Долучитися до шкільних дебатів зможуть усі охочі, головне – бути вмотивованим, освіченим, готовим розвиватися. Також, Анастасія планує співпрацювати з Острозьким осередком ФДУ.
“Я дуже розраховую на підтримку нашої місцевої влади, і моя мрія – наступного року привезти острозьку команду в Дніпро на турнір,” – розповідає студентка.
“Сподіваюся, що нові освітні технології зацікавлять вчителів та батьків. А дітей ми завжди зацікавлюємо так: “ми навчимо вас будувати аргументи так, що вас точно відпустять на будь-яку вечірку”.
ДОВІДКА. ГО «Нове бачення» («New vision») – Член міжнародної дебатної освітньої асоціації IDEA (International Debate Education Organization) та організатор освітніх проектів та програм, спрямованих на розвиток громадянських компетентностей, запровадження інновацій в освіті та особистий розвиток кожного учасника проекту. У 2018 році організація вже в десяте провела міжнародний дебатний турнір для школярів Dnipro Open, який зібрав більше 200 учасників зі всієї України та з-за кордону.
Марія ОЧЕРЕТЯНА
Фото: Владислав БОЙЧЕНКО