Сьогодні існує безліч організацій, програм, проектів й ініціатив для молоді. Вони дають можливість не тільки здобути досвід, а й внести свою частину в розвиток суспільства. Не виняток і всесвітня організація AIESEC. Її представництво є і в Острозі.
Що таке AIESEC?
Це – неполітична, незалежна, неприбуткова організація, керована молоддю, яка зацікавлена у світових питаннях, лідерстві та менеджменті. У 1948 році студенти з семи країн Європи заснували AIESEC для налагодження міжкультурних зв’язків у повоєнний період. З французької акронім «AIESEC» означає «Міжнародна асоціація студентів, які вивчають економіку та комерційні науки». Однак зараз його не використовують, оскільки до організації долучаються усі охочі студенти, незалежно від фаху. Сьогодні організація об’єднує 126 країн та територій. Завдяки AIESEC українські студенти та студентки можуть відвідати Туреччину, Туніс, Китай, Мексику, Угорщину, Індію, Чехію, Індонезію, Єгипет, Польщу.
Як зазначає головний координатор AIESEC в Острозі Микита Шиленко, програма пропонує волонтерське стажування закордоном або ж професійне стажування. У першому випадку молодь бере участь у різних проектах культурно-освітнього характеру. А ось податися на професійне стажування за кордон можуть студенти старших курсів і недавні випускники ВНЗ. Така практика дає можливість здобути професійний досвід роботи у міжнародному середовищі. Загалом професійне стажування має три напрямки: teaching (викладання іноземної мови), marketing (digital marketing, менеджмент i продажі) та ІТ. Окрім цього, кожне стажування по-своєму унікальне: воно спрямоване на досягнення однієї з цілей сталого розвитку ООН. Хоча учать у програмі платна (волонтерське стажування – 3000грн., професійне – 4000 грн.), організація покриває проживання та, у деяких випадках (залежно від проекту), харчування учасників.
AIESEC і Острог
Як організація AIESEC почала функціонувати в Острозі з 2014 року за сприяння Виконавчої Ради AIESEC у Львові. До цього студенти і раніше проводили презентації програми та консультації майбутніх волонтерів. Однак улітку 2014 студенти Острозької академії Надія Мартинюк, Юля Левицька та Ліля Томко повернулися із стажування й вирішили, що цього мало – треба заснувати AIESEC і в Острозі. Згодом до них долучилися Віра Недогода та Оксана Кукалець. Так почалася формуватися команда. Тоді ж і відбувся ввідний семінар, який провела виконавча рада AIESEC у Львові. У лютому команда острозького AIESEC реалізувала свій перший проект в Острозі – «Language school» з іноземним волонтером із Єгипту. Це була своєрідна мовна школа інтерактивного вивчення англійської мови, де реалізовували різні види активностей: дискусія, групова робота, створення проекту та презентація, вивчення вокабуляру. Членкині організації також почали сприяти волонтерському стажуванню студентів у Словаччині, Румунії, Естонії, Туреччині, Колумбії, Хорватії та в інших країнах. Однак, при цьому окремої філії AIESEC в Острозі немає, організація підпорядкована Львову. Ось як це коментує Надія Мартинюк:
«У зв’язку з тим, що місто занадто мале (є проблеми з житлом), ми не можемо привозити багато іноземних волонтерів сюди, отже, не можемо розвиватися на рівні осередків у обласних центрах України. Але на справді, це – не проблема. Учасники з Острога відчувають більший зв’язок з організацією, адже можуть брати участь у подіях та конференціях, які організовує локальний комітет у Львові».
Новий досвід
Ще до того, як стати однією із засновниць AIESEC в Острозі, Надія Мартинюк взяла учать у програмі. Як розповідає дівчина, її першим досвідом стала Румунія. Проект був спрямований на покращення бренду Румунії. Волонтери відвідували музеї, галереї, інші культурні місця, фотографувати та писали статті.
«З цього проекту я почала шлях до розуміння: чого я хочу від життя, куди маю рухатися і як хочу вдосконалюватися. Стажування зруйнувало мої стереотипи про інші країни. Перш за все – про Румунію. Люди там дуже привітні та гостинні. Міста розвинені, економіка теж змінюється на краще. У Румунії я дізналася про війну між Пакистаном та Індією, але в той же час кожного вечора могла спостерігати, як пакистанець та індус готують разом вечерю та оговорюють футбол. Багато речей різняться від наших: спосіб та ставлення до життя, культура, звички, методи вирішення проблем. Проте молодь об’єднує те, що ми маємо однакові проблеми, інтереси, думки і бажання. Саме з AIESEC я це зрозуміла. Окрім цього, знайшла друзів з різних куточків світу, адаптувалася до іншої країни, розвинула навички комунікації, стала швидше приймати рішення», – ділиться своїми враження Надія Мартинюк.
Зараз дівчина як членкиня Національної Команди AIESEC працює в Хорватії. Напрямок її діяльності – маркетинг та вихідні професійні й волонтерські стажування. У такий спосіб, у свої 21 Надія Мартинюк веде осередок організації, яка налічує 200 людей.
Своєю думкою про стажування в AIESEC поділився і студент академії Павло Левчук, який брав участь проекті «Educate Slovakia» у Словатчині:
«Зараз проект я асоціюю з дозвіллям, подорожами, драйвом. Це – шматочок життя, який завжди викликає яскраві спогади. Тим, хто роздумує над участю у AIESEC, я раджу відкинути сумніви, зустрітися з членами AIESEC, обрати проект до душі та їхати отримувати море емоцій і змінювати світ».Зараз команда AIESEC активно продовжує свою діяльність в Острозі. За деталями щодо стажування ви можете звернутися до Микити Шиленка або ж відвідати групу AIESEC ОСТРОГ.
Богдана КАПІЦА