Cтудентська ініціатива «Чисті виші» завітала до Острозької академії 12 грудня. Зустріч відбулася у J.Lab. Кампанію представляли Ілля Кротенко та Лев Левицький.
«Чисті виші» активні поборники корупції та захисники прав студентів. Ілля та Лев поділилися інформацією для студентів, котрі прагнуть захищати свої права та є противниками корупції у вишах.
З певних причин ви не змогли відвідати зустріч?
Спеціально для читачів Ostroh.INFO ми старанно занотували найважливішу інформацію і зробили вибірку найцікавіших тез зустрічі.
Про корупцію
Корупція буває двох видів: хабарництво і здирництво. Хабарництво це коли студент приходить і пропонує дати хабар. Здирництво це коли викладач сам вимагає гроші.
ВНЗ (університет, коледж чи ПТУ) – це те місце, де студент самостійно вчиться давати хабарі.
Подарувати викладачці букет квітів перед іспитом це теж корупція.
Про гуртожитки
Кожен, хто не прописаний у місті, в якому навчається, має право на гуртожиток. Навіть якщо він проживає у сусідньому селі.
Студент має повне право на цілодобовий доступ до гуртожитку. Це не означає, що двері повинні бути відчиненими цілодобово. Студент прийшов вночі, постукав, і його зобов’язані пустити. Без жодних занесень у книгу, доповідних і попередніх відпрошувань у вахтера.
Кожен, хто проживає у гуртожитку, має право приводити гостей. За умови наявності документів, відвідувачі можуть перебувати у гуртожитку з 8.00 до 23.00.
Плата за гуртожиток – єдина фінансова витрата, котру несе мешканець гуртожитку. Жодних обов’язкових зборів на прибиральницю, пилосмок, миючі засоби чи будь-що інше.
Якщо влітку ви платите за гуртожиток, ваша кімната повинна залишатися недоторканою. Ви маєте повне право проживати там навіть під час канікул.
Законних підстав для обмеження користування електроприладами у гуртожитку (мікрохвильовки, чайники, фени, обігрівачі, праски тощо) немає!
Максимальна місячна плата за проживання у гуртожитку не повинна перевищувати 40% від мінімальної стипендії.
Чому на афішах замість слова «плата» використовують «благодійний внесок»? Тому що благодійні внески не оподатковуються.
Про методи боротьби з корупцією та порушеннями прав студентів
Для початку можна скористатися конструктивним методом боротьби. Приміром, можна зібрати підписи студентів, котрі проживають у гуртожитку: «Дозвольте нам мати цілодобовий доступ до гуртожитку, тому що це законно». Далі з цими підписами необхідно йти до ректора.
Ректор проігнорував ваші дії? Ось тут у хід повинні йти менш лояльні методи: пряма дія, інформаційний вибух, дискредитація посадових осіб.
Боротися із бездіяльністю керівництва університету можна за допомогою мирного спротиву. Приміром, заблокувати ректорат чи зірвати навчальний процес, заблокувавши входи до корпусів.
Студент має повне право перебувати у своєму навчальному закладі. У законодавстві не вказано, що студент не має права перебувати, приміром, у кабінеті ректора. Усе, що не заборонено законом, – дозволено!
Якщо люди діють незаконно, тоді з ними теж необхідно боротися не зовсім законними методами.
Настанова від хлопців з «Чистих вишів»:
«Революція гідності – це сила. Молодь показала, що аби щось змінити, необхідно діяти самостійно».
Ольга ЛИМОН