Різдво – одне з головних християнських свят. У різних країнах його святкують по-різному. Ми склали для вас підбірку різдвяних традицій світу.
Грузія. У Грузії є давня традиція, згідно з якою на Різдво християни організовують ходу або “хресний похід” під назвою Аліло. Очолюють різдвяний парад одягнені в біле віруючі, що “несуть у світ благу звістку” і співають різдвяні гімни.
Сербія. Різдво в Сербії називається “Божич”, а Святвечір – “Баднідан”. Це найважливіше сімейне свято в країні. Вранці Баднідана батько зі старшим сином йдуть у ліс за поліном молодого дуба. Поліно глава сім’ї повинен власноруч принести в будинок і покласти на сімейне вогнище. Поліно горить в каміні три святкові дні, забезпечуючи захист родини й оселі, процвітання і достаток на цілий рік. У містах перед Різдвом продаються букети з дубових гілок, переплетених і перев’язаних соломою, які виконують ту ж функцію, що і різдвяне поліно.
Фінляндія. На Святвечір фіни обов’язково відвідують баню, а ввечері йдуть до церкви на різдвяну службу. Багато хто в цей день відвідує кладовище, прикрашає могили близьких, ставить на них свічки і кладе вінки або ялинові гілки. День Різдва спокійний і традиційний. Обов’язкове відвідування церкви і ранкової меси. Дітей на Різдво наряджають в сірі бавовняні костюмчики, червоні штанці і довгу шапочку.
Бельгія. Бельгійський Санта носить ім’я Kerstman (або le Père Noël). Бегійці залишають подарунки близьким під ялинкою або кладуть їх у шкарпетки, розвішані над каміном. На різдвяний сніданок обов’язково подають особливий солодкий хліб, що формою нагадує немовля Ісуса (cougnolle).
Австрія. В Австрії люблять прикрашати ялинку не гірляндами та іграшками, а шоколадом і марципаном. Австрійці вбираються в кращий одяг і тримають двері будинку відкритими, щоб у будь-який момент до них могли приєднатися друзі. Головна страва Різдва – короп.
Іспанія. Перед початком різдвяної служби іспанці збираються біля центрального входу в собор чи церкву і танцюють, взявшись за руки. У церкву приходять практично всі, але відвідування триває недовго. А саме Різдво проводиться в колі улюблених людей і близьких родичів за святковим столом вдома або в улюбленому ресторані.
Франція. У Франції діти знаходять подарунки не в шкарпетках, а в черевиках, які ставлять перед каміном. Окрім того, французи готують на Різдво традиційний “королівський пиріг”, який подають із паперовою короною. Найменший член родини обирає, хто отримає кожен шматок пирога.
Швеція. У Швеції під час різдвяних свят відзначають День Святої Люсії. Свята Люсія – це скандинавський міфологічний персонаж. Вважається, що вона несе світло темною шведською зимою. Вдома роль Люсії традиційно виконує молодша донька: вона частує рідних кавою та шафрановими булочками.
Аргентина. Аргентинці під час Різдва запускають у небо паперові ліхтарики зі свічками. Діти у цей день, за старою традицією, залишають під дверима воду для волхвів, що йдуть подивитися на маленького Ісуса, та черевики для подарунків.
Ольга Гринчук, Марія Очеретяна