Купа питань, заповнена аудиторія, заява про вихід із членів виборчої комісії та підроблений протокол – так в Острозькій академії провели дебати до виборів голови Братства спудеїв.
Люди в аудиторії почали з’являтися задовго до початку дебатів. Присутні жваво щось обговорювали. Хтось зауважив, що цьогоріч виступи кандидатів зацікавили значно більшу кількість виборців, ніж у попередні роки.
На посаду голови Братства спудеїв (ГБС) троє претендентів: Віталій Войцеховський – студент третього курсу політології, Богдан Михальчук – студент п’ятого курсу спеціальності право, дійсний голова Братства і Дарія Леськів – студентка третього курсу факультету романо-германських мов та голова медійного підрозділу Братства спудеїв.
Поки кандидати перечитували тексти промов, секретар заходу Валерій Мирончук оголосив регламент. Відповідно до нього, учасники спершу презентували свої передвиборчі програми, тоді ставили питання одне одному, після чого питання до кандидатів ставили слухачі.
Кожен по черзі представив себе та свій план дій. Першим виступив Віталій Войцеховський. Його основні нововведення – створення дискусійного клубу, відновлення традиційного заходу Острозької академії – «Пан Острозький» і заснування бейсбольного клубу.
«Коли студенти приходять до академії, вони не можуть знайти собі місця. Важливо об’єднати їх, адже студенти – самодостатні особи, яким не потрібно вказувати, що робити, їх необхідно лише вміло згуртувати, а тоді вони самі вирішуватимуть, коли відвідувати літературні вечори, чи відвідувати бейсбольні клуби», – ділиться Віталій ідеєю організації студентського самоврядування.
Наступним презентував програму Богдан Михальчук. Серед пунктів програми: запуск проекту національних та всеукраїнських обмінів, налагодження роботи студентського Парламенту, залучення спонсорів.
«Про проект обмінів ви всі вже чули. Він називається “Плацкарт” – це запуск обмінів між дев’ятьма ЗВО. Наші студенти вперше приїхали в Рівне, до нас уже приїхали студенти з Запоріжжя і з УКУ», – розповідає про перші зміни дійсний ГБС.
Третьою спікеркою була Дарія Леськів. Кандидатка вказала на попередні помилки Братства спудеїв та розповіла про свою передвиборчу програму: відновити Розширену колегію, скасувати спортивний та науковий підрозділи, скасувати виховні лекції для студентів першого курсу та провести зміни у структурі БС.
Розширена колегія – це збір охочих студентів, під час якої вони голосують за будь-яке винесене питання абсолютною більшістю голосів
«Однією з помилок Братства спудеїв є створення двох підрозділів, які дублюють роботу двох кафедр: спортивного і наукового. В той час, коли на кафедрах працюють спеціалісти, отримують зарплатню, самі підрозділи не так активно функціонують», – пояснює Дарія.
Запитання, які ставили одне одному кандидати стосувалися переважно програм опонентів та способів їх виконання. Потім слухачі ставили свої питання до кандидатів:
«Ви почали з називання помилок, яких припустилося Братство. Чому ви їх не виконали, перебуваючи в Братстві?», – запитав в Дарії Леськів студент Артур Краснопір.
В аудиторії здіймається гамір.
«Я не маю стосунку до вирішення того, які саме підрозділи вводити чи виводити. Я особисто не підтримувала розформування Розширеної колегії. Окрім того, немає способів якось вплинути на роботу обраних осіб. В будь-якому разі, моя посада не дозволяла робити таких змін», – відповідає Дарія.
«Маю питання до всіх кандидатів. Як ви збираєтеся вирішити проблему, коли на важливі зустрічі з генпрокурорами й політиками запрошують лише “обраних”? Чому там не можуть бути усі бажаючі і чому про це не інформують?» – запитує Катерина Даценко.
«Я вважаю, що це вина адміністрації, тому що завжди, коли стаються такі події, приїжджає якась відома особа, студенти дізнаються про це або в той самий день або за день до цього», – відповів Віталій Войцеховський.
«Це проблема не адміністрації чи студентського самоврядування. Тут є проблема нашої політики. Коли приїжджає політик – це має бути особистість, яка повинна бути відкритою та готовою до того, що їй ставитимуть запитання студенти. Наші ж політики приїжджають просто “похайпитися”. Якщо хтось зі студентів поставить йому провокативне питання, то проблеми може мати сама академія», – ділиться думкою Богдан Михальчук.
«Протягом цього року я зрозуміла, що Богдан вважає себе медіатором між студентами та адміністрацією.Я б хотіла обрати представника студентства, який не буде залежним від адміністрації та не буде хитатися між тими і тими, так сказати, на обох стільцях. Вже згадували про зарплатню від адміністрації. Маю запитання: чи готові ви за потреби від неї відмовитися?», – цікавиться Марія Очеретяна.
«Якщо питання стоятиме гостро, то готовий відмовитись», – відповів Віталій Войцеховський.
Валерій Мирончук саме збирався оголосити про закінчення дебатів. Із проханням надати слово, звернувся до організатора Дмитро Свердлюк, який заявив, що покидає виборчу комісію. У залі почався шум. За регламентом, до кінця дебатів залишалося ще 7 хвилин, проте у наданні слова Дмитрові відмовили.
Вихід із комісії Дмитро аргументував тим, що сумнівається в чесності дій Братства. Зокрема, він вказав, що не було абсолютної більшості голосів під час обрання представника від студентів до вченої ради, а також було порушення законодавства про таємне голосування. Також він зазначив, що протокол про розпуск Розширеної колегії був підроблений, бо таке рішення не було винесене:
«Це нонсенс, коли орган студентського самоврядування голосує про власний розпуск. Це нелогічно, як на мене. Другий момент, коли на офіційному документі – протоколі, було дописано один пункт, викреслено інший пункт, і це все робилося таємно від Братства спудеїв», – прокоментував Дмитро Свердлюк.
До слова, проголосувати за своїх кандидатів студенти Острозької академії зможуть 14 березня з 9:00 до 16:00 в 16-тій аудиторії.
Стаття може бути доповненою позицією дійсного голови Братства спудеїв.
Подивитися запис трансляції можна тут і тут.
фото: Анна Дікун