Показ документального фільму «Невидимий батальйон» відбувся в Острозькій академії 21-го листопада. Захід був організували представниці «Національного альянсу», які навчаються в академії, Анастасія Косенко та Єлена Крохмалюк.
Фільм зняли у 2017 році. «Невидимий батальйон» – це правозахисний громадський проєкт про жінок на війні, над яким працювали три режисерки: Світлана Ліщинська, Аліна Горлова та Ірина Цілик.
Коли тільки почалася російсько-українська війна, жінки не могли влаштовуватись на військові посади. Щоб піти на фронт, вони записувались як кухарки, швачки чи парамедички, але на рівні з чоловіками виконували роботу танкісток, саперок, снайперок.
Аудиторія П-5 була переповнена. Через те, що місць не вистачало, занесли лаву з коридору, дехто сидів на підлозі чи на кріслах-мішках.
«Усім привіт. Я Майя Москвич і я – ветеранка російсько-української війни. Така от собі ветеранка. Не дуже стара, як дехто може уявляти ветеранів», – так почала свою промову гостя показу Майя Москвич.
Вона коротко повідала свою біографію: брала участь у Революції Гідності, очолювала «Національний альянс», була арештована, пішла доброволицею на схід. Більше трьох з половиною років служби, піля чого звільнилася за станом здоров’я.
Погасили світло, і почався фільм. Під час двогодинного показу ніхто не перешіптувався, не розмовляв. Хіба що під час перерви кілька людей покинули авдиторію, та більшість залишилася. Якась дівчина сиділа, закривши рота долонями та не відводила погляду від екрану.
Шість історій. Шість жінок, які брали участь у бойових діях: Олена Білозерська, Оксана Якубова, Андріана Сусак, Дар’я Зубенко, Юлія Паєвської та Юлія Матвієнко. Деякі з них ще досі на сході, деякі повернулися додому. Кожній із них у фільмі присвячений окремий розділ.
«На меня смотрели, очень часто, круглыми глазами. Что ты тут делаешь? Цветочек, короче, поехал на войну. Ужас-ужас. Я долго всем объясняла, что это не женское, не мужское. Это вообще не человеческое дело – война. Но если ты можешь что-то сделать – ты можешь это сделать» – цитата з фільму.
Після титрів почалося обговорення, де ставили питання Майї. Вона зазначила, що з моменту прем’єри ситуація змінилась, і зараз військові посади для дівчат в армії відкриті. Розповіла, що їздить по світу та презентує цей фільм.
Питання були різні: про інформаційну війну, факти з життя Майї, наприклад, про позивний, якого в неї не було і про боротьбу на фронті та в мирному житті.
Співорганізаторка заходу Анастасія Косенко розповіла, чому фільм презентували саме зараз і саме в ОА:
“В нас були дві цілі. Перша – це взагалі заявити про себе як осередок, який існує, тому що ідеологія націонлістична, і я впевнена, що є багато людей, які вважають сбе патріотами, націоналістами, але вони не можуть нічого робити, тому що не відчувають якоїсь підтримки. Другою метою було звернути увагу на те, що, хоча в нас мирне небо над головою, але на сході багато хто віддає своє життя за те, щоб нам спокійно жилося”.
Після обговорення дехто з присутніх у залі підійшли до Майї, щоб зробити фото та висловити вдячність.
Анна АНДРЄЄВА