Куди звернутись, якщо маєш круту ідею щодо розвитку міста? Які проєкти подали на громадський бюджет цьогоріч? Як проєкт «Я-ІНША» допоможе жінкам змінитися та скільки грошей для цього потрібно? Яким сферам розвитку Острога потрібно приділити увагу? На ці теми говорили з начальницею відділу проєктної та інвестиційної діяльності Острозької міської ради Ольгою Стецюк.
Про важливість відділу проєктної та інвестиційної діяльності
Він був створений нещодавно — в березні 2020-го року. Цей відділ є одним із перших у Рівненській області, що спрямований і утворений для того, щоб об’єднати знання і зусилля працівників міської ради, громадських активістів, бізнесменів та підприємців, учнів, студентів, молоді та жителів міста на спільну діяльність, особливо у сфері проєктного менеджменту та діяльності, що спрямована на залучення коштів, потрібних для розвитку міста. Коли всі ці пазли складуться — ми писатимемо чудові проєкти, які стануть здійсненням мрій острожан. Це допоможе залучити в місто нові фінанси, інвестиції шляхом написання креативних та потрібних проєктів та грантів. Моє бачення, для чого потрібний відділ проектної та інвестиційної діяльності — це свого роду інкубатор ідей, місце планування та їхніх реалізацій. Кажуть, хороший проєктний менеджер — той, який виграє 1 проєкт з 10 написаних. Я хочу, щоб наші проєкти були всі успішні. Саме тому, об’єднавши зусилля активістів міста, кожен зможе писати та спільно доопрацьовувати проєкти, таким чином вийти на рівень 10 з 10 виграних.
Куди звертатись, якщо маєш круту ідею розвитку міста?
Відділ знаходиться в центрі міста (просп. Незалежності, 2, навпроти нового корпусу Національного університету «Острозька академія»). Тут же знаходиться Туристично-інформаційний центр та Відділ молоді та спорту. Це своєрідний відкритий простір, куди кожен громадянин, кожен мешканець, якщо він має якусь ідею, але не зовсім знає, як правильно її подати і як реалізувати, завжди зможе звернутися до нас. Зараз ми започаткували ініціативу «Щоденник заснування громадської організації», адже зовсім нещодавно проходили етап реєстрації ГО (ред. Громадська оганізація). Таким чином пройшли всі бюрократичні кроки і готові поділитися з усіма деталями. На сторінці у фейсбук ми ділитимемося з усіма невеликими відео-кроками створення громадської організації.
Зовсім скоро (з жовтня 2020 року) ми започатковуємо Школу проєктного менеджменту для учнів, студентів та молоді міста: вебінари, лекції, тренігти та майстер-класи, спільні коворкінги та практична робота. Це допоможе учасникам детальніше поринути у світ проєктної діяльності, бути активним учасником процесу творення міста та держави загалом. Якщо карантинні обмеження триватимуть — навчання проходитиме онлайн в режимі вебінарів та практикумів.
Які сфери в Острозі варто покращити?
Ми визначили сфери, які в Острозі потрібно покращити. Це і медицина, і освіта, культура, туризм, економіка, дороги потрібно покращити та й інфраструктуру загалом. Ми шукаємо проєкти, гранти в Україні, закордоном, і в міжнародній співпраці. Для того, щоб ці кошти були залучені, зазвичай, ми співпрацюємо з громадськими активістами, місцевими мешканцями, працівниками місцевих підприємств, владою та бізнесом. Таким чином легше залучити кошти на розвиток чи вирішення тої чи іншої проблеми. Кажуть: «Один – в полі не воїн», тому для початку ми працюватимемо над формуванням списку партнерських організацій, які мають спільні ідеї та разом можуть працювати над однією метою.
Умови подачі проєкту на грант
Не можу сказати загальні умови, щоб подати проєкт, адже все залежить від грантодавців. Ми шукаємо грантодавців, проєкти, і вже організація, яка пропонує грант, виставляє певні умови. Тобто відповідно до кожного проєкту, до кожного гранту є конкретні вимоги. Зазвичай, проєктні заявки приймаються або від неурядових організацій, юридичних чи фізичних осіб або від органів місцевого самоврядування чи управлінь, або від громадських організацій, підприємців, спілок, об’єднаних молодіжних ініціатив.
Проєкти, які подали на громадський бюджет цьогоріч
Так як Острог є своєрідною молодіжною та культурною столицею і туристичним містом, важливою сферою, на яку звертається увага, є розвиток культури та туризму. Тому зараз працюємо над написанням різних проєктів, що стосуються збереження культурної спадщини і розвитку туризму в місті. Звичайно, важливою складовою є й інфраструктура загалом: від дороги до зручних під’їздів та сходів. До 12 червня всі жителі міста, які прописані в Острозі, могли подати проєкт на громадський бюджет, щоб вирішити наболілу проблему чи питання. Цього року було подано 12 різних проєктів з них 5 великих і 7 малих. Один з них стосується розвитку кемпінг-зони Підзамче, яку ми хочемо відновити і зробити красивою зоною відпочинку для туристів та місцевих жителів. Де буде гарний дитячий майданчик і відпочинкова інфраструктура. Також є проєкт для розвитку безпечного міста — встановити відеокамери в громадських місцях. Подано проєкт, спрямований на розвиток велоінфраструктури, зокрема встановлення велопарковок у громадських місцях. Ми робили опитування щодо того, в яких громадських місцях найбільш потрібні зручні велопарковки. Визначили 12 місць: в центрі міста (Алея міст-побратимів), біля дитячих майданчиків, біля музею, ЦНАПу, на «Веселому дворику», щоб можна було зручно припаркувати свій велосипед і не переживати, що він десь пропаде, та, в свою чергу, формувати в дітей та дорослих велокультуру. Є проєкт і на розвиток дитячої інфраструктури — це має бути автомобільний майданчик біля приміщення нової поліції. У планах красиво обладнане місце для дітей, щоб вони могли прийти і побачити, що таке автомобільних рух і вивчити правила дорожнього руху. Також внесено проєкт, що передбачає створення фотоальбому з історичними фотографіями, яким був Острог в минулому і який зараз; проєкт закупівлі потрібної для міста апаратури для проведення культурних подій. Загалом різні проєкти, які стосуються повноцінного розвитку міста у всіх сферах його життя.
Проєкт «Я-ІНША»
Щодо проекту «Я-ІНША», то ми його подавали на конкурс фінансування короткострокових гендерних ініціатив від Асоціації міст України. Тоді ми скооперували сили з громадською організацією “Регіональний центр розвитку «Тріада», а також з викладачкою Національного університету «Острозька академія» Галиною Борисівною Гандзілевською. Але, на жаль, нещодавно стало відомо, що проєкт не виграв. Спочатку це мав бути проєкт, який би міг допомогти жінкам соціально-незахищених категорій Острозької ОТГ, психологічно їх підтримати. Бо є жінки, які є мамами та одні виховують дітей; є жінки, які знаходяться в декретній відпустці, наприклад, доглядають троє дітей, двоє чи одну дитину. Вони часто замикаються в собі і всі свої сили покладають на дітей. Ми вирішили саме на них звернути увагу і зробити серію інформаційних тренінгів, психологічної підтримки, щоб розкрити їхній потенціал, показати їм, що вони красиві, що вони успішні і що їхні діти — це їхнє щастя. Кожна з них має свої вподобання, хобі і все це можна перетворити в свого роду маленький бізнес або хоча би просто в реалізацію себе. Тоді проєкт мав би тривати 3 місяці. Ми хотіли залучити спеціалістів з психології та краси (візажистів і перукарів), допомогти для них стати іншими, кращими, успішнішими і просто щасливішими. Але так як цей проєкт не виграв, ми його плануємо подавати на інший конкурс від міжнародного фонду Відродження «Людяність та взаємодопомога»: гуманітарна ініціатива проти пандемії. Ми подаватимемо на другу категорію «Самозарадність вразливих груп». Проєкт буде мати ту ж форму подачі інформації, проте будуть розставлені акценти на психологічній стороні виходу з кризи після карантину, життя під час коронавірусу, що змінилося зараз, і як можна стабілізувати емоції під час кризи без втрати впевненості в собі: роботи, сім’ї і психологічної стабільності.
Хто допомагатиме острожанкам стати іншими?
Це будуть наші люди. В Острозькій ОТГ дуже багато спеціалістів, які роблять свою роботу прекрасно. Це і перукарі, і візажисти, психологи. Звичайно, ми будемо співпрацювати з викладачами Національного університету «Острозька академія». Своїми силами будемо проводити цікаві лекції та інформаційну підтримку. Співпрацюватимемо з громадською організацією «Територія змін», молодіжним центром «Хаб 316». Інформаційним спонсором виступатимуть Ostroh.info, Район.Острог. Ми співпрацюємо з громадською організацією (співзасновниками якої є Юрій Устимчук, Дарія Борисович та я) «Центр суспільних перетворень», і громадською організацією «Братство імені князів Острозьких». Також із місцевими газетами: «Замкова гора», «Життя і слово» та з місцевою владою та підприємцями.
Сума грошей на реалізацію проєкту і на що саме їх витрачатимуть?
Загалом у нас було прописано більше 150 тисяч. Туди включались й інформаційні послуги, і психологічна підтримка та зовнішній апгрейд. Цей проєкт передбачає 2 місячне навчання, а третій місяць — практична робота. Це і купівля красивого одягу, візаж, зовнішнє та внутрішнє перевтілення. Також ми плануємо видати методичку порад, як стати іншою, як стати успішною та красивою. А у фіналі створимо фільм про результати проєкту на початку і в кінці, як жінки перевтілювалися. Також планується серія невеликих короткометражних відео про проєкт. Зі зміною грантодавця, ми змінимо форму подачі матеріалу, але не змінюємо кінцевий результат, що спрямований на жінок, які прагнуть змінюватися, відновитися від довготривалого карантину, повірити в свої сили, реалізувати свої хобі захоплення в започаткування власного бізнесу.
Загалом починаємо з малих кроків, але з кожним кроком і з великим бажанням змінюватимемо місто на краще — це дасть свої результати. Приєднуються небайдужі люди, відгукуються меценати та спонсори, та найголовніше — з досвідом відкриваються нові можливості, проєкти та гранти. Ми вчимося самі та навчатимемо інших, тому запрошую до активної співпраці усіх активних громадян, які хочуть змінювати місто на краще, разом ми можемо зробити своє місто зручним та привабливим: як для себе, так і для майбутніх туристів та гостей.
Текст: Ярослава Нікітюк
Фото: Ольги Стецюк та Ірини Манько