8 грудня працівники Острозької обласної психіатричної лікарні мітингували через невиплату зарплат упродовж 3 місяців. Медики розповідали журналістам, що їх керівництво винить НСЗУ (Національну службу здоров’я України) в затримці коштів для лікарні. А коли приїхав начальник управління охорони здоров’я області Олег Вівсяник то пояснив, що в НСЗУ “жодної заборгованості перед закладом немає”.
Ostroh.info пояснює, за що НЗСУ платить лікарні, як працює механізм виплат та що буде далі з Острозькою психлікарнею?
Що таке програма медичних гарантій та пакети послуг?
Програма медичних гарантій — перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно, і оплачуються з державного бюджету. Оператором програми медичних гарантій є НСЗУ (Національна служба здоров’я України). Тобто лікарні отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, яких обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою.
Острозька обласна психіатрична лікарня не надає послуги з Програми медичних гарантій, оскільки спеціалізується лише в галузі психіатрії. Але, за словами головної бухгартерки Ольги Тимощук, наступного року планують ввести паліативну медичну допомогу зі списку послуг Програми медичних гарантій.
Пакет медичних послуг — це медичні послуги й ліки для надання цих послуг у певному виді медичної допомоги (екстрена, первинна, амбулаторна вторинна й третинна медичні допомоги).
Кожен заклад самостійно обирає, за якими пакетами укладати договір з НСЗУ. Але вибір повинен ґрунтуватися на можливостях і спеціалізації медзакладу.
З квітня по листопад цього року Острозька обласна психіатрична лікарня отримала від НСЗУ 19,7 млн грн. Сума договору для закладу на 9 місяців 2020 року — 25 млн грн. Лікарня отримала ці гроші в межах 4 пакетів послуг:
- психіатрична допомога — отримали 13 715 828 грн;
- лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії — отримали 42 251 грн;
- пакет перехідного фінансування для закладів, які за Програмою медичних гарантій отримали менше, ніж за субвенцією — 3 107 425 грн;
- пакет перехідного фінансування для підвищення зарплат медикам та медичним працівникам з вересня — 2 918 655 грн.
Ці гроші, за словами представниці пресслужби НСЗУ Христини Петрик, перерахували на рахунок Острозької психіатричної лікарні. Але працівники коштів не отримали.
Більше: Посібник «Пакети медичних послуг: зміст та підхід до контрактування закладів охорони здоров’я».
Як НСЗУ виплачує кошти?
Відповідно до статті 10 Закону України про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення для всієї країни встановлюються єдині тарифи оплати надання медичних послуг, лікарських засобів та медичних виробів, розміри реімбурсації лікарських засобів, які надаються пацієнтам за Програмою медичних гарантій.
Тарифи встановлюються як:
1) глобальні ставки, що передбачають сплату надавачам медичних послуг фіксованої суми за визначену кількість послуг чи визначений період;
2) капітаційні ставки, які встановлюються у вигляді фіксованої суми за кожного пацієнта (в Острозькій психіатричній лікарні за одного пацієнта виплачують 7 400 грн);
3) ставки на пролікований випадок (до Острозької психіатричної лікарні такий тариф не відноситься);
4) ставки на медичну послугу;
5) ставки за результатами виконання договорів про медичне обслуговування населення надавачем медичних послуг.
“Коштами розпоряджається керівник закладу відповідно до затвердженого власником лікарні, а ним є відповідна місцева рада, фінансового плану. Виплата зарплат працівникам — відповідальність головного лікаря. Якщо він не виконує свої зобов’язання, працівники можуть звертатися до власника закладу, який і призначає на посаду головного лікаря”, — говорить представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик.
За її словами, НСЗУ виплатила кошти Острозькій психіатричній лікарні за листопад та попередні місяці в повному обсязі згідно з договором. Гроші заклад отримав на свій рахунок.
Варто зауважити, що під час мітингу головний лікар Павло Маєвський був на лікарняному. 9 грудня його відсторонили від роботи до завершення перевірки діяльності закладу.
Також представниця пресслужби НСЗУ зауважує, що фінансування за Програмою медичних гарантій — не єдине для закладу:
“Друге джерело фінансування — місцеві бюджети. Влада на місцях, згідно із законом, зобов’язана відшкодовувати закладам витрати на комунальні послуги та інвестувати у свої заклади, в тому числі закуповувати обладнання”.
Острозька психлікарня належить до управління та власності Рівненської ОДА.
“Місцевий бюджет не означає лише ОТГ, це й так само область“, — пояснює юрист Павло Нікітюк.
Також про те, що Острозькій міській раді не належить лікарня, і місцева рада не має відношення до всієї ситуації, зазначав міський голова Юрій Ягодка.
Covid-19: скільки платить пацієнт і отримує лікар?
Лікарям, які працюють з пацієнтами хворими на коронавірус, обіцяли виплачувати 300% окладу. Це затвердив уряд 30 березня 2020 року. Щоб їх отримати, закладу потрібно укласти договір з НСЗУ щодо виплат по ковідному пакету послуг.
Національна служба здоров’я України платить закладам охорони здоров’я (перелік визначених лікарень для госпіталізації пацієнтів з COVID-19) за кожен проведений ПЛР-тест. Тобто мобільна бригада (працівники центрів первинної допомоги, міських, районних лікарень або інших медзакладів) мають все, що потрібно, для взяття мазків.
“Для пацієнта послуга безоплатна. Ані засоби індивідуального захисту медпрацівника, ані бензин для машини пацієнт не оплачує з власної кишені”, — вказано на офіційному сайті НСЗУ.
Екстрена та стаціонарна допомога за станом здоров’я пацієнта також повинна надаватися безоплатно.
Стосовно безоплатних послуг у стаціонарі, пацієнт отримує такі основні послуги:
- тестування на SARS-Co-V-2;
- лабораторні та інструментальні дослідження (ЕКГ, загальний клінічний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, визначення рівня глюкози крові);
- меддопомогу відповідно до галузевих стандартів;
- кисневу підтримку;
- інтенсивну терапію та підключення до ШВЛ та ЕКМО за необхідністю;
- знеболення та медикаментозну терапію;
- консультації лікарів інших спеціальностей тощо.
“Це покриває тариф відповідного пакета медичних послуг. А отже, пацієнтові не потрібно платити за те, за що платить держава”, — зазначають на сайті НСЗУ.
За виплату 300% окладу та відповідальність за гроші від НСЗУ несе керівництво лікарні, головний лікар.
Яка зараз ситуація в Острозькій обласній психіатричні лікарні?
Медпрацівникам Острозької психлікарні доплату за обслуговування хворих на коронавірус не виплачували з жовтня, як і зарплату.
“НСЗУ виплатила кошти Острозькій обласній психіатричній лікарні за листопад та попередні місяці у повному обсязі згідно з договором. Гроші заклад отримав на свій рахунок. Коштами розпоряджається керівник закладу”, — прокоментували в НСЗУ.
Начальник Управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Олег Вівсяник пояснив, що причиною фінансових проблем у закладі є перевищення штату працівників. У лікарні 352 працівники, а з 355 ліжок — 82 не зайнято, тобто 3 відділення порожні.
За словами головної бухгалтерки Ольги Тимощук, минулого року в лікарні пролікували 3 026 хворих, а на сьогодні — 2 036 хворих.
“Доведеться “приймати непопулярні рішення”: або скорочувати зарплати, або скорочувати працівників“, — говорив Олег Вівсяник 8 грудня на мітингу медпрацівників.
“Зарплату за жовтень ми не отримали, а в день протесту нам виплатили тільки президентську доплату за грудень. Заборгованість по заробітній платі так і залишилась за жовтень, листопад, грудень“, — розповідає медсестра Інна й додає, що ведеться мова про скорочення медперсоналу.