“Людина живе доти, доки ми про неї памʼятаємо”, – як пройшла виставка “Небесного фотографа” Максима Бурди (РЕПОРТАЖ)

19 листопада виповнилося 1000 днів із початку повномасштабного російського вторгнення. В цей день у Науковій бібліотеці Острозької академії відкрили постійну виставку світлин “Небесний фотограф”, створену Максимом Бурдою – випускником спеціальності «Журналістика» НаУОА. Максим був відомим волинським фотографом та військовослужбовцем, який загинув під Бахмутом 26 січня 2023 року.

Шум та галас. У стінах бібліотеки навколо округлих столів розміщуються гості заходу. Люди шукають місця поближче до виставки, або ж беруть стільці й доставляють ближче до центру. 

Перше, що бачать люди коли заходять у залу – книга. Охочі можуть заглянути туди і подивитися на фото, що встиг зробити Максим.

“Добрий день, дякую що прийшли на виставку «Небесного фотографа»”, – захід розпочала директорка Музею історії НаУОА Анастасія Хеленюк. Вона говорить без мікрофона, хоч зала простора – ехо розноситься по приміщенню.

На зустрічі присутні не лише студенти, а й викладачі та родина Максима.

“У групі він був сильний, активний, вмотивований. Максим у компанії був добряком, часом по-дитячому наївним. Не хитрував, говорив правду, навіть якщо вона могла йому зашкодити. Фотографію любив вже у часи навчання, навіть магістерську роботу за нею захищав. Класну роботу було видно. Він не просто начитався якихось там джерел,  він – практик: точно знав, що робив. І в житті  теж знав, що йому робити та за що боротися. Лицар”, – прокоментувала викладачка Максима Бурди Зоряна Годунок. 

Слово надали проректорці Острозької академії Руслані Каламаж. Своє слово вона розпочинає з подяки рідним.

“Дуже дякую рідним Максима за те, що дали нам можливість провести цю виставку. Ми вже проводили такий захід минулого року в новому корпусі академії, і дуже хотіли створити таку постійну виставку з його фото. Ми вирішили що саме на 1000 день війни було б дуже символічно відкрити цю галерею”, – сказала Руслана Каламаж.

Бібліотека не розрахована на таку кількість глядачів: через побудову зали не всі могли бачити людину яка виголошує промову, тому люди просто слухали.

“Насправді дуже складно переглядати такі світлини. Зі слів організаторів та близьких Максима розумієш, що це була надзвичайно талановита людина, яка поклала своє життя захищаючи нас. Завдяки цій виставці ми будемо завжди памʼятати Максима, його роботи будуть жити в стінах академії ”, – прокоментувала студентка Острозької академії Анна Горощук.   

По периметру бібліотеки на стінах висять різні фото. На них зображені будівлі, тварини, пейзажі та люди. 

До слова запросили дівчину Максима – Марію Лукашук. 

“З 2023 року ми провели більше аніж 11 виставок по всій Україні. Також ми створили книгу з усіма фотовиставками, які були проведені за цей час”, – розповідає Марія Лукашук.

– хочете подивитися?

– так, якщо можна.

Книгу фотографій Максима почали передавати людям з рук у руки.

Марія розповіла як на минулу виставку “Небесного фотографа” окрім студентів та викладачів Острозької академії прийшли ще студенти Військового ліцею. 

Для мене дуже зворушливим було, коли на минулорічну виставку прийшли студенти Військового ліцею. Вони були у формі, і вся зала академії була переповнена. Ціль фотовиставки – вшанувати памʼять усіх загиблих героїв та реалізувати мрію Максима – показати його роботи світові.  Також ми хочемо допомогти благодійному фонду «Янголи Азову»” – прокоментувала дівчина Максима Бурди.

На проєкторі вмикають відео, присвячене Максиму Бурді.

“Сьогодні ми реалізуємо мрію Максима. Та велика кількість людей, яка  сьогодні тут присутні й ще та велика кількість людей, які будуть протягом двох тижнів споглядати ці світлини — це свідчення про те, що ця людина як митець лишила про себе таку велику памʼять”, —  чути у відео. 

У залі тиша.

“Я дуже рада, що Острозька академія проводить заходи із вшанування пам’яті полеглих воїнів. Мене вразила одна з останніх робіт Максима. Серед жахіть війни і навколишніх руїн, «Небесний фотограф» знайшов у собі сили усміхнутися та зробити це фото. Вічна пам’ять героям, які поклали своє життя заради нашого миру і свободи”, — розповідає студентка Дарина Рашко. 

Продовження виставки проходить в укритті Острозької академії, де можна побачити більше знімків фотографа. Дорогою туди люди діляться враженнями від фото Максима, про те якою він був людиною. 

“Упродовж чотирьох місяців ми працювали над цією галереєю. Написали до «Українського культурного фонду», і вони виділили на це кошти. Завдяки цьому наша виставка буде функціонувати не один рік в укритті академії”, – прокоментувала Директорка музею НаУОА Анастасія Хеленюк. 

Директорка музею завершила свою промову нагадуючи про те, що ми завжди повинні памʼятати наших героїв, та вшановувати їх хвилиною мовчання о 9 годині ранку.

Інші фотовиставки та детальнішу інформацію про героя можна знайти на сайті, який створений на честь памʼяті про Максима.

Текст: Ольга Гордіюк, Софія Пузуєва

Фото: Христина Чернушич