Новина про можливу відміну стипендій уже з січня 2017 року стала однією з найбільш обговорюваних ув останні дні літа.
У Міністерстві фінансів повідомили, що на наступний бюджетний рік планують виплачувати стипендію лише пільговикам, а також аспірантам та докторантам. Очільник міністерства Олександр Данилюк розповів кореспонденту “Економічної правди”, що Міністерство пропонує змінити підхід до виплати стипендій. За його словами, у порівнянні з іншими європейськими країнами лише в Україні стипендії отримують майже всі. Їх варто розділити на дві складові: підтримку малозабезпечених верств населення та академічні стипендії, які отримуватимуть найуспішніші.
Така новина викликала зростання протестних настроїв, насамперед, у студентському середовищі. Нещодавно під час прес-конференції, присвяченої питанням стипендій, у заступника міністра фінансів Сергія Марченка кинули тортом. Студенти вигукували: “Гроші не в війну, а на стипендії” і “Нема стипендії – їж міністрів”.
Згідно з результатами анонімного опитування, проведеного серед студентів Острозької академії в одній із популярних соціальних мереж, лише 10,9% опитаних повністю підтримують позицію влади, 36,8% – готові виходити на масові акції протесту та відстоювати свою право на отримання бюджетних коштів, 25,6% – не підтримують позицію влади, але і на страйки приходити не збираються, 26,7% – байдужі (в опитуванні станом на 23.00 31.08.2016 взяли участь 258 респондентів).
Незадоволені такими планами Мінфіну й у профспілці працівників освіти і науки України. Ольга Чабанюк, заступник голови профспілки, називає це грубим порушенням Конституції та “асоціальними кроками держави в бік освіти”.
Поспішних висновків робити все ж не варто. Перший заступник міністра освіти й науки Володимир Ковтунець підкреслив, що ці нововведення знаходяться у процесі обговорення, тому кінцеве рішення досі не прийняте.
Питання про відміну стипендії й досі залишається суперечливим. Так чи інакше, освіту все одно потрібно реформувати. На думку Олександра Данилюка, в умовах економії розпоряджатися бюджетними коштами потрібно максимально “точково й адресно”.
Декан гуманітарного факультету Острозької академії Дмитро Шевчук коментує цю ситуацію так:
“Із одного боку, я цілком розумію студентів, які непокояться через відмову стипендій. Як-не-як, а хоча й невелика, та все ж стипендія є для них фінансовою підтримкою. У нашій країні у складний в економічному плані час така підтримка видається значимою.
Зрештою, я думаю, що ніхто її і не скасує повністю. Однак, з іншого боку, нам потрібно змінити систему трактування стипендій та їх розподілу. Її мають отримувати ті, хто справді заслуговує…”
Викладач кафедри журналістики Вікторія Назарук:
“Гадаю, що Україні давно варто взяти за основу європейську чи американську системи нарахування стипендій, фінансово підтримувати обдарованих студентів, а також давати певні пільги соціально незахищеним категоріям за умови успішного навчання…”
Проректор із навчально-методичної та виховної роботи в Національному університеті водного господарства та природокористування Олег Лагоднюк стверджує:
“Стипендія не повинна бути самоціллю, але її потрібно досягти через неодноразові високі досягнення в навчанні та наукових дослідженнях, студентському житті та самоврядуванні. Мені б хотілося, аби право на отримання таких стипендій мали й студенти-контрактники…”
За даними аналітичного центру CEDOS у середньому студент-бюджетник отримує на місяць 825 гривень. Це на 12% вище, ніж у 2012 році, хоча ціни з того часу виросли на 90%. За результатами опитування для 75% студентів зі стипендією вона не покриває навіть половини витрат.
Результати опитування у ВК