Останні зміни житлово-комунального законодавства (із 2015 р.) змусили жителів багатоквартирних будинків ще раз задуматися над створенням ОСББ*. Неодноразово держава, пропонуючи то капремонти, то грошову допомогу, намагалася заохотити містян самостійно керувати власними будинками. Та ідея створення ОСББ в Острозі «не прижилась». Наші журналісти намагалися з’ясувати, чому острожани не поспішають перебирати керування багатоквартирними будинками у свої руки?
Суть реформи
Житлово-комунальна сфера – одна з найбільш проблемних зон кожного українського міста. Щоб покласти край постійним наріканням та припинити «баталії» між ЖЕКами та жителям багатоквартирних будинків, останнім запропонували самостійно обрати форму управління. Керуючись двома законами: ЗУ «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»* та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»* до 1 липня 2016 року співвласники повинні були визначитись, хто управлятиме їхнім будинком. Постало питання: керувати «власноруч» через ОСББ чи віддати ці повноваження управителю? Тим, хто не визначився до 1 липня або ж не захотів створювати ОСББ, міська рада зрештою призначить управителя.
Ситуація в нашому місті
Сьогодні в Острозі налічується 80 багатоквартирних будинків, які знаходяться на балансі “Водоканалу”, і дев’ять, у яких створено ОСББ.
У нашому місті перші ОСББ з’явилися у 2011 році (тоді їх було два), через рік створилося ще два об’єднання й одне – у 2013 році. Отже, до того, як почали реформувати житлово-комунальну сферу, в Острозі вже існувало 5 ОСББ. За останній рік у нашому місті з’явилося ще 3 таких об’єднання.
У відсотковому співвідношенні 2016 рік виявився найбільш вдалий за кількістю створених ОСББ. Та навіть такі цифри змушують поставити запитання, чому ж попри нарікання на роботу комунальників, острожани не поспішають брати керівництво будинками «у свої руки»?
Переваги та недоліки острозьких ОСББ
Створені в Острозі ОСББ в прямому сенсі можна «перерахувати на пальцях». Два з них існує вже близько 5 років. Голова одного з таких об’єднань Ольга Гнатюк стверджує, що створювати ОСББ – вигідно.
Із економічної точки зору ОСББ вигідніше, ніж ЖЕК. Ти вкладаєш свої гроші та сам їх контролюєш, але лише якщо шукаєш, де дешевше. Ти бачиш, де твої кошти і куди вони підуть. Якщо ж немає на це часу та бажання, то простіше йти до управителя.
Істотною перевагою ОСББ є відсутність квартплати. Проте на загальних зборах співвласники будинку визначають необхідні послуги для його утримання. Щомісячну суму коштів на ці витрати також розраховують самостійно. Якщо ж у будинок призначать управителя, він також має право перерахувати всі необхідні витрати та встановити суму квартплати, яка їх буде покривати. До того ж, якщо голови ОСББ часто керують будинками на волонтерських засадах, управитель обов’язково до квартплати додасть оплату його праці.
Керувати власними багатоквартирними будинками містяни не хочуть через те, що вбачають в ОСББ більше недоліків, аніж переваг.
Насамперед, управління «власноруч» лякає, адже люди не розуміються на комунальних питаннях та не знають, як правильно організувати роботу ОСББ. Усе ж варто відзначити, що для того, аби поінформувати населення було проведено низку інформаційних кампаній і на загальнодержавному, і на локальному рівнях. Існують інтернет-ресурси, на яких пояснюють переваги ОСББ та пропонують покрокові інструкції створення та реєстрації свого об’єднання. Інформували острожан і на місцевому рівні через оголошення, публікації в газетах та громадські зібрання. Проте про ефективність таких інформаційних кампаній красномвно говоритть кількість новостворених у місті ОСББ.
Другою проблемою є стан будинків, які комунальники передають у власність ОСББ. Зазвичай багатоповерхівки потребують капітального ремонту, на який навіть у великого об’єднання не вистачить коштів. Із острозькими реаліями бюджет ОСББ зможе покривати лише мінімальні витрати.
Урешті-решт, аби керувати комунальними справами будинку, необхідно витрачати багато часу, а робота керівника ОСББ не завжди винагороджується.
Нерідко й керівники ОСББ, і люди, які так і не створили об’єднань, скаржаться на байдужість та інертність жителів багатоквартирних будинків. Острожанка Катерина Плисюк розповідає, що якість комунального обслуговування будинку її не влаштовує, проте варіант створення ОСББ разом із сусідами навіть не розглядали:
Звичайно, ми маємо скарги до «Водоканалу». Я живу на 5 поверсі з маленькими дітьми, і в нас протікає дах і це погано відображається на здоров’ї дітей, вони хворіють. У під’їзді теж немало проблем, навіть непофарбовані стіни. Про те, що до 1 липня маємо можливість утворити ОСББ, ми знали, бо на дверях під’їзду було оголошення, але ми навіть не планували його створювати. Люди у нашому під’їзді байдуже поставилися до ОСББ, вони байдужі до наших проблем.
Хто вони – острозькі управителі?
На початку 2017 року всі багатоквартирні будинки, жителі яких не встигли або ж не захотіли об’єднуватися в ОСББ, отримають управителів. Призначатиме їх міська рада за результатами конкурсу між охочими підприємствами, які можуть надавати необхідні послуги.
Відповідно до нового закону ми маємо провести конкурс на визначення управителя. Поки, окрім нашого комунального підприємства «Водоканал», більше ніхто не має бажання цим займатися. Конкурс буде проведено десь на початку наступного року. Я так розумію, у нас нічого не зміниться, просто «Водоканал» буде мати ще один вид діяльності – управитель багатоквартирних будинків,
– Головний спеціаліст відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тетяна Коваль.
Претендувати на роль управителя багатоквартирного будинку може не лише те комунальне підприємство, яке наразі обслуговує острозькі багатоповерхівки. Проте, зважаючи на кількість поданих на конкурс заявок, острожанам, які не створили ОСББ, не доведеться звикати до нових комунальників.
Створення ОСББ – серйозний крок, на який жителі острозьких багатоквартирних будинків поки не наважуються. Не зважаючи на те, що в місті є об’єднання, які існують близько 5 років, важко визначити, яка форма управління ефективніша. Проте аналізуючи процес та кількість створення ОСББ здається, що в нашому місті комунальна реформа відбулася лише на папері. А добре це чи погано, остаточно стверджувати поки ніхто не береться.
(Прим.авт) ОСББ – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку
(Прим.авт)*ЗУ «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (2866-III від 29.11.2001) та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (417-VIII від 14.05.2015)