В Україні стартує національний конкурс “Молодіжна столиця України”. Взяти участь може будь-яке місто України, у тому числі – й Острог. Ми поспілкувалися з регіональною представницею конкурсу Надією Симоненко, яка навчається в НаУ ОА на 1 курсі. Надія – членкиня громадських організацій AIESEC, ВМГО “ФРІ”, ГО “PRєDKI” та ГО “Лубни – територія молоді”. Вона розповіла нам, як Острог може стати молодіжною столицею України.
Звідки ви дізналися про конкурс?
На даний конкурс натрапила завдяки опитуванням U-Report (https://www.facebook.com/ureportukraine/). Вони шукали регіональних представників і я подала свою заявку. Була впевнена, що не пройду, так як від області обирається лише 2 людини. А я тільки 1 курс і досвіду маю небагато… Але через певний час мені подзвонили з Києва і запросили у Міністерство молоді та спорту на з’їзд регіональних координаторів. Я навіть не повірила спершу. Думала, що мене взяли, так як від Острога була лише моя одна заявка. Як виявилось потім – 5. До того ж обирали людину не від одного міста, а від цілої області. Отака честь мені звалилася на голову.
А це перший конкурс такого масштабу в якому ви приймаєте участь?
Я не беру участь в даному конкурсі. Я його регіональний представник, один із організаторів.
Так, якщо порівнювати із минулим досвідом, то це вперше. Я навіть побувала в Міністерстві і в Українському інституті міжнародноїх політики. Було дуже круто.
Чому ви вирішили піти саме від Острога, а не від свого рідного міста?
Тому що тепер Острог – моє рідне місто. Так прописано в паспорті, а я дуже поважаю документацію. До того ж, не маю змоги часто їздити додому, тому що дуже далеко. За семестр бувала лише один раз.
Яка роль регіонального представника?
Регіональний представник – це посередник, своєрідний міст між молоддю первного регіону і головними організаторами конкурсу. Це може бути будь-хто, не тільки студенг. 2 людини від однієї області. Я в парі із Романом Оксенюком, з Рівного. Але це не головне, головне – сам конкурс.
Зараз в Острозі планують робити Вільний простір. Чи плануєте ви якось співпрацювати з ним чи з місцевими громадськими організаціями?
Звісно! Нас об’єднує одна ціль – децентралізація, і зміцнення впливу молоді в державі. Зокрема, Юрій Устимчук від Вільного простору був присутній на презентації і представляв острозьку молодь. Я дуже сподіваюся на співпрацю з Вільним простром та іншими громадськими організаціями. Також розраховую на піддтримку органів місцевої влади.
Чи вперше проводиться такий конкурс? Якщо ні, то який досвід попередніх років можна використати?
Так, саме в Україні конкурс проводиться вперше, і планується надалі проводитися щороку. В Європі ж схожий конкурс проводиться з 1985 року. Першою культурною столицею було обрано Афіни, хоча перемогти може навть маленьке місто. Просто щоб там була добре розвинена молодіжна інфраструктура і було затишно.
За яким критерієм будуть визначати переможця?
Основним критерієм відбору претендентів та переможця національного конкурсу “Молодіжна столиця України” є зацікавленість та спроможність міст якісно змінювати молодіжну політику на міському та регіональному рівнях, внесення питання молодіжної політики до пріоритетів розвитку громади, а також залучення до цих процесів молодих людей, їх формальних та неформальних об’єднань та громадського середовища, яке працює у цій сфері. Умовно усі ініціативи та питання, що стосуються молоді та молодіжної політики, можна поділити на три основні виміри: 1) політичний вимір (участь молоді у суспільно-політичному житті); 2) соціо-економічний вимір (зайнятість та працевлаштування, підприємництво, соціальна інклюзивність та освіта); 3) культурний вимір (творчість та глобалізація).
Для перемоги місто має реалізовувати активну підтримку молоді в усіх цих сферах, тобто уже мати якісь надбання.
І для Острога це не проблема. Я думаю, що кожен може погодитися, що різноманітних подій, заходів і акцій у нас вдосталь. Хоча, завжди є можливість стати краще.
Як ви плануєте набирати команду?
19 грудня уже відбувся захід, команду ми сформували із представників місцевих громадських організацій, активної молоді і представників місцевої влади (зокрема, Анастасії Бондарчук, начальниці відділу молоді та спорту острозької міської ради).
Якщо Острог стане молодіжною столицею, що це йому дасть? Просто титул чи якесь фінансування?
Насправді це чудовий шанс для Острога, адже у місті-переможцю буде проведено всеукраїнський молодіжний форум. Також буде активна і безкоштовна промоція міста в межах Украіни та на європейському рівні, підвищення іміджу та рівня довіри до міської влади для залучення додаткових коштів. Відбудеться налагодження співпраці з містами-молодіжними столицями в Європі та й, загалом, підвищиться рівень туристичної привабливості міста. З боку Міністерства, відповідно, надаватимуть допомогу у поданні заявки на конкурс “Європейська молодіжна столиця”, в якому, на мою думку, Острог має всі шанси на перемогу.
Анна Попенко
Фото: Анастасія Драчук