Після чисельних підпалів магазинів “Рошен” і виступів оголених феміністок, час розповісти про них усю правду. Видання Meduza розвінчує найпопулярніші стереотипи про фемінізм, а ми підготували для вас переклад матеріалу.
Що трапилося?
Ви щойно дізналися, що дівчина, яка вам подобається, притримується феміністичних поглядів. Нічого страшного якщо, звичайно, ви не сексист – тобто не вважаєте, що жінки гірші за чоловіків. Ну, наприклад, що всі жінки гірше водять автівку. Наші поради допоможуть вам уникнути дурних помилок і підкажуть, що на вас чекає попереду.
Те, що я чув про “шалених феміністок” – правда?
Ні. Одразу забудьте всі стереотипи про фемінізм і захисниць прав жінок, які ви чули. Навіть не варто перераховувати їх тут – просто викиньте це з голови. Ідей про рівні права та обов’язки всіх чоловіків і жінок притримуються люди будь-якої зовнішності, віку, статі, політичних, релігійних та будь-яких інших поглядів. Краса та догляд за собою з фемінізмом теж ніяк не пов’язані.
Ох, тобто в неї не буде небритих пахв?
Ми не знаємо. Якщо їй подобається волосся під пахвами – воно в неї буде. А якщо дівчина любить відсутність волосся на тілі – її погляди цьому ніяк не завадять. Її тіло – її діло!
Як дізнатися про фемінізм більше?
Найпростіший спосіб – поставити питання, які вас хвилюють, самій дівчині. Тільки без “наїздів”, насмішки і демонстративного скепсису. Базова ідея фемінізму: ніхто не повинен нікого утискати, кожен повинен жити так, як йому подобається, а не відповідно до нав’язаних ролей. Це основа основ – і якщо у цьому ви зійшлися, то можна поговорити і про деталі.
Що означає “жити не відповідно до нав’язаних ролей”?
Це означає – забути все, про що казала вам бабуся (так-так, дідусі такого ніколи не казали). Жінка не повинна вміти готувати тільки тому, що вона жінка. А чоловік не зобов’язаний вміти майструвати табуретки тільки тому, що він – чоловік. Люди можуть вміти і робити те, що їм хочеться, і те, що в них добре виходить.
Ми ніби звикли до того, що жінки здатні забити цвях, а чоловіки – приготувати яєшню. Залишилося звикнути до того, що речі до пральної машини може покласти людина будь-якої статі. А ще – забрати дітей зі школи, доглянути хвору бабусю та улюблену орхідею. І так, жінка може любити бокс, пиво і перегони.
Але я ж нічого не забороняю, у чому проблема?
Проблема в тому, що ви не можете щось “забороняти” або “не забороняти”. Ви – не господар, ви навіть не головний.
А хто головний?
А головних немає, ви – рівні. У цьому вся ідея. Ви можете робити що хочете – і ваша дівчина теж може. А якщо комусь щось не подобається, то вам доведеться розмовляти про це, не використовуючи в якості аргументів вашу стать, зарплату або фізичну силу.
Навіщо ви чіпляєтеся до слів?
Ми не чіпляємося – мовлення і мислення пов’язані, а в тому, як ми говоримо, є багато патріархального. Наприклад, коли чоловік сидить з дітьми, а жінка поїхала у відрядження – його називають “героєм”. Виходить, що він взагалі-то зовсім не повинен цього робити, а жінка повинна. Або коли чоловік говорить, що “допомагає” жінці з дитиною, – як ніби він робить послугу.
А залицятися хоч можна? Як?
Звичайно. Так, як вважаєте за потрібне: кіно, квіти, білий кінь. Якщо дівчині це буде некомфортно – вона про це скаже прямо або запропонує кращі варіанти. Не наполягайте – це не зробить вас більшим джентльменом. Це стосується й того, хто повинен платити в ресторані: не повинен ніхто, як домовитеся. Ви маєте право запропонувати, а дівчина – відмовитися.
Круто. Тобто насправді феміністка може і за зовнішністю слідкувати, і кар’єру робити, і господинею бути, і хорошою матір’ю?
Так, але якщо вона все це робить – виникає питання: а що робите ви?
Ідея, що жінка має всі можливості, спричинила “подвійне навантаження” – тобто жінка спочатку сидить протягом дня в офісі, а потім ще й працює вдома. Насправді жінці, як і чоловіку, вистачає одної роботи, і якщо жінка не обирає домашні справи (що теж, можливо, і не суперечить ідеям фемінізму), то вони – однаковою мірою лягають на обох.
А анекдот про “баб” розповідати можна?
Це складне питання. Взагалі забороняти анекдоти, звісно, не варто – але вибір, на які теми і як шуткувати, завжди за вами. Наприклад, у жартах є багато стереотипів: не тільки про “жіночу логіку”, але й про “всі чоловіки – козли” або “всі євреї жадібні”. Так взагалі влаштовані анекдоти. Тому вирішуйте самостійно, чи буде сексистський жарт про ілюзорних “всіх баб” доречним у компанії феміністки – і що саме взагалі здається вам там смішним.
Ох, скільки всього. Можна найголовніше в одному абзаці?
Так. Головне – ніхто нікому нічого не повинен тільки через те, що “чоловік повинен одне, а жінка – інше”. Будь-які рішення приймаються разом, просити про допомогу не соромно, про все можна домовитися, мати рівні права та обов’язки – чесно. Навряд чи ідеологічні міркування завадять вам пропилесосити квартиру.
Якщо вам щось потрібно – просто попросіть. Якщо вам відмовили – так трапляється. Це не принижує вашу чоловічу гідність.
Фото: altarta.com