Форум, присвячений питанням національної безпеки України, відкрили в Острозькій академії 16 травня.
Ostroh.Forum 2017 – це відкрита академічна платформа для напрацювання конкретних пропозицій у сфері національної безпеки, зокрема в її інформаційному, соціальному та військо-політичному вимірі. На відкриття першого проекту в рамках Ostroh.Forum до Острога приїхав 6-ий Прем’єр-міністр України, генерал армії України Євген Марчук, редакторка газети «День» Лариса Івшина, та експерти різних галузей багатокомпонентного питання – національної безпеки.
Євген Марчук розповів учасникам форуму про виклики національної безпеки, які поставали перед Україною з моменту її незалежності, особливості Мінського переговорного процесу, учасником якого він є, та наголосив на важливості розірвання міфів щодо спільної культури-історії з Росією.
Ніхто з Європейський країн не воював три роки з ядерною державою. Сьогодні це робить Україна
– додав Євген Марчук
Лариса Івшина, на відміну від Є. Марчука, зробила акцент на важливості захисту не лише територіальних кордонів, а й інформаційних.
Я хочу, щоб була журналістика, яка зобов’язує журналістів знати, що робити, коли в Україні війна
– головна редакторка газети «День»
Лариса Івшина
Модератор заходу, керівник інформаційного центру ЄС в НауОА, Максим Карповець наголосив на очікуваній результативності роботи форуму: студенти мають створити певних пакет пропозицій щодо національної безпеки, які підуть у ключові держустанови, а згодом і до Верховної Ради.
Як зауважила Лариса Івшина та Євген Марчук, потрібно безпосередньо впливати на політиків і цей вплив повинен йти з боку самого суспільства
– Максим Карповець
Форум зібрав не лише студентів з НауОА, а й представників з Києва, Дніпра, Запоріжжя, Вінниці та Луцька. Протягом наступного дня роботи форуму, 17 травня, на них чекає секційна робота за напрямками: інформаціний, соціальний та військово-політичний. Працюючи зі спеціалістами певної галузі, студенти протягом дня мають створити конкретні проекти, спрямовані на підвищення рівня національної безпеки України
Для мене форум – це не просто академічний інтерес. Я працюю в аналітичному центрі ГО «Центр міжнародної безпеки» при ДонНУ і напрацьовую пропозиції для представників влади (щодо покращення безпекової ситуації – авт.). Зараз ми моніторимо ситуацію на Сході України: геополітичну, політичну, гуманітарну, соціально-економічну через матеріали ЗМІ, спілкування з людьми, які там перебувають, аналітичні матеріали наукових центрів. Тому навіть якщо ми не передамо наші напрацьовані пропозиції до Верховної Ради, я б зміг це зробити через свої канали міської влади
– учасник форуму,
студент Донецького національного університету ім. Василя Стуса
Гліб Волоський
Проект Ostroh.Forum є продовженням та частковим відродженням дискусійного клубу НауОА, який у 2006 році був заснований Л. Івшиною. Тоді дискусійний клуб став платформою не лише для обговорення, а й для «внутрішньоукраїнської інтеграції», як зауважила Л. Івшина.
Головна редакторка газети «День» Лариса Івшина показує аудиторії фотографію першого дискусійного клубу в НауОА
Ідея клубу зародилася у стінах Одеського університету ім. Мєчнікова, а реалізувалася – в НауОА. Нинішній голова відділу «Політика» газети «День» Іван Капсамун був учасником першого зібрання цього інтелектуального клубу:
«У березні 2006 я познайомився з Ларисою Олексіївною (Л. Івшиною – авт.), коли вона презентувала книги газети «День» у нашій одеській бібліотеці. Там ми, група студентів, поставили запитання щодо національної ідеї. Вона відповіла, що говорити про національну ідею треба у стінах Острозької академії, «організовуйте студентів і приїжджайте до нас в Острог». Здається, першою темою зустрічі був соціальний капітал. З такими зустрічами інтелектуального острозького клубу ми об’їздили Харків, Одесу, Донецьк, Луганськ, Київ, Сімферополь, Чернівці. Ми стирали стереотипи в наших головах, обговорюючи різні соціальні, політичні, культурні теми».
Кириленко Ольга
Гоюк Ірина