Секс і підлітки: мамо, я вже дорослий

Хто, як не підлітки, найбільше прагне стати старшим та довести суспільству свою самостійність. Інколи трапляється, що в палких поривах молодості та нестримного максималізму вже не діти, але ще не дорослі особистості шукають способи утвердження свого “Я”. Одним із таких є ранній початок інтимного життя. Ми зібрали історії людей, які ще з підліткового віку спробували на собі секс. Чому молодь наважується на такий крок і чому батьки теж відповідальні за це, читайте далі.

Герої матеріалу побажали приховати свою особистість, тому, задля збереження анонімності, всі імена вигадані.

Вагітна в 15: “думала, що мама вб’є”

17-річна Людмила, а тепер і мама, з усмішкою на обличчі розповідає:

“Про секс думала десь із 12 років. “Перший раз” стався спонтанно за ініціативою хлопця, коли мені було 14. До цього випадку ми з ним не зустрічалися. У ту ніч я дивилася вдома телевізор. Було близько опівночі. Мій знайомий подзвонив і сказав, щоб я вийшла до нього. От ми і поїхали у кінець села! І там все було. Батьки про цей випадок не знали. Та й розказати не хотіла б. Ні краплі не шкодую про перший досвід, тому що це життя – не потрібно шкодувати.”

Людмила каже, що з наступним сексуальним партнером вона зустрічалася довго. Після року стосунків у 15-річному віці дівчина завагітніла. Хлопцю на той момент було 24.

“Батьки то знали про стосунки, але, коли розповіла про вагітність, то думала, що мама вб’є! Я дуже нервувала. Її спершу вдома не було, тому сказала новину телефоном. Мама плакала! А от хлопець зрадів, повідомив своїй мамі, вона ж зразу набрала мене. Сварилася через ранню вагітність. Та про те, щоб позбутися дитини, мова не заходила. Хлопець приїхав, подарував мені квіти, сказав “дякую”. Ми пішли говорити з мамою. Вона каже: “І що будете робити?”. От ми й одружилися”, – ділиться спогадами дівчина.

Психолог Марія Шугай розповідає, що батькам потрібно розуміти незворотність подій.

Те, що підліток завагітнів, ніхто змінити не може. Це вже дійсно відбулося. У батьків будуть сильні переживання, пов’язані з цією ситуацією. Дорослим потрібно розібратися спершу зі своїми емоціями, можна звернутися до психолога. Та дуже важливо підтримувати підлітка і в його переживаннях. Ми не можемо повернути час назад, залишається якось це пережити. Важливо, щоб родині допомагав фахівець.

“Правду кажучи, мої батьки ніколи не говорили зі мною про секс. Думаю, якби вони наважилися розповідати про це, я б не завагітніла так рано. Але нічого вже не змінити. Зараз живу з чоловіком, справляємося разом із дитиною. Звісно, є труднощі, але коханий мені допомагає. Чи хотіла б змінити своє життя? Ні, мені і так добре”, – розповідає Людмила.

За думкою психолога, на підлітків дуже негативно впливає те, коли дорослі залякують їх можливою вагітністю. Це часто відбувається в стосунках між батьками й дівчатками. Коли рідні говорять “тільки не здумай принести мені дитину в такому ранньому віці”, це, по-перше, погано впливає на стосунки в родині, і, по-друге, в підлітка може з’явитися певний комплекс і страх, пов’язаний із сексуальними стосунками. Інколи виникає проблема, що жінка не може завагітніти просто через те, що колись батьки подавали подібну інформацію.

“Чи відчував, що мені не вистачає батьківської любові? Скажу більше: я навчився з цим жити”

Наступному герою матеріалу зараз 20 років. Стас згадує свій перший досвід переважно з відчуттям задоволення. За словами хлопця, перший секс відкрив наступну сторінку в його житті.

“Насправді, з 15 років дуже хотілось інтимних відносин. До того ж, із друзями мали так зване “змагання”, у кого швидше буде перший секс. Та дівчина була старшою на декілька років: мені було 17, їй десь 21-22, точно не пам’ятаю. Десь через рік і 3 місяці зустрічання мова пішла про секс. Чому почав стосунки зі старшою? Тоді здавалося, що в неї більше досвіду, і секс з нею відповідно буде кращий. Також мав підліткове бажання стати дорослим. До того ж, вона була не такою як всі, а це чіпляє. Дівчину не любили в коледжі за надмірну чутливість, її легко ранити словами. Тільки от моїй партнерці був цікавий мій “внутрішній світ”, на противагу я – просто хотів її”, – ділиться спогадами Стас.

Хлопець задумується перед тим, як відповісти, чи був секс запланованим чи ні. Каже, що і сам не зрозумів до кінця. З його боку це виглядало цілком заплановано, з її – спонтанно. Стас запевняє, що ініціатива була за ним, хоча від усієї душі хотів, щоб все було навпаки. Після першого сексу разом протрималися десь 2-3 тижні, серйозно посварилися.

“Просто далі партнерші було не в силу мене терпіти, та й повівся я не дуже коректно: боявся, що вона завагітніє, тому і проявив малодушшя. До того ж, дівчина планувала інші відносини (а я ж не місцевий, всього лиш тимчасовий житель Житомирщини). Так, у неї був “офіційний” хлопець – зустрічалася з двома одночасно. Скільки з ним, я не знаю. Бачиш-но , я йшов до цілі, подальша її доля мене не особливо цікавила.

Так, боявся її можливої вагітності. Ми то користувалися контрацептивами, але в пориві пристрасті, скажемо так, вони скінчились. Благо, стався перерваний статевий акт. Але як пояснити дуже чутливій і недовірливій дівчині, що все добре і вагітності немає, якщо вона відмовляється купувати тест через страх перед батьками?! Ну збився в неї цикл, ну затримка, і що? Це хіба “резон”? (причина – ред.). Менструальний цикл і від стресу може бути порушений. До цього вона вже не була незайманою, але позбавлена невинності дуже “невміло”. Скажемо так: настільки “невміло”, що мені прийшлося “дороблювати роботу ” за її першого хлопця. Плевру він не до кінця пробив – очевидно “салага” побоявся. А я був менший, дурніший – взагалі не було страшно.

Чому був готовий чекати рік? По-перше, партнерша дуже чутлива і ніжна, їй треба було до мене звикнути – дівчині-інтроверту важко прийняти когось у свій внутрішній світ. По-друге, я жив у Житомирі, а там знайти хорошу дівчину вкрай важко (сміється). Не брався тоді нікого шукати, бо з 10 варіантів тільки вона відповіла взаємністю.”

Стас розповідає, що після сексу, з одного боку, відчув самоповагу, бо мав статеве життя раніше інших. Почав вважати себе гідним чогось більшого, ніж звичайний хлопчина. З іншого боку, гризла совість, яка вказувала, що так робити не можна, що в усіх нещастях дівчини буде винен тільки він. Роздумуючи про все, що сталося, Стас робить висновок: “У мене була ціль – я її виконав”.

За словами психолога Марії Шугай, у підлітків є дуже важлива потреба в самоствердженні. У такому віці вони дуже вразливі й емоційно чуттєві. Часто через ранні сексуальні стосунки вони шукають любов, підтвердження свого “я”, доказів, що можуть і що не можуть. Нерідко підлітки беруть приклад з однолітків. Наприклад: “я знаю, що мій друг давно цим займається, тому я теж маю спробувати”. Для них друзі належать до більш значимої групи, ніж дорослі. Це такий вік, коли підлітки сепаруються від батьків. Для них дуже важливо, як інші сприймають їхнє тіло, та й секс є одним із способів дослідження певних його особливостей.

“Мої батьки знали лише, що я зустрічаюсь з дівчиною. Більше інформації не давав. Тато вихованням не займався, і йому пофіг було, є і буде, а мама поважає мене і старається не лізти в мої справи (за що їй честь і хвала). Поділитися з ними бажання не виникало. Досвід дитинства показав, що, чим менше свідків того, що ти робиш, тим більше шансів, що все вийде.”

Відносини з батьками у хлопця стримані – так прийнято у їхній родині. Не обійматись, не бути надто емоційними. У своїй майбутній родині Стас хоче мати інші стосунки. За його словами, він не зможе змінитися сам, бо вже так вихований, але постарається дати якомога більше своїй коханій. Та й у сім’ї буде трішки інша атмосфера. Хоча б тому, що батько теж братиме участь у вихованні.

“Чи відчував, що мені не вистачає батьківської любові? Скажу більше: я навчився з цим жити.

Мама ніколи не бралась говорити зі мною про секс, а батько робив це так незграбно, що мені прийшлося дізнаватися все самостійно. Школа в цьому плані нічого не дала. Там нас лише вчили, як поводитись з дівчатами у суспільстві, а не в інтимі. Про секс дізнавався від старших товаришів, телевізора, заборонених відео та інших джерел (п’яних сусідів, які натяками розказували, що і як). Не маючи системної сексуальної освіти, я вважаю, що все ж таки нормально справляюсь (сміється). Не знаю, чи потрібно говорити про секс дітям, тут занадто багато всяких “але”. Навряд би я хотів розказувати про це своїм. Хіба що показав би, де дізнатись. Зараз молодь розумна, самі можуть знайти (це не ми з вами, коли про секс дізнавались від старших товаришів на вулицях).

За словами психолога, підлітки дуже емоційно вразливі, тому їм важливо отримувати підтримку від батьків. Наприклад, коли їм щось не вдається чи коли у перших стосунках є якісь сильні емоційні переживання. Підліткам важливо поділитися, але через те, що в родині часто не буває достатнього рівня довіри, їм це дуже важко робити зі своїми батьками. Тоді вони шукають друзів, або інколи звертаються за допомогою навіть до психолога.

Довіра ж у свою чергу формується ще з самого дитинства, дуже-дуже рано, коли батьки домовляються з дітьми про якісь правила, коли дорослі допомагають дітям пережити ту ситуацію в житті, коли “я щось хочу, але не можу отримати”, коли батьки обіцяють і виконують. Коли ж обіцяють й не виконують, то, відповідно, в дитини не буде довіри до того, що говорять їй дорослі. Це формується в дуже ранньому віці, починаючи з 2 років.

“Якби я розповів батькам про секс, то потім у якійсь сварці це виплило б проти мене”

18-річний Юрій емоційно згадує перші інтимні відносини. Дівчина була його однокласницею та подругою, але з часом дружба все ж переросла у відносини. Як каже хлопець, це було велике кохання. До першого сексу 16-річні закохані зустрічалися приблизно три місяці.

“Секс був спонтанним, але, на щастя, з контрацептивом. Якщо чесно, я тоді не задумувався про дітей. Здавалося, що такі випадки десь далеко в когось, але в мене такого точно не може бути. Лише зараз розумію, що ми могли б потрапити в добрячу халепу. Я ж хотів, щоб у мене все було по-дорослому.

Про наші стосунки ніхто не знав, намагалися тримати все в таємниці. Після перших інтимних відносин були разом ще десь два місяці. Мабуть, все зійшло нанівець саме через мене. Я подумав, що вона буде зі мною все життя, не треба “паритись”, я ж “такий класний мачо”. Із часом вона охолола до мене. Хоча ми досі спілкуємось, стали хорошими друзями”, – ділиться спогадами Юрій.

За словами хлопця, дорослі про стосунки не знали, а поділитися з ними бажання не було. Юрій вважає, що до батьків треба приходити вже з тією єдиною, якій ти подарував обручку. Та й у його родині не прийнято ділитися найбільш душевними переживаннями. Підліток побоювався, що, якби розповів батькам про секс, то потім у якійсь сварці це виплило б проти нього.

“Батьки зі мною не говорили про секс. Але вдома є багато літератури про це. От я і читав ці книги. Лише зі старшою сестрою могли пожартувати й заодно порадитись, що і як робити. Ще у мене була дуже крута вчителька біології. Коли я навчався у 9 класі, вона нам розповідала про секс, про самі фізіологічні процеси, хвороби. Це було дуже корисно. А в порнофільмах, до речі, все дуже ідеалізується. Я почав їх дивитися десь з років 11, тому що було цікаво. У них є певний хороший вплив, бо можна побачити, як все робити, але є й поганий, тому що виникає великий потяг спробувати. Та й між тим, що на екрані, і тим, що у реальному житті, є велика різниця.”

Психолог Марія Шугай вважає, що для підлітків у школах потрібно демонструвати різні пізнавальні фільми про секс, про сексуальність, про стосунки. Дуже корисно підбирати такі фільми, де це демонструють в підходящій формі та доносять необхідну інформацію. Підлітковим зараз вважається вік від 11 (+- 2 роки) до 15 (+- 2 роки).

Якщо батьки не наважуються говорити на такі теми зі своїми дітьми, важливо хоча б звертати увагу на запитання, які ставлять, адже інтерес у підлітків виникне в будь-якому випадку. Часто батьки можуть зустрітися з відчуттям сорому, пов’язаним із тим, як їх самих виховували. У таких випадках підліткам можна запропонувати щось почитати чи підготувати пізнавальний фільм.

“Я хотів би, щоб у моїй майбутній родині були більш довірливі відносини. Я й сам куплю для своєї дитини перший презерватив і скажу, що, якщо хоче це робити, то не потрібно соромитись. Лише з розумом підходити обом”, – ділиться думками Юрій.

За словами Марії Шугай, існує думка, що починати сексуальне виховання важливо вже у підлітковому віці. Насправді, це запізно. Психологи вважають, що починати сексуальне виховання дитини потрібно в 4-5 років. І обов’язково відповідати на запитання, які у неї виникають. Це не означає, що потрібно розповідати аж все про секс у такому віці. Але дитина обов’язково буде цікавитися будовою свого тіла, чим відрізняються хлопці від дівчаток. Дуже важливо це пояснювати. Інформація, яку надаватимуть батьки, надалі допоможе підліткам захистити своє тіло.

Потім, десь у 6-7 років, вони питатимуть, як з’явилися на світ, що теж потрібно пояснювати. Зараз є багато спеціальної літератури, де можна побачити, як це правильно зробити в доступній для дітей формі. Тому що, якщо це не зроблять батьки, вони дізнаються цю інформацію з інших джерел, яка не завжди відповідатиме дійсності.

“Як уникнути неприємностей? Потрібно розповідати своїм дітям про секс і водночас давати їм можливість робити самостійний вибір. Лише за умови, що підлітки мають певні знання, наприклад, про можливу вагітність без спеціальних засобів. Якщо підлітку відомо про секс, і він сам, без стороннього впливу, робить вибір, як і коли буде цим займатися, тоді він сам несе відповідальність за свої вчинки”, – коментує Марія Шугай.

Світлана Моренець

За матеріалами “Накипіло”