За останній тиждень війська РФ по лінії розмежування активізували свої дії. Російські війська постійно застосовують заборонену зброю та порушують режим тиші. Тому тривога щодо повномасштабного наступу серед суспільства досі існує.
Актуальне зараз і питання територіальної оборони. 11 лютого призначили нового начальника регіонального управління Сил територіальної оборони “Захід” з центром у Рівному, Рівненська обласна рада виділила додаткове фінансування на тероборону Рівненщини, а Острозька академія вже ознайомлювала зі стрілецькою зброєю своїх викладачів та викладачок.
Журналістка Острог Інфо дізнавалася деталі формування територіальної оборони в Острозі, в області та її важливість загалом.
Тероборона Рівненщини
На Рівненщині розташований центр регіонального управління територіальної оборони ЗСУ “Захід” (охоплює 8 областей — ред.). Всього в області вони мають 6 місць розташування.
15 лютого на позачерговій сесії Рівненської обласної ради виступив начальник регіонального управління тероборони “Захід” Олександр Кяго. Він пояснив на що “Заходу” потрібні додаткові кошти, а що забезпечує держава:
“Зброю давати і купувати нам не треба, бронежилети, каски, грошове забезпечення — все це забезпечує держава. На сьогодні, додаткові кошти, які ми просимо виділити, стосуються приміщень, які нам надані в оренду, де будуть розташовуватися наші підрозділи. За ті кошти ми плануємо купити обладнання на 8 кімнат зберігання зброї, 10 кімнат зберігання секретних документів, 12 кімнат несення служби добовим нарядом і 10 місць відпочинку добового наряду. Ну і безпосередньо приведення до ладу самих приміщень“.
Тоді ж на сесії обласна рада виділила 5 мільйонів гривень на територіальну оборону.
Тероборона Острога
Та, окрім регіональних управлінь, територіальну оборону можуть формувати і в громадах (ЗУ “Про основи національного спротиву” — ред.).
Таке формування мають намір створити на базі НаУ “Острозька академія”. 15 лютого викладачі та викладачки, які хотіли долучитися до тероборони, вже проходили навчання зі стрілецькою зброєю в Острозькому військовому ліцеї.
На сайті Острозької академії зазначають, що “вирішили не чекати вказівок зверху” й надалі вже запланували медико-санітарну підготовку, відпрацювання тактичних дій під час надзвичайних ситуацій. Також відпрацьовуватимуть способи зв′язку без використання телефонів та інтернету.
Наразі в місті цим займається полковник у відставці, ветеран СБ України, завідувач кафедри національної безпеки та політології в НаУОА Микола Романов. Військовий каже, що дії, за які спохватилися зараз, треба було починати ще з минулого року, коли ухвалили Закон “Про основи національного спротиву”. Також зауважує, що в Острозі та в Острозькій академії достатньо патріотів і патріоток, щоб сформувати свій загін тероборони, але для цього їм необхідний фахівець, який це організує:
“Я вважаю, що в нас університет взагалі може бути основою формування територіальної оборони в Острозі, але дайте фахівця, який зміг би це організувати. Студенти ж хочуть, тільки бери і організовуй. Бо якщо це робити в останні 2 тижні, то будуть другі Крути, якщо вчасно не навчити“, — та додає, що студенти і студентки спеціальності “Національна безпека” вивчають військову справу на базі Острозького ліцею і мають укладати відповідні угоди про проходження служби в лавах тероборони.
Микола Романов під час розмови з журналісткою Острог Інфо неодноразово наголошував, що університет шукає підтримки в організації тероборони і що стосується це не тільки університету самого, але й міста.
Викладач також анонсував Круглий стіл з питань територіальної оборони в Острозі, який проведуть 1 березня об 11 годині на базі університету (також буде трансляція онлайн — ред.). Лист з дозволом на проведення круглого столу, за словами Миколи Романова, в Рівненську обласну раду відправляли ще в жовтні 2021 року, але дозволили лише нещодавно.
Крім того, НаУ “Острозька академія” першим серед ЗВО підготував звернення про консолідованість та єдність на тлі російської агресії, в якому також йдеться про підтримку якомога швидшого створення загонів територіальної оборони.
Наскільки важлива тероборона?
Стосовно важливості територіальної оборони на тлі ситуації, яка складається в Україні, журналістка Острог Інфо зібрала думки різних дотичних до цього людей. Хтось переконаний, що це не те, на чому зараз варто сконцентроуватися, а хтось — що це має стати новою необхідною інституцією.
Ветеран АТО Віктор Валєєв вважає, що зараз важливіше займатися згуртуванням ветеранів, оскільки вони пройшли важкі 2014-2016 роки й знають, як на війні насправді. За його словами, воювати треба вчитися і навіть пів року в польовій армії йому не дали повноцінних знань, оскільки “фронт відрізняється від того, чого вчать”.
“Я б порадив ті гроші, які витрачають на територіальну оборону, витрачати на те, щоб згуртувати ветеранів, бо піти воювати в разі чого треба буде нам, а не тим, хто потримав автомат, подивився, зробив фото у фейсбук. Краще, якщо є професійна спільнота ветеранська, гуртувати їх. Так, територіальна оборона потрібна, але не коли гроші в державі обмежені“.
Також він каже, що тероборона малоефективна тим, що не має важкої зброї.
Та за словами Миколи Романова, територіальній обороні міноментів і танків не потрібно, адже вони можуть виконувати охоронні функції:
“А хто буде охороняти ті самі органи влади і поліцію? Армія піде воювати, поліція свої завдання матиме і сама себе не охоронятиме, у них малий корпус. А якщо евакуювати, то сила тероборони місцевої не буде зайвою“.
Офіцер резерву ЗСУ Мирослав Гай підтримує організацію територіальної оборони в Україні. Під час круглого столу в Укрінформі 25 грудня 2021 військовий сказав, що тероборона є дієвим інструментом і важливою інституцією для держави:
“Повернемося в 2014 рік, коли відбувалися захоплення українських міст під виглядом об′єднання громадян, а насправді заходили групи російського спецназу, які захоплювали адмінбудівлі. Потім вони передавалися в, так звану, самооборону, хоч вона самообороною не була. Тоді в місцях, де місцеве населення відповідальне й патріотичне, взялися за звичайну мисливську зброю і показали готовність захищати. Захищали свої адміністративні будівлі, тобто, показали, що вони зі звичайними мисливськими рушницями готові боротися. І противник, бачучи, що немає підтримки від населення, дуже швидко відмовився від своїх планів. Тому територіальна оборона, як нова інституція для України є важливою“.
Також, на думку офіцера, зараз необхідно докласти зусиль, щоб організувати Сили територіальної оборони і щоб нічого цьому не завадило.
Увечері 22 лютого в терміновому зверненні президент Володимир Зеленський анонсував навчальні збори резервістів системи тероборони.
Телефон “гарячої лінії” командування Сил територіальної оборони 0800507028. Працює з понеділка по суботу з 9:00 до 18:00.
Що на східному кордоні зараз?
З 16 лютого до 23 лютого, за даними підрахованими з брифінгів щодо оперативної інформації в районі ООС, українська армія втратила 6 захисників і ще понад 30 отримали поранення та бойові травми.
Також, за даними начальника групи Об′єднаного центру цивільно-військового співробітництва штабу Об′єднаних сил Віктора Лисюка, з 16 лютого станом на 20 годину 23 лютого зафіксовано 278 обстрілів цивільних об′єктів у населених пунктах Донецької та Луганської областей.
У результаті зруйновано повністю 2 житлових будинки, пошкоджено 78 цивільних будинки, зазнали руйнувань 4 заклади освіти, пошкоджено 4 автомобілі, гараж та 13 об′єктів важливої інфраструктури, 1 релігійний об′єкт, 1 магазин, знищено пішохідний міст між населеними пунктами.
Крім того, поранено 4 цивільні особи, також 3 цивільні особи отримали контузію і 1 цивільний загинув.