Town Image Studio – це не просто громадська організація, а команда ентузіастів, які змінюють підхід до збереження культурної спадщини малих міст. Їхня історія почалася випадково: тоді ще студенти Острозької академії Андрій Малюський і Олеся Гощук працювали над документальним фільмом про Острог. Те, що починалося як навчальний проєкт, швидко переросло у масштабну ініціативу, що поєднує відеографію, 3D-моделювання та креативні індустрії.
З 2020 року команда активно співпрацює з грантовими програмами, що дозволило запустити низку важливих проєктів. Сьогодні Town Image Studio не лише популяризує локальну культуру, а й створює простір для розвитку молоді у сфері креативних індустрій.
Як вони змогли залучити гранти, привернути увагу до збереження культурної спадщини Острога та створити власний Центр креативних індустрій – читайте далі.
Андрій та Олеся: заснування Town Image Studio
«Творчість завжди була частиною мого життя», – розповідає керівник ГО “Студія розвитку туристичного іміджу малих міст” (далі Town Image Studio) Андрій Малюський.
Його творчий шлях почався з малювання та вивчення азів фотошопу, згодом – анімування. Першим відеопроєктом стала робота з назвою «кочегар_6.6». Коли Андрій створював першу анімацію, то не знав, які бувають формати відео та як їх потрібно професійно монтувати, але продовжував рухатись у цьому напрямку.
«По суті, я 10 років займався цією “дурнею”, – сміється Андрій. – Замовлення в мене були, але я не заробляв на цьому нічого».
Пізніше він працював в Острозькій академії оператором, паралельно навчаючись на спеціальності “Психологія”. Саме тут він і познайомився з Олесею Гощук — нині проєктною менеджеркою Town Image Studio.
Олеся, як і Андрій, навчалася в Острозькій академії, проте на спеціальності “Культурологія”. Першим проєктом, до якого вони долучилися разом, став “Культурний Барбакан” – реставрація Татарської вежі в Острозі. Щоправда, після цього ще декілька років кожен працював окремо.
Рішення про створення громадської організації з’явилося доволі випадково: хотіли затвердити інтелектуальну власність документального фільму “Острог. В тіні історії”. Як наслідок 2016-го року команда офіційно зареєструвала ГО “Студія розвитку туристичного іміджу малих міст”. Декілька років організація існувала виключно для формальностей, а після приєднання до неї Олесі вона, як зазначає Андрій, “справді ожила”.
«Я працювала у відділі культури і туризму, а тоді в нас були малі бюджети, – розповідає Олеся. – Для розуміння: одна наша організація залучає в рази більше коштів, ніж весь річний бюджет на розвиток культури колишнього Рівненського району, а зараз громади».
Свою активну діяльність організація починає з 2021-го року.
Під час створення статуту ГО команда сформувала ідею, що організація працюватиме над проєктами, зокрема зйомками, для маленьких міст, де існує культура, але бракує фінансів.
Цікаво, що Леся ознайомилася зі статутом лише у 2021-му році й перше, що сказала: “Це ж ідеально”. Відзначила, що він, хоч і написаний у далекому 2016-му, проте повністю відображає діяльність організації зараз.
«Усе склалося природно, та всі займалися тими ж справами, але вже на серйозніших засадах», – згадує Олеся про перший рік активної діяльності ГО.
«Усе склалося природно, та всі займалися тими ж справами, але вже на серйозніших засадах»
«Або добре, або недобре». Як працює Town Image Studio
На сайті громадської організації вказані основні напрямки їхньої діяльності:
- збереження культурної спадщини шляхом застосування інноваційних та інформаційних технологій;
- сприяння розвитку інклюзивності української культури;
- формування творчого простору для молодіжної співпраці та підвищення освітнього рівня молоді в галузі культурних креативних індустрій;
- підтримка медійних проєктів;
- сприяння розвитку туристичної галузі малих міст.
Команда створила багато проєктів, які сприяють збереженню та популяризації української культури, зокрема Рівненського району, роблять її більш інклюзивною та інноваційною, а також розвивають невеликі українські міста, такі як Острог.
Як говорить Андрій, він займається тим, що придумує собі проблеми та вирішує їх.
«Наша початкова філософія була в тому, аби не робити просто “нормально”. Наприклад, хтось випускає пісню, і вона, на мою думку, погана по всім параметрам, але як завжди знайдуться ті, хто скажуть, що “ну це ж для Острога, то нормально”. Мене це неймовірно бісить. Що значить “для Острога нормально”?» – розповідає керівник ГО.
«Наша початкова філософія була в тому, аби не робити просто “нормально”»
Громадська організація працює в цій сфері з 2016-го року, тому втілила та долучилася до багатьох проєктів. У їхньому інстаграмі можна знайти пост, де команда розповідає про 5 наймасштабніших та найзнаковіших для них: документальний фільм “Острог в тіні історії”, присвячений 20-річчю відродження Острозької академії, “Культурний Барбакан”, націлений на відновлення Татарської вежі для проведення культурно-просвітницьких заходів там, візуалізація Великої синагоги, анімаційна історія князів Острозьких та створення простору “Центр креативних індустрій”.
«Не завжди, звісно, все виходить ідеально, коли робиш щось складне, бо воно вимагає ресурсів. Елементарно не вистачає часу. Але оце “для нас добре” ніколи не має бути виправданням. Наша робота не про конкретні технології. Якщо коротко, ми знімаємо відео, ми робимо анімацію. Просто що залежно від умов ми застосовуємо технологію. І в чому наш плюс в порівнянні з іншими, що ми не обмежуємо себе. Є ідея, і ми шукаємо, як її можна реалізувати», – ділиться Андрій.
Організація зосереджена на роботі з територіями, які за старою класифікацією належать до районних центрів, включно з малими містами, селищами та селами.
Основним джерелом фінансування ГО є грантові проєкти. Олеся каже, що гранти на замовлення без залучення до проєкту принципово не пишуть, оскільки їм важливо бути частиною процесу для забезпечення якісного результату. Команда завжди обирає ті проєкти, у які справді вірить, а гранти розглядає не лише як фінансову підтримку, а і як шанс створити щось важливе для громади та культури.
«Деякі письменники вважають певний твір прям дітищем, що гордість випирає. В нас такого немає, але центральною темою є князі Острозькі та архітектурні залишки. Можна сказати, що в нас всіх дітей люблять однаково. І якщо все ж брати цю алегорію, то ці діти ще ростуть. Тому ще не до кінця зрозуміло, кому треба дати пинка, а на кого треба робити ставку», – розповідає Андрій Малюський.
«Можна сказати, що в нас всіх дітей люблять однаково. І якщо все ж брати цю алегорію, то ці діти ще ростуть. Тому ще не до кінця зрозуміло, кому треба дати пинка, а на кого треба робити ставку»
Співпраця з громадою
Як вважає команда, вони мають прекрасних партнерів, куди інтегрують свої проєкти. Це Музей Острозької академії, в якому можна побачити анімовані ролики про князів Острозьких. Також вони співпрацюють з Музеєм книги та друкарства, де презентували результати проєктів “3D екскурсія Острогом XVI ст.” та “Імерсивна культурна спадщина Острога”.
Приклад нелокальної, проте успішної для ГО співпраці — допомога у написанні грантової заявки для Березнівського краєзнавчого музею. Тепер вони самостійно пишуть заявки та розвиваються далі. За їх словами, це має бути не лише спільною роботою, а й підтримкою, яка дає поштовх для розвитку.
Також команді хочеться створювати більш популярний локальний контент. «Ми спочатку вболіваємо за щось рідне, але інколи хочеться, аби до нас теж зробили цей крок. Якщо хтось із вчителів острозької школи напише нам: “Прийдіть до нас, розкажіть учням про себе, покажіть проєкти”, то ми з радістю погодимося та знайдемо час. Не завжди вистачає сил, натхнення, часу, але коли є запит, ми завжди відгукуємося, тобто ми супер відкриті до співпраці», – коментує Олеся.
«На культурний розвиток міста насправді хотілося впливати більше. Ми розуміємо, що частина наших проєктів не буде цікава всім, що іноді ми поза контекстом Острога»
Олеся зазначає, що є складнощі у співпраці з міською владою. На її думку, в Острозі класно працює громадський сектор, музейні інституції, але немає співпраці з найвищим органом, тому важко робити стратегічно-цілісні проєкти. (Ред. інтерв’ю записувалося взимку, і наразі команда ГО зазначає, що ця проблема вже стала неактуальною.)
Центр Креативних Індустрій
2023-го року команда Town Image Studio створила Центр культурних креативних індустрій за підтримки УКФ (Українського культурного фонду). Це простір, розташований в одному з приміщень староакадемічного корпусу Острозької академії для молоді. Саме тут охочі можуть здобувати неформальну освіту у сфері відеографії, 3D-моделювання, SMM та графічного дизайну.
Як зазначає керівник як громадської організації, так і Центру Андрій Малюський, простір відкритий для всіх, хто хоче працювати в культурній сфері, цікавиться інноваціями та має запит на створення якісного контенту.
Щомісяця організатори проводять в Центрі креативних індустрій освітні заходи для молоді та співробітників закладів культури, які хочуть впроваджувати інноваційні технології у своїй роботі. Цікаво, що саме тут відбувся перший форум грантових проєктів Рівненщини.
«Креативні індустрії — це можливість для молоді працювати, заробляти й залишатися в Острозі. Ми вкладаємо у людей не тільки час і ресурси, але й віру у те, що вони можуть досягти більшого», – каже проєктна менеджерка Олеся Гощук.
Наразі частиною команди простору є студентки НаУОА Наталія Шевчук та Валерія Стельмаченко. Тут вони волонтерять близько року. Наталя монтує відео і виступає спікеркою у відеолекціях на їхній YouTube-сторінці.
«Центр креативних індустрій для мене – це більше стажування, ніж волонтерство: мені платять за ту роботу, яку я виконую. Я отримую від них знання й досвід, а вони отримують від мене мою працю. Звісно, поки що вони мені більше дають, але з часом я зможу віддавати більше своєю роботою», – зізнається дівчина.
Тим часом Валерія пише тексти та фотографує. Волонтерка розповідає, що їй подобається навчатися та працювати через атмосферу та людей: «Головне в навчанні тут – поєднання теорії й практики. Ми з іншими волонтерами маємо можливість застосовувати знання на якісній техніці».
«Це найтриваліший проєкт, у який ми віримо. Бачимо підтримку університету, який розуміє важливість цієї ініціативи. Хочеться, аби Острог був містом, де молодь не просто залишається, а зростає і творить майбутнє»
Креативні індустрії та Острог: що далі?
«Острог — це історичне місто, і ми хочемо, щоб воно асоціювалося не лише з минулим, а й із сучасністю через креативні індустрії. Це шанс створити тут можливості для молоді, щоб вони працювали не лише на український ринок, але й на закордонний, не виїжджаючи з міста», – зазначає проєктна менеджерка Олеся Гощук.
Однією з головних проблем ГО є те, що команда доволі невелика. Для того, щоб постійно тримати команду на платній основі, потрібні великі ресурси, яких наразі немає. Діяльність нерідко має сезонний характер, і є періоди, коли ГО працює без вихідних. Олеся визнає, що це виснажує, і вони з розумінням ставляться до тих, хто не готовий витримувати цей ритм, адже змінювати формат роботи команда не може і не зовсім хоче.
Олеся уявляє, якби в них було декілька мільйонів доларів, то вони не роздумуючи масштабували б Центр креативних індустрій. Наразі команда працює над цим, проте якби омріяні кошти були, то вони б зробили ремонт за коротший проміжок часу.
Зараз команда докладає всіх зусиль, аби забезпечити своїх волонтерів технікою, необхідними ресурсами й, за змоги, фінансувати їхнє навчання. Найбільшим викликом, однак, є обмежені можливості: багато часу витрачають на підготовку нових учасників і створення комфортних умов для їхньої роботи.
«Головне — це віра в ідею і розуміння, що наша робота змінює простір навколо. Ми хочемо, щоб креативні індустрії стали візитівкою Острога, щоб люди приїжджали сюди не лише заради замку чи Острозької академії, а й щоб побачити сучасний культурний центр, який надихає», – підсумовує Олеся Гощук.
Фото: Юлія Піляшенко