У Молодіжній столиці України Провели форум «Будемо жити в Україні» (РЕПОРТАЖ)

19 та 20 вересня Острог, на правах чинної Молодіжної столиці України, провів Всеукраїнський дводенний молодіжний форум під гаслом «Будемо жити в Україні». Він об’єднав понад 200 українців. 

Нагадаємо, що Острог здобув звання Молодіжної столиці України ще у 2021 році. Через початок повномасштабної війни форум не провели, тому Острог зберігав статус Молодіжної столиці України. 

На годиннику близько дев’ятої години ранку. На міській площі зупиняються декілька автобусів. Чим більше людей виходить з цих транспортів, тим частіше чути крики: “Всі сюди, чуєте, всі до мене!”. Це волонтери форуму закликають гостів слідувати за ними, щоб провести їх на основну локацію заходу.

Людей ведуть ранковим Острогом, минаючи новоакадемічний корпус та острозький парк. Кінцева ціль прогулянки – Замкова гора, яка є основною локацією заходу. Проводити великі події саме тут для Острога вже традиція: тут відбувся форум «Туризм до та після перемоги», відзначали День першої пластової присяги, а також це є відправною точкою для мандрівного табору “Стежками князів Острозьких”.  

“Цей форум має свою особливу атмосферу, адже локації минулих заходів Молодіжної столиці проводили в закритих приміщеннях.”, — каже один зі засновників конкурсу Михайло Омельченко.

Локація форуму має кілька просторих зон із широкими проходами між ними. На кожній із них розташовані секції для спілкування та обговорень, а також окремі для виступів або ярмарку, де можна придбати вироби українських майстрів: картини, традиційну їжу, глиняний посуд.

Біля білої “зірки” вишиковується черга на реєстрацію. Люди записують свої контактні дані в таблиці, щоб потім отримати різнокольорові браслети та бейджики.

Через декілька хвилин після початку реєстрації чути вигуки: “Вау, подивися, як тут високо!”. Це голоси людей, що вже зареєструвалися. Багато учасників в Острозі вперше: на захід приїхали гості з 16 областей України.

Учасників ведуть на обід, після якого почнеться вже офіційна частина заходу.

“Локація з їжею розташована за 7—8 хвилин ходьби від основної локації заходу, і поки ти йдеш, у тебе з’являється можливість краще роздивитися Острог”, — каже нам один із гостей. 

Паралельно на основну локацію приїхали хедлайнери сьогоднішнього вечора — гурт “Ot Vinta!”, щоб налаштувати звук. Глядачі бачать невеликий трейлер до майбутнього великого концерту, але навіть від нього вже трохи почала трястись земля. 

На території розставлено багато стільців, але чим більше учасників повертаються з ресторану, тим менше залишається вільних місць.  

Більшість людей, що стоїть, ховається під тінями дерев на території музею — сьогодні хмар на небі немає.

Друга година дня. Усі встигли поїсти, повернутися на територію музею, розсістися по стільцях, що стоять перед великою основною сценою.

“Форум «Молодіжна столиця України» можемо вважати відкритим!” — каже одна з організаторок. 

Після цього лунають оплески.

“Добрий день! Або, як правильно, всім привіт, бо Острог — Молодіжна столиця України, — тепер на сцену виходить ведучий цього форуму — блогер Тарас Нестеренко. – За час мого перебування тут мене вже встигли прозвати навігатором”, — жартує він. 

Перше, що проговорює Тарас, це техніку безпеки: “У разі повітряної тривоги ми закликаємо всіх відвідувачів пройти в укриття, інформація про їх розташування є на столах реєстрації. Також на зоні реєстрації стоять люди, які супроводять вас до укриттів”. 

Після цього ведучий робить перекличку:

Поаплодуйте, хто з міста Острог.

*оплески

Поаплодуйте люди з Рівненської області.

*гучніші оплески

І давайте ідентично, хто з інших регіонів України.

*овації

“Ого, я не очікував, що людей з інших областей тут аж стільки! Респект організаторам, що змогли об’єднати стільки різних людей навкруги однієї події!” — підмічає Тарас.

Далі він оголошує хвилину мовчання: “Пом’янімо наших героїв”. У тиші чути машини, що проїжджають по дорозі повз музей. Після цього звучить і Гімн України.

Далі чоловік розповідає про локації, але увагу людей привернули студенти в чорних мантіях, які зайшли на територію заходу.

“Я навіть спочатку налякався”, — сказав один з гостей. 

Проте це виявився острозький хор, який одразу прямує на сцену.

Лунає композиція «Думи мої, думи». Спочатку учасники тихо слухали, але наприкінці почали підспівувати. 

Наступним з промовою вийшов міський голова Острога.  “Коли в травні 2021 року вони їхали невеличкою командою на фінал конкурсу «Молодіжна столиця України 2022», насправді вже тліла надія, що Острог може перемогти. І справді, такі великі міста були фіналістами, і серед них маленький Острог, але з багатою історією, з Національним університетом «Острозька академія», – каже Юрій Ягодка.

Навпроти місця проведення офіційної частини також є “острів неформальності”. Тут стоять люди, які приїхали з різних куточків острозької громади, щоб поділитися своєю культурою різними способами: хтось продає їжу, хтось глиняні вироби, хтось картини.

На одному зі столів стоять глиняні тарілки з їжею, якою бабусі, одягнені в традиційні українські вишиванки, пригощають всіх охочих.

Ця страва зветься кваша. Її приготувала жителька села Плоске – Гарбарук Віра. Їй вже на цей момент 83 повних роки. Вона навчилася рецепту від своєї бабусі, що готувала цю страву ще за імперських часів. Ця страва складається з житнього борошна, гречки-висівки та пшона. Все це замішується, запарюється гарячою водою і кисне три дні. Ця страва була дуже популярна багато років тому у всій Україні, а зараз про неї знає дуже мало людей, але в нашому селі вона досі відома”, — розповідає бібліотекарка з села Плоске Ольга Крутій.

Наступним з промовою вийшов новообраний ректор Національного університету «Острозька академія» Едуард Балашов: «Як людина, яка побувала в багатьох європейських містах, хочу сказати: Острог стає містечком європейського рівня”. 

Після цього за планом на сцену повинні виходити місцеві гурти, але на весь Острог звучить сирена. Супроводжуючі одягають спеціальні жилети й закликають людей йти в бомбосховище. Частина натовпу пішла, частина – залишилася на локації. 

Ця година, коли людей було так мало, мені запам’яталася найбільше. З тих, які залишилися, утворилася якась особлива атмосфера”, — сказала в кінці дня одна з відвідувачок заходу.

Але тривога закінчилася, люди повернулися, а разом з ними до місця прибуває і гурт «Ot Vinta!» — хедлайнери сьогоднішнього вечора. Вони виходять на сцену і без вступних слів відразу починають грати першу пісню.

Найбільше з усього заходу мені сподобалося на концерті гурту “Ot Vinta!”. Особливо запам’ятався момент, коли люди почали кидатися одне в одного туалетним папером”, — ділиться враженням учасниця форуму.

Територія музею не розрахована на таку кількість людей: дехто стоїть за входом у нього. Але навіть гості, які стоять у найвіддаленіших від сцени місцях, чують музику, підспівують і танцюють одне з одним.

Це було неймовірне шоу! Свою родзинку додав той факт, що такий рок-концерт проходив на території церкви, а самі артисти виступали в костюмах асенізаторів”, — висловився ще один учасник.

Другий день почався в новоакадемічному корпусі Острозької академії, де люди після вчорашнього вуличного дня зібралися в білих авдиторіях послухати панельні дискусії на теми української молоді у сфері бізнесу, волонтерства, креативних індустрій та життя українців під час війни.

Фізична праця — це чинник, який гартує людей. Ви розумієте, що це і сили, і час, розумієте, заради чого ви це робите”, — каже координаторка освітніх проєктів громадської організації «Будуємо Україну Разом» Естер Ковальчук на панельній дискусії «Волонтерство благодійництво — гуманітарна допомога: різні інструменти —  одна мета — Перемога».

Міська рада повинна виконувати консультативну функцію для молодих бізнесів: пояснювати, як почати, до кого звертатися з різних питань, допомагати знайти потрібних людей тощо”, — каже секретар Острозької міської ради Тарас Хмарук на панельній дискусії «Молодіжне підприємництво як прогресивна сила розвитку країни: виклики та можливості».

–   Поаплодуйте, будь ласка, ті, в кого залишилися лише приємні спогади.

*оплески

Після панельних дискусій люди повернулися на основну локацію, і вже нова ведуча Таня Поліщук почала підбиття підсумків цього форуму.

Учора ви вже слухали місцеві гурти, але чи буває забагато відкриттів у світі музики?” — так на сцену запрошують рівненський кавер-гурт «Чінь—чопа»

Спочатку глядачі не підспівували вокалісту, але після інтерактиву публіка співала та хороводила біля сцени. 

У мене навіть зараз навертаються сльози. Цього не було в сценарії форуму, але я хочу це сказати”, — на сцену виходить організаторка заходу Ольга Стецюк.

“Ви бачили, як перед сценою сьогодні танцювала і веселилася молодь — вони мають на це право. Ви бачили, які справжні емоції були ці два дні. Скільки зараз молодих людей на передовій і скільки тут. І всі ці люди хочуть жити тут, в Україні. Погляньте на цю молодь. Ця молодь виросла вже в період коронавірусу, а потім війни. Вони не знають, що таке дискотеки чи подібні форуми. І все, що відбувалося вчора і сьогодні, було для них”, — каже Ольга.

Замкова гора поступово пустіє за наступні декілька хвилин. На території залишаються лише люди, які роблять фото біля спеціального стенду, і волонтери, що прибирають місце дійства.

Я дуже сподівалась що в людей залишиться приємний післясмак, бо потім вони забудуть ярмарки, які тут були, майстер-класи, але не забудуть відчуття всередині, коли вийдуть звідси. І для мене було важливо, щоб у них цей післясмак був хороший. Це означає, що захід вдався”, — каже одна із організаторок форуму Єва Коритна.

Це неймовірний захід, напевне, наймасштабніший в Острозі за довгі роки. Тут було так багато всього, що неможливо було за два дні побувати всюди, що свідчить про різноманітність заходу. Мені найбільше сподобалося ліплення з глини на одній із локацій”, — підсумувала одна з учасниць заходу.

Те, що зараз нам вдалося зробити Всеукраїнський форум, і коли ми побачили, що до нас зареєструвалося 383 людей з 16 областей України, і ще після цього нам телефонувало чоловік 50 з питанням: “Чи можливо потрапити на форум, бо ми не встигли зареєструватися?”. Загалом, все вдалося навіть краще, ніж ми планували”, – підсумувала Ольга після завершення заходу.

Острог зберігатиме статус “Молодіжна столиця України” ще близько 2 років, адже  поновлення конкурсу відбудеться у 2026 році.

Фото: Віолетта Алексєєва