Як доглядати за людиною з COVID-19 вдома

Із 14 вересня набуває чинності оновлений поділ України на зони відповідно до епідеміологічної ситуації. Згідно з цим поділом Острог перебуває в помаранчеві зоні. 

Таке рішення ухвалила  Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 10 вересня.

Станом на 10 вересня в Рівненській області – 9 943 хворих, з них 7 259 – одужали.

               Що робити, якщо є підозра на захворювання COVID-19?

Люди, які мають симптоми захворювання на COVID-19 (кашель, підвищену температуру тіла, загальну слабкість, задишку, стійкий біль у грудній клітці, діарею, порушення свідомості) і не мають декларації зі сімейними лікарями, повинні викликати бригаду швидкої допомоги. 

До приїзду лікарів варто підготуватися: провітрити приміщення та одягнути медичну маску. Адміністрація Острозької Центральної районної лікарні зазначає, що якщо немає можливості викликати швидку допомогу, то потрібно безпосередньо звернутися до інфекційного відділення.

Якщо підстав для госпіталізації немає, то працівники бригади повинні надати  рекомендації щодо самоізоляції та попросити звернутися до свого сімейного лікаря, а за його відсутності – на гарячу регіональну лінію по COVID-19
(0 800 500 078). 

Якщо показники для госпіталізації є, то вас мають госпіталізувати у визначену лікарню на стаціонарне лікування.        

Догляд за пацієнтом з  COVID-19 у домашніх умовах 

“Люди, в яких підтвердили COVID-19, і хвороба проходить в легкій  або навіть середній формі –  не госпіталізуються до лікарні, вони лікуються вдома. Для хворих у важкому стані сімейний лікар повинен затвердити палату в стаціонарі, попередити про це бригаду швидкої допомоги. Оскільки палат мало, то госпіталізація – це крайній варіант “, – розповідає сімейна лікарка Людмила Маєвська.

Вона поділилась низкою правил, як доглядати за пацієнтом з COVID-19 вдома.

  1. Бажано, щоб доглядала одна людина, яка не належить до осіб із ризиком появи ускладнень. Відвідування пацієнта заборонено.
  2. Пацієнта потрібно розмістити  в добре провітрюваному приміщенні.
  3. Члени домогосподарства мають перебувати в окремій кімнаті або підтримувати відстань не менше 1 метра від пацієнта.
  4. Варто обмежити рух пацієнта місцями спільного користування.
  5. Людина, яка доглядає, має носити медичну маску, коли перебуває в одній кімнаті з пацієнтом, мити руки після будь-яких контактів із пацієнтом чи його найближчим оточенням.  Після миття рук з милом витирати їх варто одноразовими паперовими рушниками.
  6. Варто використовувати одноразові медичні рукавички для догляду за пацієнтом і прибирання приміщення. До та після зняття медичних рукавичок слід мити руки.
  7. Потрібно уникати  обміну спільного користування посудом, постільною білизною тощо. 
  8. Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні в найближчому оточенні хворого, а також ванну кімнату і туалет побутовим мийно-дезінфекційним засобом.
  9. Прати речі пацієнта можна звичайним милом. Для машинного прання рекомендовано температуру 60–90 °C і звичайні пральні порошки. Забруднену білизну заборонено струшувати, але можна збирати в загальний мішок.
  10. Люди із симптомами хвороби мають залишатися вдома до зникнення клінічних проявів та отримання негативного результату лабораторних досліджень.

“Було в мої практиці й таке, що в контактних осіб COVID-19 не підтверджувався.Часто хвороба проходить у легкій формі”, – розповідає Людмила Маєвська.

Також вона зазначила, що повторний ПЛР-тест роблять через два тижні після підтвердження  COVID-19, але якщо симптоми є і після двох тижнів, то час повторного тесту збільшується.  

Анастасія ВОЛИНСЬКА