Ви коли-небудь відчували цілковиту апатію та небажання щось робити? Якщо разом із похмурими днями та холодом до вас приходять дратівливість, сонливість, відчуття тривожності, хронічна втома, то, можливо, це симптоми так званої “осінньої депресії”. Точніше, ми звикли називати її “депресією”, не знаходячи більш відповідного терміну. Із чим насправді пов’язані сезонні зміни настрою та в чому їх небезпека, ми вирішили з’ясувати в психолога.
Що таке симптом осінньої “хандри”?
У науці такого терміну не існує. Це – народна назва. По-науковому її називають депресивним розладом. Це розлад, домінуючим симптомом якого є пригнічений настрій. Він може бути викликаний різними факторами, але головним із них є саме зміна погоди із настанням осені.
“Осінні коливання настрою дійсно властиві великій кількості людей, переважно жінкам. Їм у 2,5 рази більше, ніж чоловікам властиві саме сезонні коливання настрою, і, принаймні неофіційно, але говорять про осінню депресію”, – розповідає старша викладачка кафедри психології та педагогіки Острозької академії Уляна Нікітчук.
Однак, не варто ототожнювати поняття “осіння хандра” та “депресія”. Це – два різні захворювання. Для депресивного розладу характерними є короткочасне пригнічення та апатія. Наприклад, учора ми не хотіли виходити з будинку, а сьогодні вже вмотивовані, та сповнені продуктивних ідей. У свою чергу, депресія характеризується довготривалим пригніченням (не менше двох тижнів). Людина втрачає інтерес до занять, які раніше приносили задоволення, а також не може робити буденні справи.
“Депресія – це не вияв слабкості, не хандра і не ПМС. Це хвороба, яка може виникнути у кожного. У людини з легкою формою з’являються деякі труднощі у виконанні звичайної роботи, але це майже не впливає на загальний результат і функціонування людини. При важкій формі депресії вона не справляється з соціальними функціями та навіть щоденною домашньою роботою, вона може виконувати лише найпростіші побутові справи“, – зазначають на сайті міністерства охорони здоров’я.
Чому ж саме восени наш настрій підлягає таким змінам? На думку психологів, усе дуже просто. Найпоширеніша причина – це нестача денного світла, яке впливає на настрій людини і є необхідним для нормальної роботи її нервової системи.
«Тут варто розуміти, що причини депресії досить комплексні та глибокі. Не сама по собі осінь викликає ті чи інші зміни, а є комплекс причин. Осінь може поглибити, посилити зміни настрою. Хоча б навіть через зменшення рівня серотоніну, який виробляється в організмі, а серотонін бере участь у тому, яким буде настрій. У похмуру погоду його виділяється менше, відповідно, може бути пригнічений або апатичний настрій, небажання щось робити, похмурі думки. Крім фізіологічного є ще когнітивний аспект депресії – це думки про те, що літо закінчилося, тепер довго чекати нового», – коментує Уляна Нікітчук.
Які найпоширеніші симптоми депресивного розладу?
- Погіршення настрою
- Психомоторна загальмованість
- Тривога та дратівливість
- Зниження мотивації та активності
Навіть якщо ви відчули на собі ці симптоми, не варто надто на них зосереджуватися. За порадами психологів: думайте про позитивне, проводьте більше часу на свіжому повітрі та почніть регулярно займатися спортом, адже найкращим антидепресантом, на думку фахівців, є саме спорт.
“Сміх викликає протилежні реакції та процеси, порівняно зі стресом. Він зупиняє вироблення гормону кортизолу і одночасно стимулює вироблення нейромедіаторів (біологічно активних хімічних речовин), таких як дофамін, які сприяють кращому самопочуттю і мають заспокійливу дію. Як правило, саме завдяки властивості пригнічувати стрес, сміх вважають корисним для здоров’я: починаючи від його здатності зменшувати запалення до поліпшення кровотоку”, — радить колишня в.о. міністерки охорони здоров’я України Уляна Супрун.
За даними міністерства охорони здоров’я, щоб побороти симптоми осінньої “хандри” потрібно:
Якомога більше перебувати на свіжому повітрі. Яскраве та чисте денне світло змусить стимулювати роботу нашого мозку та він буде виділяти більшу кількість серотоніну, від якого, безпосередньо, залежить наш настрій.
Будьте фізично активні. Спорт допоможе вам не тільки зігрітися в холодну пору року, а ще й не дасть набрати вагу. Також це є хорошим стимулятором виділення того самого серотоніну та наповнить організм вітаміном D.
Намагайтеся більше спілкуватися. Спілкування і підтримка істотно зменшують ризик депресивних станів, синдрому вигорання та серцево-судинних хвороб.
Слідкуйте за своїм раціоном. Виявляється, молочна продукція, хумус і фалафель багаті триптофаном – амінокислотою, з якої утворюється серотонін.
«У виникненні депресії величезну роль відіграють інші хвороби, адже восени ми хворіємо частіше. Коли людина хворіє, навіть якоюсь застудою, то депресія може бути хоча би від того, що вона хворіє і не може виконувати свою звичну роботу. Від стресів може розвиватися депресія, а стресів восени вистачає. Саме восени багато таких перебудов, тому симптоми завжди потрібно оцінювати комплексно» – говорить Уляна Нікітчук.
“Холодна погода не привід засмучуватись та проводити більшість часу вдома. Виходьте якомога частіше на прогулянки, збалансовано харчуйтесь і не забувайте про повноцінний сон — це найкращі ліки проти осінньо-зимового смутку!” – йдеться на сайті МОЗ.
Варто все ж дослухатися до порад експертів і приділяти більше уваги своєму емоційному стану. За перших симптом депресії слід звернутися до психолога.
Христина БОЙЧУК