Болить не просто так* 

Панічні атаки, неспроможність ковтати їжу та постійні відмовки – «я здоровий, просто в мене болить».  Ostroh.info поспілкувався з острозьким психологом, який допомагає вирішити такі проблеми.

Микола Кідер лікує причини того, що називають вегето-судинною дистонією [це стан, при якому порушується робота вегетативної нервової системи (ВСД) – ред.] . Освіту він отримав у Острозькій академії, потім навчався в Українському інституті процесуальної психології та розвитку. Останні три роки Микола віддалено працює у німецькій клініці та займається психологічним консультуванням.

Мої клієнти – «переможці в житті»

Деякі люди не до кінця розуміють різницю між психологом, астрологом або екстрасенсом. Клієнти часто приходять із думкою, що у психотерапевта їм відразу стане добре. Ні. Якщо ви щось робитимете, то буде краще, якщо ж не робитимете – нічого не відбудеться. Психотерапевта можна порівняти з тренером в спортзалі: він пояснює, як виконувати вправи, але качати свої мязи кожен повинен сам.

Іноді клієнти мені говорять: «Я здоровий, але в мене болить». Якщо лікарі кажуть, що все добре, але насправді все хріново, то це означає, що проблема ховається на рівні психіки».

Коли все «хріново»

 Терміном «вегето-судинна дистонія»(ВСД) користуються в пострадянському просторі. Хоча цей розлад незазначений у Міжнародному класифікаторі хвороб, лікарі досі продовжують ставити такий діагноз. Насправді це не хвороба, а набір симптомів. Термін ВСД використовують при комплексі різноманітних скарг, які мало позвязані між собою. Спеціалізовані лікарі стверджують, що відповідні органи здорові, проте скарга не зникає, тому проблему потрібно вирішувати з психологом.

Микола називає ВСД проблемою XXI століття.  Його клієнтами переважно бувають люди, які є «переможцями» у житті. Вони мають середню або вищу заробітну плату, хорошу посаду, а найголовніше – багато обов’язків.  Психіка людини не справляється з великим навантаженням і тому це формує розлад. Щоб краще зрозуміти, які симптоми цього, Микола розповів декілька історій лікування своїх клієнтів.

 Вона не могла ковтати їжу

У мене була клієнтка, що не могла нормально ковтати їжу.  Ця проблема переслідувала її протягом трьох років. Через надмірне навантаження нервової системи, організм дівчини не справлявся з найпростішими задачами. Хоча її горло було здоровим, психіка вибудувала певний барєр, що заважав їй ковтати. За цей час жінка схудла на 20 кілограмів. Я консультував її протягом 3-х місяців. У кінці терапії вона мені сказала: «Колю, більше не болить, я знову можу нормально їсти», –  а потім прислала фото з підписом «я погладшала на 3 кілограми, що мені робити?». Я їй відповів: «Радіти».

Світ йому здавався нереальним

 Конкретного визначення, що таке панічна атака не дасть навіть дядько гугл,  тому що у десятьох різних людей – десять різних атак, які по-іншому проявляються. Але те, що їх об’єднує – це страх, іноді чимось обґрунтований, іноді ні. Під час панічної атаки, окрім страху, клієнт обов’язково відчуває фізичний дискомфорт у тілі: безпричинно починає сильно битися серце, німіє рука, сльозиться око. Часто до перелічених симптомів додається й дереалізація [порушення сприйняття, при якому навколишній світ сприймається як нереальний або віддалений ред.] .

Про прояви дереалізації Миколі розповів один із його клієнтів. Коли чоловік ходив по місту,  йому здавалося, ніби він спостерігає за собою ж, який іде поряд. Також клієнт мав великий страх, що під час дереалізації може завдати фізичної шкоди собі або своїй дружині. Щоб вилікувати розлад психологу довелося працювати з клієнтом протягом року.

 Про сайт ПсихоParty’я

Микола разом зі своєю дружиною Тетяною, що також займається психологією, створили сайт ПсихоParty’я  та ютуб-канал ПсихоParty’я. Микола розповідає, що  інтернет-платформи створені, щоб донести  корисну інформацію у сфері психології виключно українською мовою.

Психолог зазначає, що не хоче критикувати своїх колег. Але він говорить, що на україномовному просторі бракує професійних психологів, які б створювали сайти або ютуб-канали українською.  Сайт ПсихоParty’я   створений для широкої україномовної аудиторії.  Дружина Миколи спеціалізується на розладах харчової поведінки. Подружжя  психологів вважає, що неважливо, у якому місті в людини анорексія: у Хмельницькому, Одесі чи Переяславі – вони готові допомогти.

Історії паціентів оприлюднили в матеріалі за їхньою згодою.

*Партнерська публікація, текст зроблений спільно з ПсихоParty’я

 

Ольга Верещук

фото: Анна Дікун