Жорсткість проточної води в Острозі — 0,4 ммоль/дм. Це робить її м’якою — більш слизькою і мильною на дотик. З допомогою працівника Водоканалу та голови Комітету охорони водних ресурсів PAEW Острог Інфо розбиралося у причинах і впливі такої води на побут містян.
“Я все життя провела в Острозі, тому настільки звикла до місцевої води, що вона здається однією з найкращих вод світу. Довгий час не могла пити ніяку воду крім острозької. Усі інші мені здавалися або з присмаком металу, або просто дивної консистенції. Цього року я переїхала до Києва і, наприклад, шампунь, яким я користувалася в Острозі, не пінився від Київської води”, — ділиться острожанка Анастасія Бриненко.
“Я з Дніпропетровської області і в моєму місті жорстка вода, тому перше прання в Острозі стало проблемою. Перший час перебування тут я не могла зрозуміти в чому справа. Може в новому мийному засобі, бо він довго не змивався, чи дійсно сама вода слизька. Жартую, що в Острозі можна помити руки без мила”, — розповідає студентка Острозької академії Альбіна Заяць.
Голова Комітету охорони водних ресурсів Асоціації професіоналів довкілля PAEW Марʼяна Гінзула пояснює, що на жорсткість води впливає вміст у ній солі, кальцію і магнію. Висока кількість цих речовин робить воду жорсткою, а низька — м’якою.
“У цьому випадку м’яка вода — це добре, тому що з жорсткою завжди більше проблем. Вона швидше забиває труби, утворює накип на чайниках, каструлях. Також якщо її пити, у нирках можуть накопичуватися солі, які повинні виводитися з організму. Але з мінусів м‘якої води — у ній складніше випрати одяг хорошої якості через слизькість”, — розповідає Мар’яна Гінзула.
Надто м‘яка вода все ж може мати і негативні наслідки для людини, якщо пити її регулярно. За словами експертки, вода із дуже низьким вмістом солей починає вимивати їх із організму.
“Особливо м‘яка вода може впливати на кістки, зуби, емаль дітей та навіть бути однією з причин карієсу. Окрім цього, викликати хвороби шлунково-кишкового тракту — гастрити, виразки. Батькам треба уважно за цим стежити. На побутову техніку м’яка вода має хороший вплив, а на людину може мати протилежний”, — коментує членкиня PAEW.
Анатолій Нагулко, працівник острозького Водоканалу, запевняє, що хімічний склад води в місті можна назвати одним з найкращих. Її видобувають із свердловин глибиною 400 метрів і одразу беруть пробу для аналізу.
“За стандартами Державних санітарних норм вода регламентується від 0 до 7,0 ммоль/дм3. У нас у місті жорсткість у межах норми — 0,4 ммоль/дм3. Дивлячись на хімічні аналізи води, можу сказати, що справді маємо невеликий вміст кальцію і магнію. Тому невелика і її жорсткість. Із вмістом заліза у неї також все в нормі. Наприклад, у Рівному на спеціальних станціях відбувається залізнення води. А наша цього не потребує. З проблем лише старі мережі по яких постачається вода — можуть бути корозії в трубах та різні засмічення”, — каже Анатолій Нагулко.
Оксана Палаєвська