Директор Острозької дитячої школи мистецтв: «Найцінніше, що здобула школа за 60 років – це авторитет»

Острозька музична школа почала функціонувати з 1956 року. Саме жителі міста висловили побажання про її відкриття в Острозі. І незабаром за розпорядженням Міністерства культури УРСР було відкрито дитячу музичну школу. Розміщувалася вона тоді в 3-х кімнатах по вул. Шевченка. У перший рік навчалося 60 учнів і працювало 7 викладачів.

 Цього року Острозька дитяча школа мистецтв святкує своє 60-річчя. Про те, як відбувається святкування ювілею, про досягнення та перспективи, а також кілька порад для музикантів-початківців – із директором навчального закладу Наталією Балаушко.

 Цього року ви святкуєте ювілей – 60-річчя. Які заходи плануєте провести?

Процес підготовки та святкування ювілею в нас поєднуються. Ще у грудні 2015 року було оголошено конкурс творчих робіт «Нашій школі – 60». Учні представили художні роботи, вірші та власні музичні твори. Кращі вірші ми вже публікували в газеті «Замкова гора», а художні роботи будуть представлені на ювілейній виставці. У березні цього року успішно пройшли тематичні концерти для батьків, де викладачі розповідали гостям цікаві факти з історії становлення школи та про видатних викладачів, які цю історію створювали. Успішно відбулася традиційна гра КВК між командами випускників. Темою гри звісно теж був ювілей. Це святкові заходи, які вже відбулися. А ще плануємо випуск книжки про історію та сьогодення нашої школи. У тісній співпраці з музеєм книги, а саме за сприяння та за допомогою старшого наукового співробітника Анатолія Хеленюка та викладача Острозької дитячої школи мистецтв Наталії Острено, наближається до завершення роботи над виставкою фотографій, яка буде представлена у центральному корпусі школи.

У рамках фестивалю «Острог. Ренесанс» у травні плануємо сольний концерт фортепіанної музики учениці школи Ангеліни Даценюк та випускника школи, який нині навчається в Київській консерваторії, Юрія Зубая; виставка робіт учнів художнього відділення, а також участь у театральних постановках. Звісно, буде і Ювілейний концерт школи мистецтв та концерт видатних випускників нашої школи.

За сприяння начальника відділу культури й туризму Острозького міськвиконкому Ольги Лозюк була започаткована сторінка «Культурні грані» у міській газеті «Замкова гора». Викладач школи Наталія Остренко підготувала й публікує  цикл статей про історію музичного мистецтва Острога, починаючи з ХVІ ст. і до сьогоднішніх днів.

Чим, якими досягненнями зараз може пишатися Ваша школа?

Завдячуючи педагогічному колективу, найцінніше, що здобула школа за 60 років – це авторитет серед жителів міста та області. Сьогодні в школі працює 28 викладачів, із них – 18 випускників школи.   Кузьменко В. Р. має почесне звання “Заслужений працівник культури України та викладач-методист”, 4 працівника мають звання старшого викладача, 6 – викладачі вищої категорії.

У школі працюють творчі колективи: зразкова дитяча капела бандуристів (керівник Єсіпова Т. В.), зразковий дитячий ансамбль народної пісні (керівник Хмарук І. Т.), духовий оркестр (керівник Бережнюк С. О.), хор учнів молодших класів (керівник Царук Т. Ю.), ансамбль скрипалів (керівник Хмарук І. Т.), ансамбль баяністів (керівник Полонська Ю. О.), ансамбль народної музики (керівник Хмарук В. В.).

Учні та викладачі школи є призерами та дипломантами – міжнародних, всеукраїнських, регіональних, обласних конкурсів.

За 60 років свідоцтво про закінчення школи отримали близько 200 учнів. Багато з них обрали музику своєю професією.

На сьогоднішній день у Рівненському музичному училищі навчається 8 вихованців нашої школи. Здобувають освіту у вищих навчальних закладах – 9 наших учнів.

Важко перерахувати всіх випускників Острозької дитячої музичної  школи, які пов’язали своє життя з музикою.

У 2013 році відкрито художнє відділення, у 2014 році – відділення дошкільного естетичного виховання, у 2015 році – театральне відділення, із лютого 2016 року започатковуємо роботу мистецької студії для дорослих.

Рішенням сесії Острозької міської ради №52 від 25 грудня 2015 року Острозьку дитячу музичну школу перейменовано в Острозьку дитячу школу мистецтв.

 Які проекти хочете втілити в майбутньому?

Ще ми плануємо відкрити хореографічне відділення. Поки що це неможливо через відсутність залу для уроків танців. Брак приміщень, навчальних класів – це найгострішиа проблема у школі на сьогоднішній день. Успішно почало роботу дитяче театральне відділення, уже відбулася прем’єра вистави «Дюймовочка». Але моя мрія – організувати й дорослу групу театралів на вечірньому відділенні. Я думаю, це прекрасна можливість для острожан реалізувати свої акторські здібності, знайти нових друзів для спілкування, проводити час творчо, весело, цікаво.  І головне, як результат, – показ вистави для жителів міста!

Чи не виникало у Вас проблем із фінансуванням? Чи намагались Ви залучити кошти благодійників, підприємців?

У нас є свій рахунок Благодійного фонду, але поки що на нього кошти не надходили. Загалом у школи є багато друзів, які завжди підтримують наші ініціативи і морально, і фінансово. Ми маємо надійну підтримку від міської влади. До 60-річчя Острозька міська рада виділила 60 тисяч гривень на придбання музичних інструментів для духового оркестру.

Існує така думка, що сучасні діти цікавляться лише комп’ютерами, просиджуючи в соціальних мережах чи просто бавляться в ігри. Як Ви вважаєте, чи позначилося це на кількості дітей, які хочуть учитися музиці?

Звісно, сучасні діти захоплюються гаджетами, але це не позначається на кількості учнів, які хочуть у нас навчатися. Не завжди  ми можемо прийняти всіх охочих. Діти, які в нас навчаються, уміють правильно планувати свій час, заняття музикою виховує естетичний смак, витривалість, комунікабельність, відповідальність та багато інших якостей, які обов’язково вплинуть на успішність у «дорослому» житті.

Дайте кілька порад людям, які вирішили додати до своїх захоплень і мистецтво?

Надзвичайно важливим моментом для успішного навчання у школі мистецтв є взаємодія, співпраця між викладачами, батьками та учнями. Коли цей механізм діє злагоджено, то успіх гарантовано! Завжди кажу батькам: «Цікавтеся, чим займається ваша дитина, проявляйте щирий інтерес до усього нового, чого навчилась у школі. Не критикуйте. Головне, не яку оцінку отримав син чи донька, а що нове, цікаве ти сьогодні дізнався». Основне завдання викладачів та й батьків – це правильна мотивація дитини. Буде мотивація – буде результат. Звісно, учителі знаходять індивідуальний підхід до кожного учня.

Якщо ж говорити про наших «дорослих» учнів, то вони цілком змотивовані і тому завдання викладачів – допомогти реалізувати їхні мрії та відкрити нові знання про мистецтво, удосконалити гру на інструменті та цікаво провести вільний час.

Свій 60-річний ювілей школа зустрічає, сповнена творчих задумів, планів, із гордістю за пройдений шлях і з оптимізмом дивиться в майбутнє.

Марина ЗАХАРЧУК