Острожани часто скаржаться на те, що сміття в місті вивозять невчасно. По вулицях кілька днів можуть стояти переповнені баки, а біля них — купи трави й гілля. Вуличні коти та собаки часто витягують сміття з баків та розносять його по тротуарах і дорозі. У Водоканалі говорять, що відходи вивозять шість днів на тиждень, окрім неділі.
Хоч у місті є окремі баки для пластику та скла, місцеві жителі переконані, що на смітник його все одно везуть разом.
Чому існують такі проблеми та як громада й місцева влада їх розв’язує?
Острог.інфо шукало відповіді на ці питання.
Як забирають сміття?
У Водоканалі є схема санітарної очистки міста. Червоні позначки — це контейнери на вулицях. Їх близко 160. Зелені — це контейнери підприємств, магазинів та організацій. Є місця, де контейнерів немає — це окраїни.
Також на карті є місця-об’їзди. Туди машина заїжджає раз на тиждень, а не шість, як зазвичай.
Майстер санітарної очистки міста Юрій Янчук пояснює:
“Немає потреби звідти так часто забирати сміття. По-перше, велика машина там не проїжджає. До того ж розраховано, що людина по нормах (по їхній платні — ред.) викидає в місяць приблизно мішок. Наприклад, пачки з-під майонезу, пляшки. У нас не розраховано на все, що люди волочать: гілля, зілля, квітки. На все, що ріжуть з городу. І ми все одно це забираємо. Їде трактор з прицепами, бо самі не можемо дати цьому ради”.
Також майстер каже, що скарги жителів бачив у фейсбуці, але за всім слідкувати не може.
Хто забирає пластик і скло?
В Острозі є баки для сортування пластику та скла.
Баки для пластику належать підприємцю Андрію Алтуніну. Але він забирає на переробку і пластик, і скло.
Чоловік займається збором сміття для переробки два роки. Відходи вивозить на переробну базу в Рівне.
Розповідає, що почав займатися цією справою на прохання товариша. Прогнозувати свої доходи не може, бо ціни на пластик часто змінюються. Також є проблеми з робітниками через фінансування:
“Часто приходиться вкладати свої власні кошти, але перспектива є. І плюс — чистіше довкілля,” — говорить Андрій Алтунін та додає: “Розраховувати на гроші з нашим ринком збуту трохи важко. Зрозуміло, що якась копійка заробляється, а якщо взяти мої доходи за будь-який із зимових місяців, то це 200 гривень в місяць. Це смішно, погодьтеся. Літом буває більше”.
Каже, що така робота більше про ентузіазм, а не про заробіток.
Баки для скла належать Водоканалу.
Юрій Янчук говорить, що витрати на збір скла переважають доходи. Також для сортування потрібні працівники, а на підприємсті для цього не вистачає людей. Скло забирають і вивозять, але не на основний смітник у селі Слобідка, що поблизу Острога.
Також розповідає, що у Слобідці є місцеві жителі, які сортують все сміття. Потім приїжджає машина і все забирає.
Як острожани ставляться до вивозу сміття у місті?
“Не я живу біля смітника, а біля мене живе смітник, і його вивозять дуже-дуже рідко. Смітник вивозять, але наші люди з Острога такі, що приходять і кладуть гіллячки на землю. Там з’являється така купка, яка більшає й більшає. Її вивозять, коли хтось попросить, або наступить свято”, — розповідає місцевий житель Віталій Максимчук.
Міський голова Юрій Ягодка каже, що в місті потрібно збільшити кількість баків для сміття, і що у жителів потрібно виховувати культуру сортування:
“Бувають різні дні, наприклад, в суботу виносять сміття, і це логічно, бо всі вдома. Але приходить свята неділя, і ми йдемо з вами до церкви і з церкви та дивимося на це сміття. Його можна було б і в понеділок вивезти. Разом з тим ми плануємо змінити графік збору сміття, щоб в суботу його вивозити, і в неділю було чисто”.
Чи сортують острожани сміття?
Ось як місцева жителька Галина Чайка зменшує кількість сміття вдома:
“Я стараюся такі відходи як гілля й листя використати в господарстві, а багато людей просто виносять їх. Вони практично ніякої шкоди б не принесли, якби не полінуватися їх поламати і порубати. А вони виносяться і купа збирається. Особливо в такий період як весна, осінь. Восени ми листя не вивозимо, обираємо місце, куди його складаємо, втрамбовуємо і потім поливаємо й на городі використовуємо. Це теж впливає на сміття. А люди просто вивозять багато того, чого не потрібно, що ще можна використати”.
Зараз Острозька громада бере участь у проєкті “Наша громада” з проєктом “Сортувати — про природу дбати”. Він розрахований на закупівлю сміттєвих контейнерів для громади, адже тих, які є, не вистачає.
Начальниця відділу проєктної та інвестиційної діяльності виконкому Оcтрозької міської ради Ольга Стецюк розповіла, що подати заявку на проєкт можна було на різні теми. Обрали екологічну, тому що якість вивозу сміття була завжди актуальною для Острозької громади. Як і недосатня кількість сертифікованих місць для сміття, особливо в селах:
“Ми хочемо закупити сортувальні баки, здебільшого на пластик і скло. На скло будуть бочки, на пластик — прозорі контейнери, де буде вся інформація, про пляшки й сортування. Розтавити баки по громаді, плюс ми укладемо договір з приватним підприємцем, який забиратиме все це сортоване сміття. Він вивозитиме його на сортувальні станції, на пункти, де його безпосередно сортують і здають“.
Також Ольга Стецюк додає, що у проєкт входить навчання дітей, молоді і дорослих культурі сортування: чому потрібно сортувати, як зменшити кількість сміття, куди його окремо вивозити тощо.
У межах “Нашої громади” проєкт громади може отримати 500 тисяч гривень фінансування. За ці гроші планують закупити 27 металевих євроконтейнерів, 140 сітчастих контейнерів для роздільного збору вторсировити і 140 контейнерів для скла та пляшок.
Щодо екологічної ситуації в місті, то Ольга Стецюк каже, що не все ідеально, але потрібно робити все задля розв’язання проблеми:
“Зрозуміло, що в ідеалі урни мають бути біля кав’ярень, кафе, зупинок, місць відпочинку, масового скупчення населення, у парках. Це однозначно. У нас їх не вистачає. Не все може зробити місцева влада і громада. Потрібно працювати і з підприємцями, і з партнерами”.
Чи матиме Острог поблизу сміттєпереробний завод?
Начальниця проєктно-інвестиційного відділу розповіла, що недавно Острог уклав договір про співпрацю з Нетішином, де місцева влада планує будівництво сміттєпереробного заводу.
За словами міського голови Юрія Ягодки, завод планують будувати на території Нетішинської громади. Він сподівається, що сміття з Острозької громади вивозитимуть туди:
“Цей об’єкт буде рентабельним, коли буде великий об’єм сміття. Тому зрозуміло, чому його планують будувати в Нетішині. Тоді й Славута підтягується, Острог, Гоща і, можливо, Ізяслав”.
Про те, що Нетішинська влада планує будувати сміттєпереробний завод розповідає й майстер Юрій Янчук. Каже, що не знає, коли завод усе-таки збудують, а місто тим часом робить все, що може, аби зменшувати кількість сміття.
І Ольга Стецюк, і Юрій Ягодка, і Юрій Янчук просять не викидати сміття, якщо баки вже наповнені. Не нести до контейнерів і не кидати на землю гілля, траву та інші відходи, які можна використати в господарстві.
“Будьте культурнішими зі сміттям! Не кидайте його туди! Не волочіть все під контейнери — вони тільки для побутового сміття. Приїжджає наша машина, пробує підняти — рвуться шланги, гідравліка не витримує. Бо люди туди все викидають, щоб тільки не платити”, — просить Юрій Янчук.
Альбіна КАРМАН
Єва КОРИТНА