Ми почуваємо себе некомфортно в довгих чергах і хочемо їх уникнути, нам набридла надмірна бюрократія, коли одну «папірячку» потрібно носити від одного кабінету до іншого, оббиваючи пороги. Чи не чудово було б, якби адміністративні питання ми могли вирішити всього кількома кліками мишки, використовуючи Інтернет? Багато острожан ще не знають, що такі мрії вже втілюються в реальність.
Подати заяву на отримання субсидії, написати петиції до міської влади, розповісти про проблеми у сфері ЖКГ, проконтролювати, куди йдуть кошти з міського бюджету – усе це можна на сайті Розумне місто – Острог.
Схожі сайти вже працюють у десяти регіонах України. Рівненська область приєдналася до проекту першою, адже саме в місті Кузнецовськ півроку тому зародилася ця ідея. «Розумне місто» існує не тільки в містах, а й у селах та селищах міського типу.
В Острозі сайт з’явився місяць тому й одразу став лідером за кількістю підключених послуг по всій області. Проте острожани користуватися таким надбанням цивілізації не поспішають.
Зараз мало місцевих жителів користується нашим сайтом. Важко донести людям, як це все працює. Я про це розповідав у газетах, але ті, хто читають газети, навряд чи будуть користуватися електронними послугами. Ми орієнтуємося на молодих людей, тож розуміємо, що працюємо на майбутнє. Люди, що користуються нашими послугами, економлять свій час та кошти. Якщо острожанину, наприклад, потрібно їхати в Рівне за довідкою, то це витрачені гроші на дорогу та час. А на «Розумному місті» можна зробити це лише за кілька хвилин абсолютно безкоштовно. Безпосередньо в організацію потрібно звертатися лише за оригіналами,
– координатор проекту «Розумне місто – Острог» Сергій Галич.
Зараз на сайті діє 8 послуг, 2 – у розробці. За порядком про кожну з них.
НОВИНИ МІСТА
Цей розділ для тих, хто хоче дізнатися, що відбулося та відбувається в Острозі. Оскільки проект почав працювати лише місяць тому, новин небагато та й оновлюються вони нечасто.
ПЕТИЦІЇ
Петиція – це індивідуальна чи колективна скарга/звернення/вимога громадян до органів державної влади. Якщо ви хочете покращити щось у своєму місті, можете зареєструватися на сайті «Розумне місто» і написати відповідну петицію. Якщо вона назбирає необхідну кількість підписів (а для Острога це 100), міська влада її розгляне.
Був прийнятий закон про те, щоб надсилати петиції до Президента. Так само було підписано закон, щоб у кожному місті мер міг отримувати такі ж петиції. Усе це офіційно, тому влада зобов’язана реагувати на такі звернення. Зараз у нас на сайті вже є 2 петиції, проте жодна з них ще не набрала необхідної кількості підписів (прим. авт. для порівняння в Нетішині таких звернень, станом на 19.04.2016, уже 25 ). Одна стосується ремонту дороги до дамби, інша – установлення контейнерів для сортування сміття,
– координатор проекту «Розумне місто – Острог» Сергій Галич.
ДЕФЕКТИ ЖКГ
У цьому розділі можна написати скаргу, яка стосується комунальної сфери міста, до працівників Острозького «Водоканалу» або міської ради.
Якщо острожанин виявив певну проблему чи недолік роботи у сфері ЖКГ, він може написати про це на сайт «Розумне місто». Заявка потрапляє у міськраду, далі її передають у КП «Водоканал». Там на неї обов’язково мають відреагувати, а жителі міста можуть прокоментувати на сайті їхню роботу. Якщо ж заявка не була виконана, влада має написати причину. Усе це публічно. Якби ви зателефонували або ж написали письмове звернення, той папірець так би й лежав у папці. А так усе відкрито, кожен може контролювати. В інтересах влади реагувати на заявки містян, тому острожани повинні бути активними,
– координатор проекту «Розумне місто – Острог» Сергій Галич.
ОПИТУВАННЯ
Цей розділ має заповнювати міська влада, щоб дізнатися думку містян щодо певного питання. Поки що на сайті опитувань немає, проте можуть з’явитися відразу, коли, наприклад, меру Острога потрібно буде запитати щось у жителів міста.
ЕЛЕКТРОННІ ПОСЛУГИ
Цей розділ надає послуги порталу iGov.org, де зібрано послуги, які державні органи України традиційно надають громадянам та бізнесу. Частина послуг надається через Інтернет, інша частина все ще очікує на своє впровадження в електронній формі.
Я повністю приєднав уже всю соціальну сферу, районну адміністрацію та міськвиконком Острога, у планах податкова, ДАІ, ЦНАП. Це буде дуже зручно, бо не доведеться їхати в обласний центр за певною довідкою,усе можна буде зробити через Інтернет і просто роздрукувати,
– координатор проекту «Розумне місто – Острог» Сергій Галич.
Як це працює?
- Громадянин ідентифікується за допомогою BankID або електронно-цифрового підпису.
- Заповнює коротку веб-форму. Система автоматично перевіряє інформацію на коректність.
- Працівник організації отримує заяву у спеціальному інтерфейсі та відправляє її на перевірку.
- Коли надходить відповідь, працівник організації прикріплює її до заяви. Документ відправляється громадянину на електронну скриньку.
- Громадянин отримує лист на електронну скриньку з опитуванням щодо якості обслуговування (або, якщо він дав згоду, йому телефонує волонтер із опитуванням).
ВІДКРИТИЙ БЮДЖЕТ
У цьому розділі острожани можуть проаналізувати надходження та видатки бюджету міста на поточний рік. Для зручності вся інформація сформована у вигляді інтерактивних діаграм.
ДОНОРСТВО КРОВІ
Розділ надає послуги проекту “ДонорUA”. Людина, яка потребує донора крові, може розмістити там повідомлення.
Приклад розділу ДОНОРСТВО КРОВІ із сайту “Розумне місто – Кузнецовськ”.
ЕЛЕКТРОННІ ЗАКУПІВЛІ
У розділі розміщена інформація від проекту «Prozorro» (пілотний проект електронної системи публічних закупівель, що дозволяє здійснювати онлайн закупівлі державним установам). Тут можна переглянути, що та на яку суму закупили органи міської влади.
Є ще два розділи, які ще не працюють, проте незабаром будуть. РЕЄСТР ЛІКІВ – це облік медикаментів, які безкоштовно виділяє держава. Його має підключати та вести сама лікарня, щоб кожен міг зайти і побачити, чи наявні необхідні йому ліки. Заплановано функцію “замовити ліки”.
Теоретичний приклад розділу РЕЄСТР ЛІКІВ.
Розділ ЧЕРГИ НА ЖИТЛО вестиме міська рада. Там буде список людей і острожанам можна буде побачити на якій хто позиції.
“Розумне місто” – це спосіб самоврядування. Ініціатива має “йти знизу”, тому самі ж острожани повинні не лише контролювати владу, а й долучатися до управління містом, ініціювати проекти та рішення. Також ми намагалися якомога більше спростити процес спілкування людей із органами управління. Мені здається, що в електронному варіанті це зробити найпростіше,
– координатор проекту «Розумне місто – Острог» Сергій Галич.
Роберт Коваль уже випробував сайт “Розумне місто”. Він розмістив свою заявку в розділі ДЕФЕКТИ ЖКГ, у якій поскаржився на оголені дроти на території школи.
Я не дуже впевнений в ефективності такого підходу до вирішення проблем в Острозі. Вважаю, що це спричинено консерватизмом до змін комунальних підприємств та органів влади. Скаргу опублікували 5 днів тому, досі ніякої реакції на неї не було, тому планую цього тижня письмове звернення зробити до міськради з цього приводу. Проект справді цікавий, запровадження подібних сервісів було частиною моєї передвиборчої програми (прим. авт. Роберт Коваль балатувався на пост мера Острога). Я радий, що такі ініціативи дійшли й до Острога. Мені сподобалася можливість бачити розподіл бюджету, можна бачити, які сфери “ненажери”, але це вже проблеми загальнодержавного рівня,
– житель Острога, громадський активіст Роберт Коваль.
Інна БОРОВЕЦЬ