Острог і вегани: а ви їсте м’ясо?

1 листопада планета святкує День вегана. Такий спосіб харчування з кожним роком набирає все більшої популярності. Ми поцікавилися, чи знають острожани, хто такі вегани.

На питання «чи знаєте ви різницю між веганом і вегетаріанцем?» містяни знизують плечима. Одна дівчина розповіла, що завжди була впевнена, що «веган» – це скорочення від «вегетаріанець». Але є й обізнані містяни, переважно, молодь.

Насправді, різниця між вегетаріанцем і веганом суттєва. Вегетаріанець – це людина, яка не вживає м’яса, риби та морепродуктів. Не у всіх вегетаріанців однаковий раціон. Лакто-вегетаріанець – це вегетаріанець, який їсть молочні продукти. Лакто-ово-вегетаріанець – їсть молочні продукти та яйця. Ово-вегетаріанець – це людина, яка не вживає м’яса та молочних продуктів, але їсть яйця. Також, вегетаріанці поділяються на тих, які носять або не носять шкіряні речі.

Веган – людина, яка відмовляється від будь-яких продуктів тваринного походження, себто яйця, молоко, сир. Вегани категорично не носять шкіряних речей. Також, виділяють сироїдів – це люди, які вживають продукти рослинного походження суто у сирому вигляді (без будь-якої термічної обробки), та фрукторіанців, які споживають лише фрукти.

Своїм досвідом вегетаріанства поділився студент НаУ ОА Ярослав Шмулига. Хлопець розповідає, що він – вегетаріанець із незначним стажем. Ідея переходу на таке харчування з’явилася у нього ще рік тому, але тоді йому не вдалося її втілити. Приїхавши на навчання в Острог, хлопець познайомився з одногрупницею веганкою Анною, яка і надихнула його спробувати вегетаріанство:

«У мене це вийшло дуже спонтанно, не раджу таке повторювати. Адже перші два-три тижні я почував себе як завжди, але потім моє самопочуття різко погіршилося. Тому, бажано усім, хто хоче бути вегетаріанцем, спочатку, в ідеалі, порадитися з дієтологом».

Також студент розповідає, що для більшості мета такого харчування – це любов та співчуття до тварин.

Щодо сприйняття такої новини друзями та рідними, Ярослав зазначає, що, зазвичай, коли він розповідав про своє рішення, його намагалися нагодувати м’ясом. Але загалом ставлення друзів і рідних анітрохи не змінилося.

Таку думку підтримали і мешканці Острога. Ніхто з містян не висловив свого негативного ставлення до вегетаріанства. Острожани зазначили, що вибір на користь того чи іншого харчування – це особиста справа кожного.

Такої ж думки дотримується й фельдшерка НаУ ОА Анна Голубош:

«Вегетаріанство або веганство – це не якесь обмеження у їжі, це – стиль життя. І тому, перед тим, як перейти на вегетаріанство, потрібно отримати рекомендацію сімейного лікаря або лікаря-дієтолога».

До плюсів вегетаріанства, окрім меншої кількості вбитих тварин, медик також зараховує боротьбу з ожирінням, підвищеним артеріальним тиском та коронарними хворобами серця, які напряму пов’язані зі споживанням жирної грубої їжі.

Щодо протипоказань, існує чималий список діагнозів, з якими не можна переходити на таке харчування.

Усім, хто хоче почати харчуватися «по-новому», пані Анна радить спробувати бодай декілька тижнів споживати їжу суто рослинного походження, а лише потім робити свій вибір.

Ольга ВЕРЕЩУК

Головне зображення: Поліна МАЛЕЦЬ