14 лютого — свято не лише людської любові, а й читацької. Цього дня відзначають Міжнародний день дарування книг (International Book Giving Day). Про літературний здобуток Острога, місцевих авторів та їхні поради книжкових подарунків — далі у матеріалі.
Галина Філонюк
Першу свою збірку віршів “На струнах серця молодого” Галина Максимчук (Філонюк) видала у 15 років. Зараз їх вже чотири. Прозові ж твори письменниці ставали призерами і переможцями конкурсів “Витоки” та “Фантастичне Рівне”. Вірші авторки також публікували в журналах, а до деяких навіть писали музику.
Хоч і народилася Галина в селі Мала Мощаниця Здолбунівського району, але навчалася в Острозькій академії і залишилася жити в Острозі. Галина Максимчук змогла увійти в десятку найкращих з України та в число 126 найкращих поетів світу в рамках міжнародного конкурсу “Mili Dueli”.
Першою своєю серйозною книгою Галина Філонюк називає “Полиновий вінок”. Її головна тема — спогади про дитинство. Найкращим подарунком називає книги зі змістом і додає:
“У домашній бібліотеці воліла б бачити детективи (дуже їх люблю) і якісні перевидання класики. Обирала б у подарунок книги місцевих авторів”
Анатолій Криловець
Анатолій Криловець — поет, перекладач, кандидат філологійних наук і член Національної спілки письменників України. Він також не острожанин за походженням, але з 1994 працював в Острозькій академії.
Саме він став ініціатором заснування літературної премії імені Михайла Дубова. А у 2013 поета нагородили обласною Літературною премією імені Валер’яна Поліщука.
Про Острог письменник згадує у збірці “Корона”. Вона оспівує місто, присвячена Острозькій академії та її ректору Ігореві Пасічнику. Збірки ж Анатолія “Квітка щастя” та “Поезії взаємне почуття” — інтимна лірика. А саме любовний та еротичний її види. Поет присвятив їх дружині, з якою познайомився, коли та ще була студенткою, а він — викладачем.
Юрій Матвійчук
Останню збірку “Я ще маю бути!…” автор присвятив загиблому військовому Олександрові Ковальчуку — своєму другові. Твори в ній сповнені патріотизму та описують вплив війни на дітей. Для такої ж авдиторії Юрій випустив і свою старшу збірку поезій “HameleON”. Її визнали найкращим виданням Рівненщини для молоді у 2019 році. За неї ж його нагородили літературною премією імені Михайла Дубова.
На запитання про книгу, яка стала б найкращим подарунком, відповідає:
“Напевно українська класична поезія. Типу Стуса, Симоненка, Костенко, Вінграновського! Ну або книги про сучасну війну в Україні”
Євгенія Гембаровська
Жителька Острога Євгенія Гамбаровська — членкиня об’єднання поетів-ронделістів України. Рондель — вірш з тринадцяти рядків з особливим римуванням.
Також авторка пише книжки для наймолодших. Серед них помічниками для батьків та викладачів можуть стати “Пластилінові загадки” та “Пластилінові цифри”. За словами авторки, окрім творчого мислення вони покликані покращити у дітей дрібну моторику. На сторінках книг можна знайти спрощені пластилінові ілюстрації, які читачі повторити.
Окрім письменництва жінка також займається різьбярством, вишивкою та виготовляє прикраси із кольорового каміння.
Богдана Балаба