30 листопада відбувся фінал проєкту “Україно-польський “Інкубатор-ідей” з розвитку молодіжного підприємництва”. Журналістки Ostroh.Info відвідали захід і дізналися, як острозькі учні переймали підприємницький досвід.
“І тоді ми з Юрієм вирішили, що поїдемо за власні кошти”
Ольга Стецюк, керівниця відділу проєктно-інвестиційної діяльності та одна з організаторів розповідає, що у серпні минулого року вони побачили оголошення від Міністерства молоді та спорту. Це був конкурс, щоби подати від Інститутів громадянського суспільства або навчальних закладів проєкт на україно-польські або україно-литовські обмінні програми.
Місто Острог має три міста-побратими в Польщі й одне в Чехії, тому керівники проєкту вирішили, що співпрацюватимуть із польським містом Гнєв. Проєкт мав на меті навчити молодь ставати підприємцями. Ольга каже, що в такому маленькому місті як Острог, без постійного місця роботи можна стати підприємцем чи бізнесменом, відкрити свою власну справу. А ще “в Острозі класна, креативна й розумна молодь”, тому вирішили, що варто вкладатися у розвиток молодіжного підприємництва.
Минулого року Ольга Стецюк з Юрієм Устимчуком заснували ГО “Центр суспільних перетворень”, і це був їх перший проєкт. У серпні вони підготували “Україно-польський “Інкубатор-ідей” з розвитку молодіжного підприємництва”. Проєкт переміг, але через карантин його не вдалося реалізувати. Тоді учасниками мали бути студенти і молодь. Цьогоріч побачили, що конкурс на ці обмінні програми відкритий, і вирішили спробувати знову.
Ольга розповідає, що за два дні до дедлайну партнери відмовилися від співпраці, але пообіцяли знайти інших. З ними зв’язався директор школи імені Яна III Собеського. Тоді в останній день вирішили змінити формат проєкту, оскільки в початковому варіанті брати участь могли люди віком від 14 до 35 років. Дирекція Острозької гімназії погодилась на співпрацю, і в проєкті взяли участь гімназисти. За два тижні отримали відповідь, що проєкт переміг.
“Реалізувати такий проєкт дуже не просто. Виникали проблеми з підписанням наказу, нам вносили поправки в кошториси. Перепони постійно з’являлися на нашому шляху. Залишалося три дні до виїзду, а кошти так і не надійшли. Ми приймаємо рішення, що перенесемо реалізацію проєкту на декілька днів, тому що грошей не маємо, а сума значна. За тиждень вони так і не надходять. Першого листопада ми повинні виїжджати, не можемо вже перенести дати, бо в готелі на нас чекають. І тоді ми з Юрієм вирішуємо, що поїдемо за власні кошти”, — згадує Ольга.
Зустріли з “вибухами гармат”
Із 1 по 7 листопада дванадцять учнів із Острозької гімназії відвідали польське місто Гнєв.
Головним результатом проєкту має стати посібник “Кращі практики заснування молодіжного підприємництва”, що містив би 30 порад молодого бізнесмена. Ольга згадує, що ще в автобусі звучали цікаві поради. Наприклад, перша — умій домовлятися.
Делегацію зустріли в Польщі з “вибухами гармат”: діти отримали подарунки від партнерської школи, зустрічалися з бізнесменами, були на фабриці “Fama”, ходили до місцевого телеканалу, бібліотеки й центру культури, зробили власні горнятка. Для дітей навіть розробили гру й історичний квест містом повністю українською мовою.
Найбільше дітям сподобалася школа, а саме урок інформатики і робототехніки. Зі спортивної зали у школі “не могли забрати наших дітей”, сміється Ольга. На зустрічі з міським головою той вручив дітям подарунки і дав п’ять порад бізнесмена: раніше чоловік займався підприємництвом. Також відвідали радіо місцевого священника, зустрілися з банкіром і підприємцем, який працює з 12 років.
“Особлива зустріч — це завершальна зустріч у школі. Ми попросили, щоб з нами неформально поспілкувалися. Прийшов учитель музики, усі співали. Поляки були трошки сковані, але наші діти їх розворушили, придумали різні ігри”, — каже Ольга.
Окрім школи-партнера, делегація з Острога побувала в Школі Подставовій №2 (Szkoła Podstawowa nr 2). Ольга згадує, що це була неймовірна зустріч. Вчителі та директорка школи підготували всім подарунки.
“Дуже важливе значення мають люди, людська душа, людська доброта. Вони абсолютно не мають до того проєкту ніякого значення, але вони додали любові в цей проєкт. Ми бачились дуже мало, але плакали всі, коли вони нас проводжали”,— згадує Ольга.
Через карантинні обмеження і епідеміологічну ситуацію польська делегація не прибула до Острога, тому керівники вирішили організувати українську частину проєкту для учнів з українськими підприємцями.
“Ніхто не придумав формулу бізнесу й заробітку коштів, щастя й успіху”
Підприємець Олександр Олішевський запропонував 25 тисяч на власну бізнес-ідею для тих учнів, що зможуть її пропрацювати, спланувати і презентувати.
Журналістці Ostroh.Info Олександр Олішевський розповів, що для нього інвестувати в дітей – вигідно:
“Успішні діти виростуть в успішних дорослих, що піклуватимуться про старше покоління. Це, можна сказати, інвестиція. А в цих дітях узагалі не сумніваюся: у них так горять очі. Ніхто не придумав формулу бізнесу й заробітку коштів, щастя й успіху. Відчуваю, що буде щось креативне. Молодь уже креативна”.
Домовилися, що прибуток від реалізації ідеї розділять навпіл – “це бізнес”. У дітей є час, аби придумати ідею до 17 грудня.
Ольга Стецюк у захваті від поїздки. Каже, що це найстресовіший проєкт у плані непорозумінь з найвищою владою державного фінансування:
“Але точно найнеймовірніший проєкт, який я робила. Я би повторила його ще десять разів, незважаючи на весь той стрес і проблеми. Це дуже класні діти: розумні, толерантні, мудрі, смішні, креативні. Вони розуміли співрозмовника, ставили питання, чудово поводилися. Такою має бути молодь”.
Усім дітям, у яких ми питали про враження, дуже сподобалася поїздка. Наприклад, учень Юрій Самофалов розповідає, що після неї він змінив погляд на життя:
“Потрібно не боятися, виходити зі своєї зони комфорту й іти до своєї цілі”.
А учасниця Ангеліна Киричук згадує гостинність поляків:
“У Польщі нас зустріли дуже привітно, навіть таблички у школі були українською. Здається, така елементарна річ, але було дуже приємно”.
Учні також написали есе “Що для мене молодіжне підприємництво?” для посібника порад. Посібник має вийти тиражем у 400 примірників.
Нагадаємо, що проєкт реалізується спільно з ГО “Центр суспільних перетворень”, Відділу проєктної та інвестиційної діяльності Острозької міської ради та за фінансової підтримки Міністерства молоді та спорту України.