З 1 січня 2022 року набув чинності закон, відповідно до якого використання касових апаратів і видача чеків стане обов’язковим для ФОПів, які проводять розрахункові операції. Цю законодавчу вимогу називають фіскалізацією. Реєструвати кожен платіж за товар, чи послугу повинні усі підприємці, окрім тих, хто працює без найманих працівників, займається роздрібною торгівлею на ринках, чи надає побутові послуги.
За порушення умов застосування реєстраторів передбачені штрафи. Вони залежать від кількості незаконних розрахунково-касових операцій: перша – 100% від суми чека, друга та наступні — 150% від суми чека.
Острозькі підприємці та підприємиці вийшли до міської ради на протест 1 лютого. Вони виступали проти встановлення касових апаратів та штрафів за невиконання закону про РРО.
Острог Інфо розповідає як проходив протест, які вимоги висували підприємці та підприємиці і що вирішили.
Що відбувалося?
1 лютого о 9:30 острозькі підприємці та підприємиці почали збиратися на центральній площі міста.
За декілька хвилин до заходу доєдналися близько 40 осіб. Вони вирушили до будівлі Острозької міської ради.
На події також були присутні двоє працівників поліції.
До учасників та учасниць акції вийшли представники влади: міський голова Юрій Ягодка, секретар міської ради Тарас Хмарук та депутат Рівненської обласної ради від фракції “За майбутнє” Віктор Щербачук.
Від колективу підприємців, підприємиць до влади зверталася Світлана Іванова. Вона виголосила, що їх протест спрямований проти “тотальної фіскалізації” та встановлення реєстраторів розрахункових операцій (РРО — далі) і програмних реєстраторів розрахункових операцій (ПРРО — далі).
Підприємиця наголосила, що через закон “Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” їх турбує робота малого бізнесу:
“Нам не страшне самі РРО, страшні застосування санкцій через якісь невеличкі порушення, неправильне ведення товарного обліку, чи товарної виручки. Це першочергово вбиває малий бізнес. Тому, що він (закон — ред.) так прописаний, що працювати по ньому практично неможливо. Ось чому, починаючи з 2019 року, дрібний бізнес мітингував, пікетував під Верховною Радою”.
До акції доєдналася Лілія Москалюк. У коментарі для Острог Інфо жінка розповідає, що не займається підприємництвом, але на протест прийшла “вболівати” за своїх батьків, які мають свій бізнес і яким понад 60 років:
“Їм просто потрібно нормально працювати. Адже йти на пенсію і отримувати 2000 грн, маючи стаж — це нереально. І, так само, доведеться звільнити людей, які працюють роками. Їм не потрібні протести, вони просто хочуть спокійно працювати, так, як і до цього”.
Лілія Москалюк каже, що основні вимоги протестувальників та протестувальниць: скасування реєстраторів розрахункових операцій і штрафів за невиконання вимог закону про РРО, а також зменшення тарифів на електроенергію.
Відзначає, що звичайні та програмні реєстрратори є “нерентабельними та непідйомними” для малого бізнесу. Адже значних коштів потребує, як встановлення та утримання касового апарату, так обслуговування програми обліку двома додатковими працівниками: системним адміністатором (адміністраторкою) і бухгалтером (бухгалтеркою).
“Зараз люди думають над чим: ми не ставимо РРО, або закриваємося. І вже частина людей в Острозі закрилися. Підприємці закриваються, їх продавці йдуть на біржу і це додаткове навантаження на бюджет, а не його збільшення. І в міський бюджет зменшуються надходження”, — каже Лілія Москалюк.
За день до протесту Світлана Іванова опублікувала допис у фейсбуці, де зазначила, що мета акції — консолідувати вимоги підприємців і підприємиць та донести їх до міської та обласної влади.
“Єдине, що ми просимо, щоб нас зрозуміли, відчули наші проблеми і підтримали”, — виголошує під час акції Світлана Іванова.
Що говорить влада?
Міський голова Юрій Ягодка відзначив, що “не виконувати закони в одній громаді — це попахує сепаратизмом”:
“Ні ви не можете не виконувати, ні ми”.
Він переконаний, що фіскалізацію “не скасують і не відкатають назад”, проте підприємцям не завадить лояльніший період для підготовки.
Протестувальникам міський голова запропонував написати колективне звернення з обгрунтуванням проблеми:
“Крок номер один — пишите звернення на міську раду, на міського голову, і на депутата обласної ради Віктора Щербачука. Я виношу на сесію лютневу, Щербачук — на сесії облради. Він вийде з проєктом рішення і ми так само. Сесії обласної та міської ради заплановані на 25 лютого”.
Пряму трансляцію з протестної акції можете переглянути за покликанням.
Що вирішили?
Колективне звернення розглянуть на черговій сесії міської ради 25 лютого.
Крім того, документ адресували до депутатів Острожчини у Рівненській обласній раді і всіх депутатів Рівненщини у Верховній раді, а також до Кабінету Міністрів та Верховної Ради.
Вчергове острозькі підприємці та підприємиці протестуватимуть проти фіскалізації у Рівному 7 лютого. Планують доєднатися до автопробігу до Рівненської ОДА і вручити своє звернення.
Фото: Вікторія ДУДКО