Будинок номер 36 на вулиці Городище. Його особливість – дворічне ОСББ (об’єднання співмешканців багатоквартирного будинку) «Оселя-2017». ОСББ – це відмова від послуг острозького «Водоканалу» та утримання будинку своїми силами.
Про причини його створення та свою посаду голова ОСББ «Оселя-2017» Петро Хомяківський говорить так:
«Якби цей будинок не валився, я б не согласився».
Це одне із наймолодших ОСББ. Загалом у Острозі їх вісім. Перші зареєстровані ще у 2011 році.
Ми побували у цьому будинку та з’ясували, що ж змінилося за ці два роки, що вдалося зробити, та над чим ще треба працювати.
Отож, вулиця Городище. Нас зустрічають голова ОСББ «Оселя-2017» Петро Хомяківський та відповідальна за фінансову частину в цьому ОСББ Віра Дячук. Ми заходимо на подвір’я будинку. Тут чисто. Охайно висаджені клумби.
Нам показують люк перед входом у будинок. Тут колись забивався септік [горизонтальний відстійник, призначений для збору й очищення побутових і господарських стічних вод – ред.] – були неправильно покладені труби. Так, у підвал проривала вода. Мешканці довго зверталися до представників «Водоканалу», щоб хоча б вичистили яму, яка утворилася.
«Перед виборами приходив Олександр Шикер, голова міської ради. Сказав: «Створюйте ОСББ, «Водоканал» не в змозі за ці мізерні гроші проводити якісь ремонти. Створюйтеся, працюйте самі, а ми будемо трішки допомагати», – розповідає про створення ОСББ Віра Дячук, – на дверях приклеїли повідомлення, що до такого часу маємо вийти з «Водоканалу» і створити ОСББ. А якщо ні – увійдемо у склад іншого ОСББ. Довго ми з цими документами возилися: то статут не такий, то чогось не знали. Але створили – і так помаленьку працюємо».
Розповідають та показують результати такої праці нам.
«Кожної осені у нас перевіряють тягу, дають документ, що можна приступити до опалювального сезону, оскільки тяга є. Коли комини були напівзавалені, нам сказали: «Ми вам останній раз даємо цей документ». Ми зробили комини, вони подивляться: тяга є – буде все нормально. Ще один комин треба доробити з іншої сторони. Але він – ще більш-менш», – говорить голова ОСББ «Оселя-2017» Петро Хомяківський.
Нас запрошують у під’їзд будинку.
Раніше тут сипалися стіни, падав шматок стелі, був грибок. Зараз – ремонт. Його жителі зробили власними силами.
«Очі страхаються – руки роблять», – зазначає Віра Дячук.
Нам показують дві тріщини. Причина, на думку Віри Дячук, – постійний рух автомобілів на об’їзній біля будинку. І людям заважають спати, і тріщина утворилася.
Далі йдемо у підвал. Там ситуація гірша.
Сиро. Штукатурка обсипається, як тільки пан Петро її торкається.
Пояснює: підвал збудований з бутового каменю, ним колись вимощували сошу [соша – те саме, що й шосе, дорога з асфальтованим покриттям, призначена для руху будь-якого безрейкового транспорту – ред.].
Тут ще нічого не встигли зробити, спочатку з коминами треба закінчити, а все впирається у гроші. Як тільки приступлять, розпочнуть з вентиляції.
Є проблема також із фундаментом: зі сторони дороги немає вимощення. Вода падає з даху і потрапляє під фундамент.
«Треба робити отмостку [вимощення – ред.]. Будуть гроші зробимо, не будуть – не зробимо», – зазначає Петро Хомяківський.
Щодо фінансової частини, то міська влада забезпечує ОСББ лише частково.
Як зазначають Петро Хомяківський та Віра Дячук, у 2016 році виділили 50 % коштів на матеріали, у цьому – уже 60%. Решта – кошти жителів будинку.
«Кожного місяця збирали по 50 гривень. Зараз я йду в магазин беру дві булки хліба, батона і тюльки півкіло – у 50 гривень не вкладаюся. Що ж з тих 50 гривень? Вирішили, по сто збирати . Якщо дуже треба, то наперед здаємо. У нас є Віра, касирка. У неї усі заощадження. Знаю, що зараз там нема майже нічого», – розповідає Петро Хомяківський.
«У нас тут усі пенсіонери, ще й хворіють. А пенсія мізерна зараз. Якби не міська рада, ми б такого не зробили б. Але радіємо, що нам ідуть назустріч, особливо заступники Анатолій Михайлович Лисий та Іван Іванович Ткачук. Ніхто не «відфутболює», хоча ходимо, набридаємо їм , буває – по два по три рази на тиждень. Але ніхто не сказав: «Ідіть і не приходьте», – ділиться Віра Дячук.
Сам будинок збудували 1971 році. За словами мешканців, це перший будинок на вулиці Городище, ніякого капітального ремонту раніше ніхто не робив.
«Буде піввіку хаті. Чекати, допоки вона зовсім розвалиться, теж не хочеться», – говорить Петро Хомяківський.
Богдана КАПІЦА
фото: Ольга Кириленко