Із початком навчального року збільшується вірогідність захворювання на інфекційні хвороби. Від деяких можна захиститися тільки за допомогою щеплень. Усі необхідні вакцини для дітей та дорослих є, і вони безкоштовні. Ostroh.Info дізнався, чи треба боятися щеплень та яка якість вакцин у Острозькому районному центрі первинної медичної (медико-санітарної) допомоги (ПМСД).
“Кращого способу захистити себе від інфекцій, ніж як щеплення, немає. Ці всі закони, календарі щеплень, створені не просто так, а з досвіду. Вони написані кров’ю, бо наприклад, дифтерію та правець можна попередити тільки цим. Від моменту зараження правцем до часу, коли з’являються симптоми, може пройти рік. Лікувати цю хворобу тоді вже пізно. Усі пацієнти, хворі на правець, помирали”, – розповів головний лікар Острозького районного центру ПМСД Олександр Стратюк.
Кому робити щеплення?
Робити щеплення потрібно не тільки в дитинстві. Ревакцинуватися проти інфекції дифтерії та правцю потрібно кожні 10 років. Міністерство охорони здоров’я затвердило календар профілактичних щеплень. У ньому вказали вік, коли потрібно робити всі рекомендовані вакцинації.
В Острозі за останні вісім місяців на кір захворіли 45 людей. Проти цієї інфекції потрібно робити дві дози щеплень. Перша – в 12 місяців, а друга – 6 років. Але пройти вакцинацію, яку вам не зробили раніше, можна й у дорослому віці.
Що потрібно робити, щоб отримати щеплення?
Головний лікар пояснив, що для того, аби зробити щеплення, в Острозькому районному центрі ПМСД, потрібно мати декларацію із сімейним лікарем або педіатром, відвідати лікувальний заклад і пройти обстеження. Якщо немає тимчасових протипоказань, можна отримати щеплення. Коли людина захворіла, з підвищеною температурою, то вакцинацію переносять на пізніше. Це безкоштовно, включно зі шприцами, які закуповують за гроші ПМСД.
Яка якість?
Вакцини потрібно транспортувати та зберігати в належній температурі. Якщо цього не дотрималися, то вакцина перестає працювати, але не стає шкідливою. Перевірити, чи дотримувалися температури можна за допомогою термоіндикаторів – це наклейки з термочутливою фарбою. Термоіндикатор виглядає як круг темного кольору, всередині якого розмішений квадрат світлого кольору. Вакцина хороша, якщо квадрат світліший за круг.
Санітарна фельдшерка Острозького районного центру ПМСД Тетяна Антонюк розповіла про якість острозьких вакцин: “Дотримуємося відповідних температур під час транспортування в термосумках. Ми привозимо їх сюди й зберігаємо в холодильниках. Всі наші вакцини якісні. Наприклад, якщо вона індійська, то це не означає, що неякісна. Це завод на території Індії, який виробляє вакцини для Європи. Ця вакцина європейська та сертифікована. За бажанням пацієнта, можна перевірити колір термоіндикатора на вакцині”.
Щеплення та міфи про них
Олександр Стратюк відповів нам на найпоширеніші запитання про вакцинацію, які часто лякають людей робити щеплення.
- Температура та набряк – це нормальна реакція на щеплення?
- Так, це нормальна реакція. Якщо температура до 38, то це вважається нормальним, бо виробляється імунітет. Гірше, коли такої реакції немає в організмі.
- Документ, який дають підписувати перед щепленням означає, що лікарі знімають із себе відповідальність?
- Ніхто відповідальності не знімає. Перед тим, як зробити будь-яке втручання, ми питаємо згоду в людини, коли вона повнолітня. А коли неповнолітня, то батьки або опікуни дають згоду або ж ні.
- Чи може невакцинований заразити вакцинованого?
- Колективний імунітет має бути не менше 95%, а якщо він менший, то можуть захворіти невакциновані й заразити вакцинованих теж. Але якщо вакциновані й заразяться, то зазвичай переносять це легше.
До слова, за даними Острозького районного центру ПМСД, в Острозькому районі 97% дітей до 18 років зробили щеплення від кору.
фото: Анна Москвич
авторка: Анна Дікун