Випадок захворювання на поліомієліт виявили та зафіксували в Рівненській області у 1,5 річної дитини. Батьки свідомо відмовились від щеплень через релігійні переконання.
Про це повідомили на сайті Міністерства охорони здоров’я.
У зв’язку з цим, 9 жовтня комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Рівненської області провела позачергове засідання, щоб недопустити поширення захворювання у регіоні.
Комісія ухвалила такі рішення:
- виявлення випадку захворювання класифікували як надзвичайну ситуацію біологічного характеру обласного масштабу. Головного санітарного лікаря області Романа Сафонова призначили керівником з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
- Проведуть додаткові тури вакцинації дітей від поліомієліту. Упродовж 14 днів – з 11 по 22 жовтня в області відбувся невідкладний «нульовий» тур вакцинації з використанням вакцини ІПВ на території області, де зафіксовано випадок, для дітей до 5 років включно незалежно від раніше проведеної вакцинації. Наступні три раунди будуть тривати впродовж 90 днів й охоплювати усе населення області цієї вікової групи.
- Невакцинованих дітей не допускатимуть до навчання. Для них забезпечать інші форми навчання, кажуть у МОЗ.
Що таке поліомієліт?
Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу та воду.
Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована дитина і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу діти віком до п’яти років. Тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.
На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Єдиним способом запобігти захворюванню на поліомієліт є вакцинація. Шістьох доз вакцини достатньо, щоб сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Станом на 1 жовтня в Україні було майже 700 тис. доз вакцини для профілактики поліомієліту ІМОВАКС поліо та більше 1 млн доз двовалентної вакцини для профілактики поліомієліту типів 1 та 3 (дОПВ) ПОЛІО САБІН™.
Як хочуть подолати поліомієліт в регіоні?
“Рівень імунізації дітей від поліо є недостатнім. Лише 53% малюків віком до року отримали планові щеплення в 2021 році. Враховуючи випадок захворювання на поліомієліт, тепер маємо здійснити додатковий тур і вакцинувати всіх дітей регіону, аби захистити дітей від інфікування”, — говорить головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Як повідомляє головний санітарний лікар Рівненської області Роман Сафонов, в області вже працює команда епідеміологів та вірусологів Національного Центру громадського здоров’я МОЗ України, обласного Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Вони шукають контактних осіб, збирають та аналізують їхні біоматеріали, тощо.
Він каже, що на сьогодні від поліомієліту у Великоомелянській громаді провакциновано близько пів сотні дітей до 5 років. Вакцинації потребують ще понад дві сотні дітей.
“Також будемо працювати з «відмовниками». Представники територіальних громад, поліції, медики відвідуватимуть такі сім’ї та роз’яснюватимуть важливість вакцинації. Локалізувати епідемію в населеному пункті надзвичайно важливо” , — розповідає Роман Сафонов.
А як з вакцинами від поліо в Острозі?
Лікарка-статист Острозького центру первинної медичної допомоги Ольга Андрушак повідомляє, що за останні 9 місяців в Острозі зробили 113 щеплень від поліомієліту дітям віком до 1,5 року (85% від запланованого).
Лікарка-педіатр Острозької ЛА ЗПСМ №1 Алла Панчук-Гнатюк говорить, що вакцини в Острозі достатньо.
“Вакцини робляться згідно з календарем. Медсестри телефонують батькам дітей, аби вони давали згоду на вакцинацію своїх дітей. Без згоди батьків ми нічого не можемо зробити. У свідомості кожного повинно відкластися, що потрібно щепити дитину”, — вважає Алла Панчук-Гнатюк.
Усі вакцини за Календарем профілактичних щеплень є безоплатними для дітей. Якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безплатно. Перевірити залишок вакцин у регіоні можна у цій таблиці.
Якщо у медзакладі немає вакцини, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області.
Роман МЕЛЬНИК