Як острожани долучилися до прибирання Замкової гори?

До ладу приводили територію не тільки навколо Острозького замку, а й біля Татарської вежі та на залишках валу, яким у 16 столітті закінчувалося місто.

На карті: прибрана територія Замкової гори

До ініціативи Дермансько-Острозького парку долучилося близько 30 людей різного віку, більшість з яких — члени громадських організацій Острога, серед яких Братство спудеїв НаУ ОА, ФРІ Острог, Лабораторія нових медіа, Пластовий осередок в Острозі, цивільний корпус полку “Азов”, музей історії Острозької академії. Також був 1 депутат міської ради, працівники острозьких музеїв та шкіл (туристичний гурток при першій школі).


На карті: прибрана територія залишків валу і прилеглої території

Ми запитали учасників, чому вони долучилися до волонтерського прибирання історичних місцин Острога.

“По-перше, сміття — це зло. Зі злом треба боротися. А по-друге — це входить у звичку. Я ще зі шкільних часів завжди долучався до подібних акцій і щороку роблю це в Острозі”,

— Богдан Кузьмич, член Братства спудеїв НаУ ОА.

“Моє рідне місто Суми дало мені зрозуміти, що таке активне громадянство та як його можна проявляти. Тому ідея відповідального суспільства, яка живе в моїй голові, не давали мені дозволу пропустити цей захід”,

— Ольга Кириленко, членкиня Лабораторії нових медіа.

“Для мене, як і для більшості моїх друзів та знайомих, що взяли участь в прибиранні, це один із хороших способів змінити Острог на краще, зробити його чистішим та привітнішим. Хоча від сміття волонтери очищували туристичні локації міста, місцеві жителі мають чудовий приклад для наслідування і, за бажанням, можуть повторити наш досвід вже поблизу своїх домівок, вулиць чи парків”,

— Тарас Волошин, аспірант НаУ “Острозька академія”.

Після прибирання організатори запросили усіх охочих до обговорення екологічних ініціатив у приміщенні НаУ “Острозька академія”, де говорили про можливості забезпечення сталості результатів заходів, на кшталт сьогоднішнього.

Про своє бачення міських екологічних проблем і варіантів їх вирішення нам розказав Роман Шулик, голова ГО “Лабораторія нових медіа”:

“Я вважаю, що екологія – це індикатор розвинутості суспільства. Чим більш розвинуте суспільство тим більш воно екологічно свідоме. На жаль, зважаючи на ті гори сміття, які нам доводилося сьогодні збирати можна зробити висновок, що назагал в українців і в острожан зокрема рівень екологічної свідомості дуже низький.

Довгострокове вирішення цієї проблеми лежить, безумовно, в площині екологічної освіти. Проте на місцях мусить існувати ефективна система стягнень та заохочень.
За кордоном абсолютно нормальною практикою є штрафувати людей, які викидають сміття на вулицях, в парках, інших громадських місцях. Не потрібно вигадувати велосипед, а просто впровадити суттєві муніципальні стягнення і штрафувати людей за недотримання загальноприйнятих правил.

Якщо для поліції це надто дрібні правопорушення (а насправді штрафи за покарання таких правопорушень могли б суттєво поповнити місцевий бюджет), сформувати окремий “екологічний патруль”, який би займався відстеженням і “насадженням” екологічної культури. На жаль, це єдиний швидкий метод, який бачу я. Готовий про це дискутувати з будь-ким”.

Нагадаємо, сьогодні Україна приєдналася до всесвітньої екологічної акції “Година Землі”, яка цього року присвячена природнім об’єктам.

Владислав БОЙЧЕНКО

Фото: Інна СОБКО