Попри, здавалося б, монотонність життя в Острозі, провулками міста з гордо піднятою головою ходить проблема, про яку зазвичай публічно не говорять, проте, яка існує і розвивається. Це – вбивства, крадіжки, хуліганство тощо. Ми написали інформаціний запит у Головне управління Національної поліції України на отримання даних про всі зареєстровані (тобто на які, як мінімум, відкрили справи) острозьким відділком поліції злочини, дату і місце їх скоєння за останній рік (з 1 квітня 2016 року і до 31 березня 2017 року). Отриману інформацію публікуємо у вигляді інтерактивної мапи, щоб показати масштаб проблеми і дати вам можливість побачити останній рік кримінального життя нашого міста власними очима.
Легенда мапи:
Натискайте на маркери на мапі, щоб побачити місце, час, дату і вид злочину. Можливо знайдете знайомих.
Найбільше в Острозі крадуть. З-поміж розглянутих нами 189 злочинів 85 – крадіжки. Люблять у нас і битися – на другому місці нанесення тілесних ушкоджень (48 випадків). Усе інше – серед місцевих популярністю не користується.
Для розуміння ситуації подаємо також інформацію про приблизний час, коли найчастіше порушували закон. Ми поділили добу на 4 частини: ранок, день, вечір і ніч, відповідно з 6:00 до 12:00 – ранок, з 12:00 до 18:00 – день, з 18:00 до 00:00 – вечір і з 00:00 до 6:00 – ніч. Із таким розподілом маємо висновки, що вночі і зранку люди здебільшого сплять, а от після обіду, в час-пік, й ближче до темряви, в прайм-тайм, можна і вкрасти щось або навіть з кимось побитися.
Та є і гарні новини: порушники закону відносно пасивні у вихідні дні, коли острожани відпочивають. Найменш кримінальний день – неділя. Можливо, через підготовку до трудового тижня.
Із цих злочинів за рік розкрили 80, серед яких 36 крадіжок і 1 випадок хабарництва. Загалом, це трохи більше 40%.
Проблема злочинності глибша, ніж здається. Як в Острозі, так в Україні загалом. Статистична інформація, яку подає Національна поліція, не є репрезентативною, – вважає кандидат юридичних наук, доцент Гонгало Сергій Йосипович:
“Важко коментувати те, що вже сфальшоване. Чому я так кажу? Вся статистика правоохоронних органів базується на зареєстрованих злочинах. Зважаючи на те, що майже усіма правоохоронними органами грубо порушуються вимоги статті 214 КПК України, про що постійно пишуть правозахисники та адвокати, то ми маємо спотворену статистику. У нас дуже високий відсоток латентної злочинності, який, на жаль, ніхто не намагається знизити. Схоже, що це задовольняє усіх: і владу, і суспільство. Ви запитаєте: “А чому правоохоронці порушують закон?” Відповідь дуже проста. Зазначена норма є недосконалою, потребує доопрацювання. Це знають юристи-практики і науковці.
майже усіма правоохоронними органами грубо порушуються вимоги статті 214 КПК України
Це дуже глибока проблема. Міліція не винна. Вони поставлені в такі умови. Не все, про що заявляють громадяни, є злочином. Для прийняття рішення потрібно провести перевірку повідомлення, а закон цього не передбачає. Згідно закону вони мають реєструвати все. А це абсурд. Тоді у них в проваджені були б тисячі справ. Раніше було дізнання, а зараз це питання до кінця не врегульоване. Немає закону, який би визначав, що таке кримінальний злочин, а що проступок. От вони і викручуються як можуть в межах закону. Інколи зловживають. А що робити, показників ніхто не скасовував. От і виходить, що наша поліція між молотом та наковальнею. Закон потрібно удосконалювати, та й самим громадянам варто стати законослухняними, а не кивати на інших. Дії міліції – це результат законотворчої діяльності наших депутатів”.
Не забувайте про свої права. Пропонуємо острожанам до ознайомитися з витягами зі статті 214 Кримінального процесуального кодексу України:
Стаття 214. Початок досудового розслідування
1. Слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
4. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
P.S. Ми не взяли до уваги 7 випадків порушення закону, місце скоєння яких неможливо було нанести на мапу, це:
- Крадіжка на вул. Тувстановського, 3.
- Крадіжка на вул. Тустановського, 3.
- Крадіжка на вул. Маркова, 4.
- Шахрайство на вул. Павлова.
- Нанесення тілесних ушкоджень на вул. Тихій, 1.
- Крадіжка на пров. Тополевому, 5.
- Крадіжка на вул. Тустановського, 3.