Учора закінчилася реєстрація на ЗНО-2017. Напередодні цього тестового періоду ми підготували для наших читачів “Рейтинг острозьких шкіл – 2016” за результатами минулорічного зовнішнього оцінювання. Усі дані ми отримали з відкритих баз Українського центру оцінювання якості освіти й візуалізували для кращого їх сприйняття й розуміння. Таке рейтингування ми здійснюємо вперше, проте наша команда планує й надалі відстежувати питання якості освіти у школах Острога, тому ласкаво просимо коментувати це дослідження на нашій групі FB. Ваші поради допоможуть нам удосконалити нашу методологію в Рейтингу – 2017.
Висновки
Рейтинг-2016 ми формували опираючись на результати ЗНО випускників чотирьох навчальних закладів Острога*:
- Комунальний заклад “Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою” Рівненської обласної ради (надалі “Військовий ліцей”);
- Острозька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Острозької міської ради Рівненської області (надалі “Школа №1”);
- Острозька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Острозької міської ради Рівненської області (надалі “Школа №3”);
- Острозький навчально-виховний комплекс “Школа І-ІІІ ступенів-гімназія” Острозької міської ради Рівненської області (надалі “Гімназія”).
* мова йде про фізичне розташування навчальних закладів та пунктів тестування. Зауважимо, що формально “Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою” є комунальним закладом Рівненської обласної ради і не підпорядковується відділу освіти Острозької міської ради.
Результати ЗНО-2016 засвідчили суттєві відмінності у якості викладання різних предметів в школах міста. Певною мірою, можна говорити про спеціалізації – сильні сторони різних ЗНЗ.
Так, у військовому ліцеї на високому рівні діти склали ЗНО з української мрви й історії, трохи гірші результати – (які все ж виявилися найкращими у місті) з математики, а проблемою ліцю виявилася англійська мова.
Найкращі результати викладання української мови у школи №1, яка практично не поступається ліцею рівнем викладання математики, але суттєво відстає за результатами тестування історії України. Що ж стосується результатів з англійської мови у першій школі, то вона на другому місці – одразу після Гімназії.
Найменше балів під час минулорічного ЗНО з усіх предметів набрали учні школи №3.
Підсумковий рейтинг ми здійснили звичайним сумуванням середніх балів з основних предметів ЗНО. І перше місце зайняв Навчально виховний комплекс “Школа І-ІІІ – гімназія”.
Які ЗНО були популярними серед Острозьких випускників?
До уваги було вирішено взяти результати ЗНО з чотирьох навчальних предметів, які відвідала найбільша кількість випускників. Першим серед них є обов’язковий для усіх випускників ЗНО з української мови (150 учасників), трохи менше учасників відвідало вибірковий ЗНО з Історії України (129), далі за популярністю вибірковий ЗНО з математики (91), а четвірку лідерів за кількістю учасників замикає ЗНО з англійської мови (38). До уваги ми не брали випускників попередніх років та випускників професійно-технічних училищ.
Результати ЗНО з української мови
Найбільш показовими для аналізу стали, безумовно, результати ЗНО з української мови, адже це єдиний обов’язковий предмет ЗНО для усіх випускників. За цими результатами суттєву перевагу мають Військовий ліцей, Школа №1 та Гімназія.
На обмежившись графіком з сайту УЦОЯО ми опрацювали загальнодоступну базу даних та сформували вибірку з результатами кожного з випускників Острозьких ЗНЗ (кожна цятка на графіку – результат конкретного випускника).
* З метою збереження валідності рейтингу за середнім балом ми не відкидали нульових результатів (учні які не пройшли порогу) а прирівняли їх зі 100 балами (мінімальний прохідний бал).
Наявність конкретних балів дозволила нам також вирахувати абсолютний показник середнього балу, який на нашу думку є ефективним критерієм порівняння якості надання освітніх послуг у школах нашого міста.
Як бачимо, порівняння середніх балів засвідчило, що найкращий рівень викладання української мови у Школі №1.
Результати ЗНО з історії України
Історія України стала другим за популярністю предметом ЗНО в острозьких школах. Цьогорічним випускникам було надано вибір між історією та математикою, а, зважаючи на загальний спад популярності точних наук, більшість випускників вибрали, все ж, історію.
Співвідношення результатів вказує на високий відсоток відмінних оцінок з історії у студентів ліцею та гімназії. Проте необхідно відзначити, що у школярів ліцею відсутні незадовільні результати.
Якби ж не незадовільні результати учнів 3 школи вона цілком би могла випередити школу №1, принаймні у цій категорії.
За середнім балом найкращий рівень викладання історії України у військовому ліцеї.
*Суттєвою засторогою для нашого рейтингу, яка проте з незначним відхиленням стосується усіх шкіл Острога є неврахування феномену репетиторства. Також суттєвою змінною, яка безумовно вплинула на результати рейтингу виявилася кількість учнів у класах. Хоч, як не дивно, менша кількість учнів у класі не виявилася перевагою.
Результати ЗНО з математики
За середнім балом найкращий рівень викладання математики у військовому ліцеї.
Результати ЗНО з англійської мови
Острозькі ЗНЗ серед інших
На сторінці сайту УЦОЯО, присвяченій регіональним даним ЗНО-2016 кожен охочий може ознайомитися також і з візуалізаціями статистичних даних будь-якого міста чи району. Для з’ясування загального рівня якості освіти в Острозі ми на останок співставили результати ЗНО з Української мови випускників Острога, Нетішина, Здолбунова та Дубна.
Як бачимо, назагал менша кількість високих результатів компенсується суттєво більшою кількістю балів середнього рівня і, як наслідок, кращим середнім балом. У особливо вигідному світлі постає рівень викладання української мови у міських школах Острога в порівнянні з узагальненими результатами районних шкіл. Тут ситуація характеризується суттєво більшою кількістю незадовільних результатів і надзвичайно малим процентом високих результатів. Майже половина учнів району здаючи ЗНО з української мови або не подолала поріг узагалі, або отримала дуже низькі результати:
Щиро бажаємо острозьким школам не зупинятися на досягнутому. Надіємося, що результати 2017 року будуть ще кращими.