День студента — це свято, яке відзначають 17 листопада в усіх куточках планети не залежно від раси, релігії чи віросповідання. Історія цього дня доволі трагічна, але зараз її сприймають не як день жалоби, а як свято молодості та студентської безтурботної пори.
Деякі українські університети мають свої традиції святкування Міжнародного дня студента. Наприклад, у Києво-Могилянській академії на День студента миють пам’ятник Григорію Сковороді на Контрактовій площі для успіху на сесії. Студенти університету ім. Франка у Львові цього дня одягають у спеціальну мантію пам’ятник письменнику, який розташований перед ВНЗ.
Ostroh.Info дізналися для Вас про те, як святкували й святкують цей день в Острозькій академії та зібрали цікаві історії від випускників та спудеїв НаУОА.
“Я знаю, що колись давно саме на День студента був такий конкурс «Гуртом», це типу «Візитівки», тільки битва між гуртожитками. От коли я почала навчатися, то цього конкурсу, здається, не було. А потім ми його відновили. Це було просто фантастично. Я брала одного року участь разом із дівчатами з третього гуртожитку, де я і жила. І я тоді пам‘ятаю, що ніхто не вірив, що ми переможемо, але на першу ж репетицію ми прийшли і всіх шокували, що у нас фактично вже був зібраний весь виступ. Тоді була боротьба із 6-м гуртожитком, але все таки наш 3-й її виграв. Я особливо сам день студента святкувала, але не так грандіозно, адже він 17 листопада. Перед цим, 16 листопада — День радіо і ми з радійниками так багато сил вкладали в цей день. Загалом майже всі свята, що я пам‘ятаю, я їх сприймаю через призму радіо. Бо як керівниці «Острадіо» потрібно було заздалегідь підготувати всі привітання, оголошення, підібрати музику, щоб підходили саме на цей день. Ми завжди давали студентам можливість замовляти пісні, але на День студента — це був особливо їх день. Грандіозні зібрання були зазвичай неофіційні, в закладах Острога. Але завжди гуділо все місто. Можна було почати тусити з одними людьми, а продовжити з іншими, ціла купа за ніч пригод, багато людей, всі відпочивають, гуляють. Що-що, а відриватися студенти любили”, — розповіла журналістка, випускниця спеціальності “Журналістика” Катерина Даценко.
Багато опитаних випускників не пригадують особливих святкувань в ОА, але згадують про тематичні дискотеки в нічному клубі “Східна брама” до Дня студента.
“У 2009 була «Візитівка», вірніше вона була всі роки нової ОА до пандемії. «Візитівка» — то такий трохи пережиток СТЕМів (студентський театр естрадних мініатюр) і КВК, який добре працював для знайомства і самореалізації першокурсників. За всі роки мого навчання дістати квитки на «Візитівка» було нереально, що свідчить про популярність цього заходу. Нереально було і організувати куточок в «Юнеті» чи «Маестро». Проте ці інфраструктурні проблеми студентами ОА завжди долаються, і думаю, після пандемії нічого не зміниться. Історики (в цьому випадку студенти спеціальності «Історія») звісно іронізували, що це день пам’яті студентів, що виступили проти нацизму, але в нашій країні свята завжди мімікрують одне під інше. Так як колядки з язичницьких вірувань перекочували у християнські свята, так і російський День студента у Тетянин день є у нас під іншою датою”, — поділився заступник директора Державного історико-культурного заповідника, випускник спеціальності “Історія та археологія” Андрій Брижук.
Дехто не пригадує особливих традицій святкування, але ділиться своїми спогадами про студентські роки.
“Та багато всього було. Насправді найцінніше, що може дати вам ОА, це не знання, а середовище. Людей, які віритимуть у вас і на яких захочеться рівнятися. Викладачів, до яких ви приходитимете говорити не про заняття, а про все на світі. Друзів, з якими ви зможете обговорювати Гегеля або ходити споглядати нічне небо з телескопом, на який ви «фандрейзили» просто в дворі тієї ж ОА. Люди, яких ви зробите кілька номерів газети, яку не зацінять в ректораті, і з якими ви перелазитимете через паркан студмісечка, бо захочеться пригод. Люди, з якими ймовірно ви навіть не перетнетеся за період свого навчання, але зблизитеся десь за інших обставин і безмежно радітимете тому, що у вас є спільний контекст”, — каже журналістка, редакторка “Громадського”, випускниця спеціальностей “Культурологія” та “Українська філологія” Вікторія Бега.
Про відсутність особливих традицій святкуванні в університеті згадує і Юрій Устимчук:
“Особливих традицій святкування Дня студента зі свого студентського життя я не пригадую. Запам’яталося тільки те, що на перших курсах в цей день завжди потрібно було виконати та здати багато завдань (ніби навмисне всі дедлайни були на день студента), а ще треба було знайти час, щоб ввечері посидіти з друзями та одногрупниками, а також часом могли ще піти в «Браму». А вже на старших курсах я проводив день студента десь за межами Острога, переважно в якихось поїздках. Єдиний раз коли офіційно святкував, це під час стажування у Верховній Раді України, ми з українською діаспорою знімали відео-привітання з Днем студента на 25 мовах“, — пригадує керівник проєкту “Стежками князів Острозьких”, випускник спеціальності “Політологія” Юрій Устимчук.
Зараз День студента асоціюється у нас із побутовими святкуваннями, але в спудеїв ОА, насамперед, з «Візитівкою».
“Одна із традицій на день студента було відвідати «Візитівку», так як цей конкурс зазвичай співпадав з Днем студента. Ну і після цього частина студентів відправлялася святкувати хто куди. Одні в «Браму, «Маестро», «Юнет» і т.д. Інші по гуртожиткам і квартирам. Проте, на жаль, спудеям за всю історію відродженої Острозької академії не вдалося створити значно різноманітніших та цікавіших традиційних святкувань. Щоб День студента став по-справжньому, захоплюючим, унікальним, вражаючим для всіх студентів Острозької академії. І звісно таке святкування не завжди повинно закінчуватися алкогольним сп’янінням до безтями. Якось з моїм добрим приятелем, ми обговорювали проблему святкування Дня студента проводячи аналогії із Оксвордом, Гарвардом і Стенфордом, де студентство справді особливо, з креативом, ентузіазмом та високою організацією підходять до святкування. Ми навіть розглядали кілька цікавих ідей, які могли б бути організовані в ОА, але це лишилося, на жаль, тільки на словах”, — розповідає головний спеціаліст відділу проєктної та інвестиційної діяльності Острозької міської ради, випускник спеціальності “Політологія” Віталій Войцеховський.
Віталій додає, що в ОА традиційно організованіше святкують офіційну і неофіційну посвяту, День академії, а про День студента чомусь забувають і сподівається, що майбутні покоління студентів ОА в постковідну добу розроблять і втілять у життя нові незабутні традиційні святкування Дня студента, якими будуть пишатися випускники ОА.
“Я загальні святкування не дуже люблю і старався їх оминати. Лише, скажу, що як адмін найбільшого на той час пабліка з мемами про ОА, я робив меми про цей день. А взагалі є що згадати, є. Я організовував ігри в класичну мафію та «Що? Де? Коли?», ще трохи намагався рухати астрономічний клуб. Але то було моїм звичним життям, не прив’язаним до якогось свята”, — каже журналіст НУШ, випускник спеціальності “Політологія” Богдан Кузьмич.
Однак ковідні часи внесли свої корективи в святкування Дня студента. В 2020-2021 роках День студента проходить в умовах карантину, і студенти переважно навчаються дистанційно, тому святкуватимуть його не всі.
“Не одноразово чула про цей день, ще як була в школі. Купа рекламок/оголошень в торгових центрах та в соцмережах. Уявляла, це дуже просто купа студентів/друзів збираються разом день на дискотеці чи, до прикладу, в боулінгу та проводять там свій час. На жаль, вже другий рік поспіль святкую цей день дистанційно. Певно, якби я була в Острозі, то ми б з друзями зібрались чи то в «Дворі», чи в «Брамі», а можливо й в когось на квартирі та весело б провели час. Проте, карантин вносить свої корективи в наші плани і, мабуть, щоб не втрачати дух цього свята ми зберемось в Google meet та весело проведе там час, якось вже пробували й вийшло доволі круто. Звісно, мені сумно, що в цей день я далеко від своїх академічних друзів, проте в нас є інтернет і безвихідних ситуацій не існує. Головне, що всі вони здорові, а відсвяткувати ми і весною зможемо, вже в теплому Острозі. Вірю в краще та, надіюсь, що вже на своєму 3 курсі все ж таки проведу свято у стінах рідної альма-матері”, — розповідає студентка 2-го курсу спеціальності “Документознавство” Марія Ящук.
До слова, за офіційними даними станом на 2021 рік в Острозькій академії навчається 2360 студентів денної форми навчання з усіх куточків України. Острог, зі спогадів студентів, завжди є і буде студентським містечком.