Які права має кожен студент?
 Часто студентки та студенти задають питання “А за що мене можуть відрахувати?” та “А як не злетіти з бюджету”. Ostroh.info  знайшло відповіді на найпопулярніші запитання у законодавстві.
  • Через що можуть відрахувати з університету?

Стаття 46 закону “Про вищу освіту” містить перелік підстав для відрахування студентів, серед них:

  1. Завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою.
  2. Власне бажання.
  3. Переведення до іншого навчального закладу.
  4. Невиконання навчального плану.
  5. Порушення умов договору, укладеного між вищим навчальним закладом та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання.

Окремо варто звернути увагу на пункт 5 стосовно строків оплати за навчання. Терміни оплати не визначаються на законодавчому рівні, а передбаченні у договорі (контракті).

  • Що відбувається, якщо бюджетник не склав сесію?

Якщо студент не виконує навчальну програму, то згідно з статтею 46 закону “Про вищу освіту” це є підставою для відрахування. Проте, зазвичай, є можливість залишитись на навчанні, склавши іспит повторно.

У разі відрахування бюджетника гроші за навчання повертати не потрібно. Але варто пам’ятати, що у нього більше немає права на повторний вступ на місця державного замовлення. Це передбачено статтею 4 закону “Про вищу освіту” громадяни мають право на отримання вищої освіти за державним замовленням на конкурсній основі на кожному освітньому рівні лише один раз, незалежно від того, завершено навчання чи ні.

  • Чи може університет відмовити надавати індплан?

Для надання індивідуального плану потрібні визначені законодавством підстави, тому від університету можна отримати відмову.

Згідно статті 62 закону “Про вищу освіту” особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право на участь у формуванні індивідуального навчального плану.

Зазвичай, індплан надають студентам, що працюють (бажано за фахом), або мають дітей до 3-х років, або беруть активну участь у спортивному житті університету.

Індивідуальний план передбачає право не відвідувати лекційні (подекуди й семінарські) заняття, виконуючи при цьому на рівні з іншими студентами навчальний план. Вирішальну роль при прийнятті деканом рішення про надання індивідуального графіку відіграє успішність студента

  • Коли студенту може надаватись академічна відпустка?

Право на академвідпустку надаєтьсч у зв’язку з такими випадками:

  1. За станом здоров’я (у разі гострих захворювань з тривалим лікуванням, або частих захворювань — понад один місяць за семестр).
  2. У зв’язку з призовом на строкову військову службу або мобілізацією.
  3. За сімейними обставинами.
  4. У зв’язку з навчанням чи стажуванням у інших освітніх і наукових установах України та іноземних держав. (частина 2 статті 46  Закону України “Про вищу освіту”)
  • Чи можна перевестися на бюджет, якщо навчаєшся на контракті?

Таке переведення можливе лише за наявності вакантних бюджетних місць. Кожен студент, починаючи з другого курсу, має право перевестись з контрактної форми навчання на бюджетну як в межах одного вузу, так і в інший вуз, відповідно до Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти, затвердженого наказом МОН України N 245.

Тому переведення на іншу форму навчання на бюджетній основі можливе, але на конкурсній основі і за наявності вккантних бюджетних місць. Пріоритетне переведення на місця державного замовлення відбувається, якщо студент навчається на бюджеті.

У підготовці добірки авторка використовувала матеріал Студвею, Закон України “Про вищу освіту” та наказ МОН 245.

Марія КАРПЕЦЬ

Фото: Студвей