Цьогоріч Острозькій академії виповнилося 445 років. До цієї продії приурочили форум “Університетські музеї: виклики ХХІ століття” 23 жовтня. Під час форуму обговорювали проблеми університетських музеїв на базі ЗВО та ділилися досвідом з гостями. Також на заході презентували новий Музей історії Острозької академії.
Журналістки Ostroh.info побували на події разом з учасниками форуму.
Учасники відвідали захід у декількох форматах: представники 30 університетських музеїв доєдналися онлайн і 10 — були присутні офлайн. Серед учасників були представники зі Львова, Чернівців, Ніжина, Рівного, Києва, Луцька, Харкова, Уманя, Житомира, Одеси та Польщі.
Під час дискусії учасники форуму наголосили на проблемі фінансування музеїв при ЗВО, оскільки майже завжди вони неприбуткові.
Директорка Музею історії НаУОА Анастасія Хеленюк поділилася досвідом Острозького музею:
“У нашому університеті дуже активний екскурсійний потік. Ми обслуговуємо не тільки студентів та університет, але й просто туристів. І в нас через економічний відділ проведена додаткова освітня послуга, тому ми не можемо продавати квитки. І наші відвідувачі, які не підпадають під категорію безоплатних, платять за екскурсії. Музей заробляє кошти для університету. Звичайно, що це не покриває існування музею, але тут є нюанс: ці кошти не йдуть на музей, а в загальну “казну платних послуг університету. Але це все одно якесь додаткове фінансування для університету. Ми фактично будучи університетським музеєм працюємо нарівні з усіма музеями міста”.
Окрім того, під час роботи форуму учасники обговорювали роль університетських музеїв у системі українських музейних інституцій, специфіку діяльності музеїв при ЗВО в світлі законодавчих змін та перспективи діяльності установ. Також кожен із учасників форуму презентував для колег свої музейні установи.
На завершення учасникам форуму презентували оновлену експозицію Музею історії Острозької академії про діяльність навчального закладу від XVI століття до сьогодення.
Музейну експозицію розширили до трьох кімнат колишніх приміщень монастиря монахів-капуцинів і доповнили музей 3D-моделями, мультимедійними елементами та аудіогідами двома мовами.