Надія Симоненко: “Молоді не потрібен якийсь музей. Молоді потрібні івенти”

Цього року Острог брав участь у конкурсі “Молодіжна столиця України”. Ми поспілкувалися з регіональною представницею Рівненщини Надією Симоненко. Вона розповіла, чому Острог не зміг стати молодіжною столицею та якою повинна бути співпраця між молоддю та місцевою владою.

Чому та як Острог подали на конкурс “Молодіжна столиця”?

Організатори розіслали інформацію про конкурс десь у жовтні 2017 року, але про це ніхто не знав. Вони не планували, що конкурс набере таких масштабів. Але коли я стала регіональною представницею, виявилося, що наш Острог уже знав про цей конкурс. Працівниця міськради Анастасія Бондарчук подала цю заявку, але містяни про це не знали. Пізніше я збиралася робити презентацію конкурсу в Острозі, щоб долучити громадськість. І за день до презентації мені сказали: “а як ви так вже подали заявку, якщо ваша презентація тільки завтра?”. Я була здивована, сконтактувала з пані Анастасією. І потім ми просто додали до цієї заявки роботу інших людей.

Якими були ваші кейси? Чому Острог повинен був стати молодіжною столицею?

Я знаю, що пані Анастасія сконцентрувала свою увагу на співпраці міської влади з деякими громадськими організаціями, але не всіма. Коли я питала, які ГО діють в Острозі, мені не могли дати чіткої відповіді. Міськрада знає тільки ті ГО, з якими вона співпрацює: “Пласт”, наприклад. Вони навіть не знали, що в Острозі є осередок ФРІ. При тому, що це найбільша молодіжна організація в Україні, і наш осередок доволі активний.

Мета цього конкурсу – проаналізувати негативні моменти. Якщо ти запитаєш мене, чому Острог не переміг: ми дуже потенціальні, але до цього конкурсу не думали, що нам треба співпрацювати з міською владою. Тепер ми бачимо цю прогалину і шляхи покращення. Співпрацювати з владою – це можливо.

Що саме нам дасть співпраця з міською владою?

Відкритість. Більшість міст України, у тому числі – Острог, живе за принципом: молодь не знає, чим займається влада, а влада не знає, чим займається молодь. Але це ж неправильно. Якщо в нас є відділ молоді та спорту, він повинен знати, чим живе молодь. Вони роблять якісь проекти, але реально не цікавляться, що нашій молоді потрібно. Але завдяки цьому конкурсі ми вже почали прокладати цю стежечку до міської влади.

Чи згодна ти з тим, що молодіжною столицею став Львів?

Так, абсолютно. Серед усіх міст Львів найкращий для молоді. Осередків ФРІ у них навіть два. Острог теж має великий потенціал, на мою думку, бо це студентське містечко. Але ми ще не починали налагоджувати зв’язки. А в них вже це є. Якщо ти не знаєш, чим зайнятися на вихідних, ти можеш просто загуглити “що сьогодні у Львові?” і точно потрапити на якийсь крутий молодіжний івент. Громадські організації співпрацюють і з владою, і між собою.

Але Львів – велике місто. Логічно, що й організацій буде більше.

Звісно. Загалом, організатори конкурсу трохи розчаровані, що переможцем стало велике місто. Вони розраховували, що переможе менше місце, і це стане таким собі “фурором”. Але для цього ще треба час. Цей конкурс був ніби пробним. Ми не мали уявлення, що від нас хочуть. Нам пояснили мету конкурсу, але все одно ми не зовсім розуміли, що нам потрібно робити. Тепер ми розуміємо вектор розвитку та маємо час на підготовку.

Активності організацій недостатньо, якщо сама молодь пасивна. Організатори заходів часто скаржаться, що в Острозі люди не надто активні.

Я б не сказала, що в Острозі молодь настільки пасивна. Усі мої знайомі дуже ініціативні. Проблема у тому, що Острог живе, поки є студенти. Можливо, варто організовувати в Острозі такі заходи, на які будуть хотіти приїхати. Бо як це так: у Львів хочуть приїхати навіть на канікулах, а з Острога думають, як би швидше поїхати додому. Хоча тут теж багато цікавих туристичних місць. Потрібно заохочувати молодь, робити більше івентів.

Але є багато подій, які люди просто не відвідують.

Було б краще, якби не одна маленька організація щось робила, а вона співпрацювала з владою та іншими ГО. Тоді можна було би організовувати події на загальноміському рівні. Повір мені, люди не настільки пасивні. Просто вони не ходять на якісь події, бо не впевнені, що це буде цікаво, або думають, що це буде щось дуже маленьке. Наприклад, новорічний ярмарок – приходить же багато людей. А якщо якась маленька ГО робить університетську події, ніхто про це не знає.

 

Що думаєш про “вільний простір”? Яка його роль у налагодженні співпраці?

“Вільний простір” – це дуже крутий, модерний проект. На мою думку, цей простір може стати тією можливістю співпрацювати. Вони можуть організувати молодіжний центр – це популярний формат у багатьох містах. Простір збере представників організацій і познайомить їх між собою. Ми зможемо приходити туди без жодних зобов’язань, конектувати між собою та створювати щось дійсно нове.

Як добре місцева влада в Острозі йде на контакт із представниками організацій?

Особисто я великої приязні не відчула. Мені здається, що більшість людей в міській раді не те що не хочуть йти на контакт, а просто не знають, як це робити. Їх навчили, як робити свою роботу, і вони її роблять. Вони не думають про те, що можна щось змінити, покращити. Є молоді, активні працівники, але система все одно їх змінює. Їх треба розколихувати. Приходити і казати “ми представники такої організації, давайте щось робити”.

Ще мені не подобається, що влада розглядає Острог як туристичний, а не соціальний центр. Навіть у заявці на конкурс вони робили акцент на туризмі: Острог має такі-то штуки, ми робимо такі-то екскурсії. Але навіть сама назва конкурсу – “молодіжна столиця”. Тобто це повинно бути про молодь. Молоді не потрібен якийсь музей. Молоді потрібні івенти.

Марія ОЧЕРЕТЯНА

Фото: Катерина САФОНОВА