Громадський активіст та співзасновник ГО «Громадська рада Острога» Олег Ширяєв розповів нам про діяльність організації та власні погляди на життя міста. Чому пасивні острожани і чи робить щось влада – читайте у нашому інтерв’ю.
Близько року тому ви створювали громадську організацію «Громадська рада Острога», але з того часу вона була не дуже активною. Зараз містяни цікавляться, чому так.
У мене ніхто не цікавився (посміхається).
А в мене періодично запитують, чи я не чула нічого про це…
Краще хай пишуть прямо нам і запитують або пропонують щось.
Але чим зараз займається організація?
Якщо ви бачили, ми робили кілька інформаційних запитів до міської ради, і надалі ця діяльність буде продовжуватися.
Взагалі ця організація створювалася імпульсивно. Я знав, що кількість активних людей буде мала. Це можна побачити навіть у фейсбуці: хто справді активний, а хто пише, аби щось писати. Люди не знають, що робиться в місті.
Є й такі, які бояться про щось говорити відкрито. Мені зараз знову говорять про знак, встановлений тут недалеко. Там провалився каналізаційний люк, і встановили огороджувальний знак. За стандартами, він повинен бути світловідбиваючим, але він таким не є, і його не один раз збивали у темряві. Це може спричинити ДТП.
Як змусити людей не боятися?
А як навчити людину подолати свій страх? Коли людина активно пише, що хоче розібратися, а в місті, дивлячись в очі, вона відвертає голову… Раніше була така реклама: «Редбул надає крила». Тепер Фейсбук надає крила, але при зустрічі ці крила кудись зникають. Робити щось із такими людьми? Не варто.
Зараз багато критикують представників влади. З вашої точки зору, чи достатньою мірою влада виконує свої обов’язки?
Оцінювати не мені. Крім того, ми вибрали ту владу. Хоча хтось скаже: «ми її не вибирали», це ми її вибрали. Тому всі мешканці мають повне право її контролювати. Але вони не вміють її контролювати. Те, що вони десь щось напишуть, нічого не дасть. Потрібно писати офіційні запити.
Критикували владу будуть завжди: не всім буде ж добре. Покращити ситуацію можна, але спільними зусиллями. Коли люди будуть підказувати, а не просто критикувати.
Ви часто створюєте петиції на сайті «Розумне місто». Чи мають вони реальну дію?
Те, що петиції не мають дії, каже той, хто їх не писав. Мені вже надійшли відповіді на петиції по пандусах і освітленню. Ще не бачив їх, завтра заберу. (на момент публікації інтерв’ю відповіді вже оприлюднені)
Цей спосіб ефективний. Звуковий світлофор зробили? Зробили. Я побачим хлопця, якому він був потрібен, звернувся до міського голови, і за місяць це питання вирішили.
Коли йшла мова про пандус для хлопця на візку, я привів архітектора, показав плани, за якими можна це зробити. Досі нічого не зробили – довелося писати петицію. Петицію можна проконтролювати. Завтра побачу, що вони там відповіли.
Але тим не менше, вас критикували, коли ви дякували окремим депутатам за цей світлофор. Мовляв, це дрібниця, а реальних змін все одно немає.
Хто критикує – хай зробить краще. Хай зробить щось краще для міста, для свого двору, для кого-небудь. Із такими не варто навіть дискутувати.
Це робилося цілеспрямованого, щоб хлопцю було зручно ходити містом. Мені все одно, кому дякувати. Головне, що це було зроблено.
Ви – адміністратор фейсбук-спільноти «Острог – місто очима мешканців». Вам періодично «закидають», що ви видаляєте людей, які не погоджуються з вашою думкою.
Ні, такого не було. Я видаляю учасників, якщо вони виражаються нецензурною лексикою. Видаляю записи, коли журналісти пишуть з помилками або з чиїхось новин роблять такі ж новини і перепощують по 28 разів.
Після дискусії під матеріалом «OSTROH чи OSTRO» було розроблено якийсь статут. Він є у відкритому доступі, щоб учасники могли прочитати, за що їх видаляють зі спільноти?
Ні. Це була ініціатива одного з адміністраторів. Я вважаю, що не варто додавати у групу всіх підряд. В описі спільноти чітко зазначено: «якщо ви хочете щось змінити – запропонуйте, порадьте». Я не думаю, що потрібно прописувати, за що банити, за що не банити. Є критика – критикуйте, але об’єктивно і нормально. А коли учасник написав: «те – лайно, і те – лайно», я видалив його.
В Острозі з’явився «вільний простір». Ви плануєте до нього долучатися?
За наявності вільного часу – так. Я хотів би, щоб було таке місце. Але для того, щоб воно було, потрібне приміщення. У залі засідань міськради майстеркласи проводити не будуть. Якщо влада дасть приміщення – буде добре, але я у цьому сумніваюся.
Які ваші прогнози щодо цього проекту?
Результат може бути таким, як у «Громадської ради Острога», яка створилася на запалі. Запал вже догорів, і лишився дим. Щоб цього не було, «вільним простором» повинні займатися мешканці, бо вони тут живуть. Студенти можуть долучатися, але не бути основною силою. На жаль, мешканці в нас можуть тільки щось написати і нікуди не прийти.
Що, на вашу думку, потрібно робити в Острозі у першу чергу?
Потрібно зробити акцент на молодь. Потрібні заходи, які можуть бути пов’язані з «вільним простором». У нас немає куди дітися молоді. А так було би приміщення, де проводилися б якісь майстеркласи, або той спортзал, який колись має будуватися. Зараз прийшли діти, куштують морозиво. А потім підуть далі надвір ходити по болоту. Куди вони ще підуть? У «Браму»? Не підуть, бо ще малі.
Марія ОЧЕРЕТЯНА