В Острозі може з’явитися “вільний простір” (ІНТЕРВ’Ю)

Член організації «Національний альянс» та студент НаУ ОА Юрій Устимчук планує організувати в Острозі «вільний простір». Про те, для кого це буде, де взяти гроші, і що з цим робити – читайте у нашому інтерв’ю.

Ви плануєте реалізувати в Острозі проект «Оперативка». Це можливо завдяки вашій перемозі у конкурсі соціальних проектів. Що це був за конкурс?

Цей проект організовує фонд «Любіть Україну». Взагалі побачив інформацію про нього у фейсбуці. Треба було заповнити анкетку і прикріпити свій бізнес-план. Спочатку я трошки полінувався, дороблював усе це за останні 2 дні. 21 жовтня повинні були повідомити результати. Їх не було, я вже й забув про проект. І 6 чи 7 листопада мені дзвонять організатори: «Вітаємо, ви серед переможців». Запросили на презентацію і нагородження. Я щойно звідти.

«Вільний простір» – що це і для кого?

Як зародилася ідея? Останнім часом я веду дуже активний спосіб життя. Наприклад, скоро організовую зустріч з українською діаспорою. Діаспора взагалі підтримує різні проекти не лише для студентів, а й для всіх груп населення. І хотілося б зібрати ці всі групи в Острозі. У нас це відбувається точково. Рідко буває, що студенти, школярі, містяни збираються разом одночасно. Натомість, це буде вільний простір, де вируватиме життя.

В Острозі є чимало проблем, на які потрібно виділити кошти, час, людський ресурс. Чому саме «вільний простір»? Чому це потрібно?

Під час написання проекту я користувався «Стратегією м. Острога». Там, після доріг і, ніби, сміття, третім пунктом записана відсутність місць для проведення дозвілля. Третина жителів бажає брати активну участь в управлінні містом та реалізації проектів. Потрібно дати їм можливість.

Сам проект «Оперативка» буде фінансуватися за прикладом «Urban Space» в Івано-Франківську, де щокварталу збирається група, яка вирішує, на що направити кошти.

А де, власне, взяти ці кошти?

Кошти будуть надходити за рахунок проведення заходів. Наприклад, будуть заплановані якісь концерти, зустрічі. Також будуть проводитися курси з фотошопу, іноземних мов, відеомонтажу. Будь-які ініціативи. Це місце, де будь-хто може подивитися графік, запланувати і провести власний захід.

Місцеві активісти нарікають, що острожани ініціативні лише у соціальних мережах, натомість заходи відвідують не дуже масово. Не боїтеся, що і ваш проект «проігнорують»?

Ми вирішили трохи себе убезпечити, написали проект «Майстерня суспільних взаємодій». Подавали його на конкурс і, на жаль, не виграли. Це – місячний курс тренінгів, лекцій, воркшопів. Хотіли побачити, чи буде на це попит, і трошки згуртувати містян, щоб у подальшому реалізовувати проекти.

Є думки, що в Острозі що не робиться – усе для студентів. І взагалі студенти та містяни ніби трохи «сепаровані». До свого проекту плануєте залучати студентську аудиторію, чи у першу чергу він – міський?

Це – для всіх бажаючих. Коли у нас є канікули, то без жителів міста буде пустувати. Тобто залучати потрібно всіх. Так само у нас є ліцей і вище професійне училище, і мало хто знає, що взагалі там відбувається.

Фонд виділить кошти, щоб зараз облаштувати простір?

Ні. Цей конкурс спрямований на те, щоб підтримати самі ідеї та їх авторів. За перше місце був приз 5000 гривень. Тобто на сам проект коштів не виділяють. Але я думаю, що головне – почати. Наприклад, я прораховував, скільки в ідеалі потрібно коштів на обмеблювання, техніку та все інше – це десь 50 тисяч гривень. Але дещо можна замінити, брати свою техніку. Це – реально.

Це буде формат антикафе? Як це буде виглядати?

Це, скоріше, формат хабу.

J.lab для міста?

Так, J.lab для міста (сміється). З лебом є певні проблеми, тому що він – університетський. Щоб скористатися цим приміщенням, потрібно брати дозволи адміністрації, деканатів. А цей простір буде саме «вільним».

На чиєму балансі він буде перебувати?

Є задум створити громадську організацію, до якої увійдуть всі бажаючі. Вони і сформують актив проекту.

Марія ОЧЕРЕТЯНА

Фотографиня: Анастасія ТУХ