Микола Бендюк – художник-реставратор Державного історико-культурного заповідника м. Острога, мистецтвознавець, краєзнавець, історик, колекціонер. Він розповів про досвід маленьких містечок,які знайшли шляхи, як привабити туристів. А також знає, як це зробити в Острозі
Як ви вважаєте, що потрібно зробити перш за все, аби Острог став привабливим для туристів?
Перша за все, потрібно залучити приватний бізнес, без приватного бізнесу, який зацікавлений в розвитку міста, – нічого не буде. Знайти усі необхідні ресурси буде складно, але можна спробувати щось шукати поступово, маленькими кроками.
І за кордоном, і в Україні уже є схожий досвід, коли невеличкі міста перетворювали на туристичні Мекки. Якщо взяти Польщу, то яскравий приклад того, як приватний бізнес розвинув маленьке містечко, ще менше за Острог – це Гнев(населення близько 7 000 людей). Їхній замок віддали приватному підприємцеві, висунули йому певні умови, за якими він має дотримуватися збереження архітектури і розвитку містечка. І підприємець успішно зробив із замку туристичний центр, в якому проводиться маса різних фестивалів. Для порівняння, існує Мальбор, який належить державі, і він не настільки розвинений як Гнев.
Чудовий приклад українського міста – Кам’янець-Подільський. Там зібралися підприємці і зробили своє місто туристично привабливим, не залучаючи ні європейських коштів, ні інших ресурсів. Але зараз Кам’янець майже не розвивається. А от львів’яни пішли далі,вони почали розвиватися трохи пізніше, але не зупиняють свій розвиток, місто постійно удосконалюється. При тому держава зовсім не вмішується у їхні справи. Якщо ми знайдемо підприємців, які захочуть вкласти гроші в розвиток туристичного бізнесу, то тоді й Острог буде розвиватися.
Навіть якщо ми розвинемо Острог, то треба зробити так аби турист на нього звернув увагу, які способи будуть дієвими?
Вже кілька років ми говоримо про те, що треба поставити вказівники, щоб турист, який проїжджає через місто, міг побачити куди прийти. І треба такі вказівники і рекламні щити, щоб вони могли зупинити будь-яку людину, навіть не туриста. Вони повинні бути на київській трасі. І там повинно бути написано не «Державний історико-культурний заповідник» а «Замок князів острозьких 14 століття запрошує». Траса Київ-Львів може привести хорошого туриста, який здатний залишити свої гроші в Острозі. Архітектурні пам’ятки мають бути помітними. Наприклад, варто зробити підсвітку замку, церкви. Буде дуже добре, коли на телефон приходитимуть СМС «Ви проїжджаєте через Острог, столицю кн. Острозьких, можете відвідати замок». Вони GPS увімкнули, а їм приходить інформація, де можна відпочити чи щось побачити. Лише такі елементи можуть заохотити туриста. В інтернеті є багато всього, людина губиться в ньому, вона не бачить того, що потрібно. А коли інформація передається таким чином, то це спрацьовує набагато краще.
Які недоліки зараз є в міста, які обов’язково треба виправити, аби привабити туристів в Острог?
Великий мінус в тому, що немає окремої стоянки для туристичних автобусів, у нас немає одної великої бази, де можна було б приймати групи туристів на ночівлю. Вистачило б навіть кілька маленьких готельчиків.
Також варто зробити привабливим наше місцеве харчування. Біля нас є Межиріч і там є можливість провести кулінарний фестиваль на полі біля печі Януша Острозького. Зараз я веду переговори з рівненськими підприємцями, які мають ресторани для того, щоб спробувати зробити такий фестиваль. А от на базі Татарської вежі взагалі можна було б зробити якийсь ресторан.
Інна Боровець, Тетяна Оксенюк