Великодні паски: рецепти від острозьких господинь

Смачна, пухка, солодка, з родзинками і без  усе це про великодню паску. Паска  традиційний атрибут святкового столу. Цікаво, що якогось універсального рецепта її приготування не існує. У кожній родині паски випікають по-своєму.

З нагоди свята команда Ostroh.Info зібрала 5 рецептів пасок від острозьких господинь, аби кожен зміг їх повторити.

Рецепт Світлани Ягодки

Дружина міського голови Світлана Ягодка першою поділилася з нами традиційним рецептом.

Рецепт від Світлани Ягодки

“За цим рецептом паски пече моя мама, а тепер і я. Молоко доводимо до стану кипіння. Масло, маргарин та олію додаємо в гаряче молоко. 30 яєць (усі жовтки, білків тільки 10) збиваємо з цукром. Туди додаємо жменю борошна. Яєчну масу додаємо до молока з іншими складниками. Коли трохи охолоне — додаємо дріжджі. Досипаємо борошно, допоки тісто не стане густим, а далі місимо. Коли тісто “зійде” — печемо,” — розповідає господиня.

Рецепт Галини Дечковської

Авторка проєкту “Матусині будні”, амбасадорка найбільшого кулінарної спільноти у світі Cookpad Галина Дечковська також ознайомила нас зі своїм родинним рецептом та поділилась спогадами з дитинства про процес приготування паски.

Рецепт від Галини Дечковської

“У моїй сім’ї ставлення до готування паски дуже відповідальне й трепетне. Я змалечку  допомагала бабусі пекти паску. Доки була маленька — лише  прикрашала, а коли підросла — почала під бабусиним керівництвом усе робити й місити. Паска завжди випікалася у справжній печі. Це цілий ритуал, який займав багато часу і приносив хвилювання, щоб спеклася. Але смачнішої паски я в житті не їла. Бабуся готувала паску мінімум на три літри молока і роздавала усім, хто потребував. І всім вистачало: і нам, і самотнім людям, — згадує господиня.

Для Галини Дечковської  найсмачнішими були пасхальні прикраси зі справжнього прісного тіста. Її бабуся ніколи не робила глазурі — завжди автентичну українську паску.

“Я обрала собі рецепт дуже схожий до бабусиного і печу з Олександрійського тіста. Ця паска в міру солодка, у міру мокра, гарно зберігається. Я її обожнюю, але прикрашаю глазур’ю, хоча кожного року обіцяю собі зробити прісне тісто”, — ділиться Галина Дечковська.

Жінка вважає, що господиня повинна готувати паску з молитвою і гарними думками,  вкладати в неї всю свою любов і тепло.

Рецепт Наталії Балаушко

А директорка “Острозької школи мистецтв” Наталія Балаушко традиційно на Великдень пече не паски, а свою фірмову страву — сирну бабку.

Рецепт від Наталії Балаушко

“Так виглядає рецепт, за яким я печу вже понад 20 років. Щоправда, завжди роблю, як мінімум, подвійну порцію, бо обов’язково ділюсь з рідними. Моя сирна бабка, бувало, їхала й до Львова. Головне, щоб сир був якісний. А яйця обов’язково від домашніх курей, не магазинні”, — розповідає пані Наталія.

Рецепт Анастасії Штундер

Керівниця відділу з питань молоді і спорту Анастасія Штундер поділилася не тільки рецептом паски, а й рецептом меренги — крему з білка й цукру, схожого на безе.

Рецепт від Анастасії Штундер

У тепле (не гаряче) молоко додати 2 ст. л. цукру та дріжджі, перемішувати до розчинення, додати 200 гр муки (пересіювати на ситечку) та добре перемішати. Залишити в теплому місці на 20-30 хв, щоб опара піднялася.

Жовтки перемішати з сіллю, цукром та ванільним цукром, додати у вже «підняту» опару. Потім перемішати та додавати решту муки (пересіювати), гарненько вимісити руками. Далі додати м’яке вершкове масло та ще раз добре вимісити. Тісто повинно бути м’яким, однорідним та не липнути до рук. Накрити харчовою плівкою та залишити в теплому місці, щоб добре піднялося (орієнтовно 2 години).

Родзинки замочити у гарячій воді. Злити воду та паперовим рушником забрати зайву вологу.

Тісто знову легенько перемішати та додати цедру і родзинки (або цукати) — ніжно примісити руками. Форми для випікання злегка змастити маслом (паперові форми не змащувати). Викласти тісто у форми, заповнюючи їх до половини. Дати піднятися тісту 10-15 хв та випікати у розігрітій духовій печі (180 градусів) до золотистого кольору 25-30 хв.

Рецепт від Анастасії Штундер

Меренга готується на пару, а яйця мають бути кімнатної температури.

Відділені від жовтків білки, лимонну кислоту та цукор ставимо на парову баню. Набираємо пів каструльки води, доводимо до кипіння. На пар від кипіння ставимо ще одну каструльку або металевий ківшик, щоб дно не торкалося води, а нагрівалося паром. Збиваємо міксером на мінімальній швидкості, поки не розчиниться весь цукор.  Тоді збільшуємо швидкість обертів міксера до максимуму та збиваємо 7-8 хв. Знімаємо суміш з пару та збиваємо ще 5 хв до «гострих піків». Білки мають збитися до стану, при якому, перевернувши каструльку, вміст не виливався, а залишався б у посуді нерухомим.

Меренга готова! Мастимо верхівки пасочок та прикрашаємо на свій смак (за декілька годин меренга повністю висихає при кімнатній температурі).

“Ми, зазвичай, прикрашаємо різноманітними посипками, домашнім безе або горіхами та сухофруктами. У цьому році використали меренгу, шоколад, сухофрукти та горіхи (мигдалеві пластівці, мигдаль, кеш’ю, фундук)”, — додає Анастасія Штундер.

Рецепт Ольги Стецюк

“Рецепт пасочки нашої сім’ї дуже традиційний, тому що так випікала моя бабуся, зараз мама і я! Звісно, щороку додаємо родзинки до тіста, сучасні смачні начинки чи сухофрукти, але загалом рецепт таким і залишився”, — розповідає пані Ольга.

Рецепт від Ольги Стецюк

Для початку кип’ятимо молоко, охолоджуємо. В окремій мисці розтираємо жовтки, яйця та цукор. Розтоплюємо масло, додаємо дріжджі та ставимо на шість годин, щоб наша опара бродила. Миску для тіста щороку купуємо нову, адже це особливе тісто, яке потребує особливої шани.

Закутуємо в рушники й ставимо у тепле місце.

Потім додаємо олію, сметану, ванільний цукор, муку і  замішуємо, щоб тістечко відставало від рук. Залишити тісто ще на три години схо́дити у теплому місці. Після чого замішуємо тісто, поступово додаючи муку, родзинки та цукати (попередньо промивши та просушивши). Ще трошки чекаємо, щоб підійшло, і формуємо  тісто для майбутніх пасочок.
Форми попередньо змащуємо маслом, викладаємо лише 2/3 тіста, щоб було місце схо́дити. Чекаємо пів години, щоб тісто зійшло у формах. Тоді ставимо у розігріту до 180 градусів духовку і випікаємо 35-40 хв, залежно від розміру бабки.

“Вуаля” і пасочки готові. Головне в цей день — бути максимально спокійним, не поспішати, просити Бога, щоб все вдалося, і пасочки вийдуть”, — радить Ольга Стецюк.

 

А який рецепт святкової паски спробували б ви?