Знаннями з англійської вже нікого не здивуєш. Але як вивчити іншу іноземну мову, чим користуватися та як не витратити купу грошей на це?
Ми поспілкувалися зі студентками Острозької академії, які вивчають/вивчали японську, ісландську, та іспанську самотужки.
Студентка спеціальності «Журналістика» Анна Москвич самостійно вивчає іспанську мову.
«Я вчу іспанську вже півроку. Щодня я витрачаю на вивчення півгодини-годину вільного часу. Мені це подобається, хоча й іспанська граматика така ж «трішечки» заплутана, як і англійська. Проте я завжди люблю дізнаватися щось нове, особливо якщо це стосується іноземної мови. Також, моя давня мрія – це відвідати Іспанію чи країни Латинської Америки. Відчути цей “гарячий” колорит Бразилії чи відвідати якесь атмосферне кафе на Кубі, де я зможу вдосталь потанцювати самбу».
Для тих, хто теж хоче вивчити іспанську, Анна радить такі ресурси:
«Найчастіше використовую інтернет ресурси Duolingo та Lingaleo, які дозволяють зручно вивчати її й не носити книжки постійно з собою. Але з підручників найкращий варіант – “Іспанська мова за 4 тижні” Ґражини Ґрудзінської».
Інна Костюкевич, яка навчається за спеціальністю «Історія та археологія», самостійно вивчила японську. Дівчина не витрачала гроші на репетиторів або сертифікатні програми.
Як тобі вдалося вивчити японську та за який час?
«Я її ще досі вивчаю. Інколи здається, що японська це одна з тих мов, яку потрібно вчити вічно. Але якщо говорити про “вивчила” умовно, то я б вивчила її швидше, якби в мене не було постійних і великих перерв, після яких доводилось повертатись на початок і повторювати все наново. До 4N (є особлива кваліфікація японської мови), я дійшла десь за 2 роки (з перервами і поверненнями на початок), зараз в мене рівень 3N. Я продовжую вивчати».
Можливо, в тебе є особливі поради для вивчення?
«Раджу “оточити” себе всім японським. Є купа різноманітних додатків з радіо та новинами на японській, коли опанується читання треба читати дитячі казочки, дивитись щось японського виробництва з субтитрами і т.п. І обов’язково завести знайомство з носієм мови. Це знайомство цінне просто, не тільки помилки виправлятиме і допоможе нормально вимовляти звуки, а ще й про культуру розкаже, смаколики, можливо, вишле. Ну і ще одна порада, якомога більше говорити. Тут і без носія мови прокатить. Просто будь-яку діяльність намагатись хоча б словом, але описати».
То тебе частували смаколиками з Японії?
«Так, одна японка, з якою я доволі довго спілкувалась, присилала мені на Новий рік і день народження невеликі бокси із солодощами. Ще один японець якось прислав іграшку з листівкою. Десь півроку тому ще одна японка вислала мені милу листівку й невеликий пакуночок із цукерками, а з іншими, з якими спілкувалась, в нас просто був обмін листіками».
Чому ісландська? Як її взагалі можна вивчити?
«Колись я брала участь у мовному марафоні Language Heroes. Треба було вивчати якусь мову протягом 3 місяців самостійно. Я вчила ісландську.
Коли люди дізнаються про це, в них така реакція “ааа, ісландська, що це за мова? де нею взагалі говорять, в Ірландії?”.
Насправді, в мене не було якоїсь сильної мотивації типу “Я хочу жити в Ісландії і тому вчу мову”. Вона просто мені подобалася, бо я дуже люблю ісландську музику. І я подумала “чому б і ні?”.
Зараз я вже нічого не пам’ятаю, бо закинула цю справу. Не знаю, чи є сенс давати поради, як вчити саме ісландську, бо вона досить непопулярна. Але якщо комусь треба, напишіть мені, я знайду.
Але немає різниці, яку мову хто хоче вчити. Я б усім порадила ставити конкретні цілі і дедлайни. Не “я хочу вивчити мову за півроку”, а “за місяць я повинна пройти 3 розділи цього підручника і навчитися робити це і це”. А ще – знайти для себе хорошу мотивацію. Можливість поїхати в цю країну – це хороша мотивація. Або ж хоча б читати літературу цією мовою в оригіналі. З ісландською це могло би спрацювати, бо є мало перекладів».
«Для того, щоб вчити будь-яку мову, не обов’язково записуватися на курси чи до репетиторів. Бо вільних можливостей зараз дуже багато. Головне – ваша мотивація. Тільки ви самі можете зрозуміти, який спосіб вивчення мови вам підходить», – радить Марія.
Анна ДІКУН