Безготівковий розрахунок для всіх: плани МЕРТу

Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило проект постанови, яка зобов’яже підприємців надати клієнтам можливість платити безготівково.

Що це означає?

Припустимо, ви приходите до магазину, хочете розрахуватися карткою, а продавець відповідає, що в них немає терміналу. Якщо нову постанову приймуть, підприємець буде зобов’язаний дати вам можливість розрахуватися без готівки.

Проект не вимагає обов’язкового встановлення платіжних терміналів для підприємців. Розрахунки не потребуватимуть наявності фізичного платіжного пристрою, натомість оплачувати можна за допомогою платіжних сервісів онлайн, через інтернет-банкінг, з використанням mVisa, QR-коду та через переказ з картки на картку. Підприємці зможуть орендувати пристрої або ж отримають їх безкоштовно на умовах банків-еквайрів. Декілька підприємців можуть одночасно використовувати один термінал. Використання готівки залишиться в межах чинних правил її здійснення.

Тобто ви завжди зможете обрати зручніший спосіб розрахунку – з готівкою або без.

Звучить добре, але що це дає?

Запровадження безготівкових розрахунків сприятиме більшій зручності, швидкості та надійності обслуговування, як повідомляє Укрінформ. Приватні користувачі матимуть додатковий захист від шахраїв, а також зможуть простіше розраховуватися та вести облік витрат. У разі ухвалення постанови підприємці зможуть розширити коло клієнтів: туди потраплять споживачі, в яких у гаманці є тільки картка (наприклад, іноземні туристи).

Банки під час безготівкових розрахунків зможуть отримати більше ліквідних ресурсів (активних коштів) для їх спрямування на створення умов для розвитку економіки. Використання безготівкових розрахунків зменшить витрати на друк паперових грошей, що буде великою економією для держави. Економіка стане більш прозорою з безготівковими розрахунками, а частка «сірої» та «чорної» економіки скорочтиться. Саме цьому і зможе сприяти згадана постанова.

Кого це стосуватиметься?

Якщо проект постанови приймуть, він стосуватиметься підприємців усіх рівнів: від великих товаровиробників, до осіб, які здійснюють роздрібну торгівню на ринку. Проте, підприємці різних рівнів матимуть різний “дедлайн” для виконання постанови. Загалом, реформування повинне завершитися до 1 січня 2020 року.

Ця постанова є одним із кроків у проведенні політики уряду та Національного банку України щодо збільшення безготівкових розрахунків та наближення країни до європейських стандартів торговельного та банківського обслуговування.

 Марія ОЧЕРЕТЯНА

Фото: Europe Hub