Цього тижня у юридичній консультації ми розповідаємо про дозвіл на виїзд дитини за кордон.
Батьків часто цікавлять питання, пов’язані з виїздом дитини за кордон, зокрема:
– коли потрібен, а коли ні дозвіл другого з батьків?
– чи впливає факт розлучення на необхідність отримання дозволу?
– як змусити другого з батьків надати такий дозвіл?
Одразу слід зауважити, що дозвіл потрібен лише тим дітям, які є громадянами України.
Цьогоріч у законодавстві відбулися значні зміни, які стосуються порядку виїзду дітей за кордон. Мова йде про два пакети законів у рамках ініціативи #ЧужихДітейНеБуває.
Раніше дитина могла покинути Україну без згоди батька або матері на виїзд дитини за кордон лише в тих випадках, якщо:
– батько (або мати) є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини;
– в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік;
– один з батьків визнаний недієздатним або безвісно відсутнім на підставі рішення суду;
– за наявності свідоцтва про смерть батька/матері;
– якщо батько/мати рішенням суду позбавлені батьківських прав.
Виїзд із дитиною за кордон можливий був також на підставі відповідного рішення суду.
Ці підстави залишилися і зараз.
А з 6 лютого цього року батьки, які проживають із дитиною, отримали змогу без перешкод виїжджати за кордон із дитиною, якщо другий з батьків має заборгованість із аліментів на шість і більше місяців.
Другий пакет законів ще більше розширює можливості виїзду дитини за кордон на термін до 1 місяця без нотаріальної згоди другого з батьків у разі якщо:
– з дитиною (або за його згодою) виїздить той з батьків, із ким проживає дитина, що підтверджуються рішенням суду або органом опіки і піклування про визначення місця проживання дитини;
– такі мати/батько не перешкоджають другому з батьків бачитися з дитиною (до них не застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною);
– мета виїзду – лікування, навчання, участь дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинок дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей;
– другий з батьків проінформований шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.
Обов’язку повідомлення другого з батьків немає лише у наступних випадках:
1) місце проживання іншого з батьків невідоме;
2) в такого батька/матері наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці (підтверджується довідкою органу ДВС /приватного виконавця), а випадку наявності заборгованості щодо сплати аліментів на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (що підтверджується документом, виданим ЛКК) – за 3 місяці.
ВАЖЛИВО: за порушення місячного терміну перебування дитини за кордоном встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 1700 до 3400 гривень (ч. 7 ст. 184 КУпАП України).
Окрім того, такому батькові/матері-порушнику тимчасово обмежується право на виїзд із України з дитиною строком на 1 рік із дня накладення адміністративного стягнення.
Тепер той із батьків, який проживає окремо від дитини, може отримати згоду другого з батьків на виїзд дитини за кордон. Так, умовами отримання дозволу є:
1) такий батько/мати не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки;
2) в нього/неї відсутня заборгованість зі сплати аліментів,
3) мета виїзду – лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинок дитини за кордоном.
Порядок отримання згоди в такому випадку може включати один або два етапи:
ПЕРШИЙ ЕТАП (обов’язковий) – звернення рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України.
Якщо той із батьків, із яким проживає дитина, не надасть нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, інший може пройти ДРУГИЙ ЕТАП та звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.
За рішення суду може бути наданий дозвіл на конкретний одноразовий виїзд дитини за кордон із зазначенням його початку й закінчення.
Таким чином, без дозволу другого з батьків на виїзд дитини за кордон не обійтися у наступних випадках:
o якщо дитина виїжджає за кордон на термін більше 1 місяця (якщо тільки у другого з батьків немає заборгованості по сплаті аліментів за 3 або 4 місяці залежно від випадку).
o якщо дозвіл на виїзд дитини за кордон просить той із батьків, який проживає окремо від дитини.
У разі виникнення додаткових запитань ви можете звернутись до Юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія» за адресою: м. Острог, вул. Семінарська, 2, або написавши нам на e-mail: [email protected] чи на сторінку у Facebook.
Підготували консультанти Юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія»