Місцеві вибори 2020: що варто знати та як заповнювати бюлетень?

В Україні чергові місцеві вибори відбудуться 25 жовтня. Проводитимуть їх за новими правилами.

Передумови: у 2019 році Верховна Рада ухвалила Виборчий кодекс, а всередині липня 2020-го до документу внесли низку змін. Водночас відбулася адміністративна реформа, за якою кількість депутатів значно скоротиться.

Що змінили у Виборчому кодексі?

На попередніх виборах у громадах до 90 тисяч жителів кандидати могли вибирати між  висуванням самостійним або від партії. Цьогоріч кількість виборців зменшили до 10 тисяч. Тобто кандидати міст з більшою кількістю населення мають право лише на партійне висування. 

Ще одне нововведення – відкриті списки. Їх особливість у тому, що людина голосує не за саму партію, а в ній вибирає конкретного представника. Це означає, що керують прохідним списком до рад не політсили, а виборці.

Отже, в бюлетені кожен голосуватиме за політичну партію і безпосередньо біля галочки за партію буде місце для цифри, де виборець позначає кого конкретно підтримує з кандидатів від цієї політичної сили. 

Обрання депутатського корпусу

У малих громад (до 10 тисяч населення) на багатомандатних округах практично переможець може бути не один – варіюватиметься кількість від двох до чотирьох. Кандидати, що здобули перше та друге місце, отримають мандат, а за рішенням місцевої територіальної комісії на певних округах і третій, і четвертий місця можуть стати депутатами.

Будь-який виборець у місті Острог, в залежності від округу прожиття, отримає список політичних партій у бюлетені і також список кандидатів. Кандидатів на окрузі партія може висувати від 5 до 12 осіб. Крім цього, виборчий кодекс зобов’язує дотримуватися ґендерної квоти. Тобто, якщо рахувати з 1 по 5 номер, то формула має бути така: 3 + 2: 3 особи однієї статі, 2 особи – іншої.

Обрання голів місцевих громад

Громади до 75 тисяч обиратимуть мера за 1 тур. Переможець буде той, хто набрав найбільшу кількість голосів. Більші громади користуватимуться системою абсолютної більшості, яка передбачає, що кандидат-переможець набирає 50% плюс один голос або відбувається другий тур голосування.

Якою є виборча застава для кандидатів?

У прийнятих правках виборча застава для кандидатів зменшилася в 9 разів. Щоправда, тепер застава є обов’язковою для всіх рівнів виборів і не буде повертатися навіть у разі перемоги.

*мінімальна заробітна плата на сьогодні 5 000 гривень

Як змінився бюлетень?

Раніше треба було поставити помітку тільки за партію, а тепер поруч із нею треба буде вписати номер кандидата від партії. Він, однак, повинен набрати щонайменше 25% від виборчої квоти, щоб просунутися вище за списком. Якщо висуванець набирає менше – мандати розподіляє партія.

Як виглядатиме виборчий бюлетень / Інфографіка громадянської мережі ОПОРА

Більшість українців на цих виборах отримають по чотири бюлетені. По одному для голосування за депутата обласної ради, депутата районної ради, депутата міської (чи селищної/сільської) ради громади і ще один для голосування за голову громади.

На кожному окрузі буде свій список кандидатів, спільним буде лише “закріплений” кандидат, який буде вписаний поруч із назвою партії і гарантовано стане депутатом, якщо партія подолає прохідний бар’єр у 5%.

5 запитань до виборців

Президент України Володимир Зеленський закликав українців проголосувати на місцевих виборах, які пройдуть 25 жовтня, і анонсував проведення всенародного опитування в цей день.

 

«25 жовтня на виборчій дільниці я поставлю тобі п’ять важливих запитань про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні та в інтернеті, про що сперечаємось з друзями, батьками або таксистами. Про те, про що нас раніше ніколи не питали. П’ять важливих питань, щоб дізнатися твою думку», — сказав Зеленський у відеозверненні до українців.

Останні запитання глава держави озвучив 16 жовтня. Про це повідомляє Офіс президента.

Перелік запитань:

  1. Чи підтримуєте ви ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах?
  2. Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?
  3. Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?
  4. Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях – для зменшення болю у важких хворих?
  5. Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету й територіальної цілісності?

Також в Офісі президента наголосили, що опитування, яке мають провести, на відміну від референдуму, як це визначено для референдуму Конституцією, не матиме прямих юридичних наслідків. Потреба у цій формі безпосередньої демократії зумовлена тим, що зміст політики у державі має визначати народ, а не виключно ті, хто має достатньо медійного впливу та грошей, щоб маніпулювати у своїх особистих інтересах враженням про суспільну думку.